Notes #4: Kdy, když ne teď?!

P l z e ň - Sedmý pokus o extraligovou výhru učiní v neděli večer plzeňský Lasselsberger. Do Plzně přicestuje Vsetín, aktuálně poslední tým tabulky, který má však stejně bodů jako Západočeši. Plzeňáci i přes zlepšený herní projev nabírají stále výraznější bodou ztrátu na čelo tabulky, úkol dne tak zní zastavit sérii nezdarů, získat tři body, vylepšit náladu a výhrou také popřát k nedělním 28. narozeninám gólmana Romana Málka. Přijďte podpořit plzeňské hokejisty!
Zápas Plzeň-Vsetín začíná v plzeňské ČEZ Aréně v neděli v 17:30!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC VSETÍN

7. kolo – neděle 25. září 2005 - 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

"Góóól! Vedeme ..." Gól Aleše Padělka ve 25. sekundě zápasu s Litvínovem rozsvítil na tabuli stav 1:0. Věřte nebo ne, Plzeň letos v extraligovém zápase vedla úplně poprvé. A to šlo již o páté kolo. Doposavad totiž Plzeň především doháněla náskoky soupeřů. Celkově byli Plzeňáci v prvních pěti kolech na ledě 310 minut čisté hrací doby, a z toho – 16 minut byla Plzeň ve vedení, 120 minut trval remízový stav, z čehož plyne, že 136 minut byla Plzeň tzv. na bodech (44 % celkové doby). A zbytek? To je čas, po který vedl soupeř. Celkově se plzeňští soupeři těšili ze svého vedení více než polovinu času – 169 minut (56 % celkové doby). Lasselsberger dokázal třikrát náskok protivníka stáhnout, jednou šlo dokonce dvougólové manko, sami poté dvakrát vedení ztratili (obojí v zápase s Litvínovem).

HC VSETÍN
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Vsetínská „juniorka“ je kandidátem na baráž

Na koho letos zbude černý Petr v podobě poslední příčky zajišťující pád do barážové temnoty? Už dlouho se hokejoví experti v této otázce neshodovali tak jako letos. Nejžhavějším kandidátem na baráž je letos Vsetín, někdejší šestinásobný extraligový mistr. Z hvězdného kádru nabitého hvězdami ale nezbylo prakticky ani torzo. Klubu disponujícímu skromnými finančními možnostmi se nepodařilo sehnat posily zvučnějších jmen, a proto soupiska Vsetína připomíná spíše sestavu juniorského týmu. Věkový průměr vsetínských hráčů činí přibližně 24 let! V létě ze Vsetína odešla většina opor. Ze zkušenějších hráčů zůstal jen Tomáš Demel. Dalšími hráči, od kterých se v nové sezóně očekává vůdčí role, je Roman Stantien, jenž se vrátil ze Slovanu Bratislava a Ondřej Steiner, který naposledy působil v Norsku. "Čeká nás těžká sezona," tuší trenér Vladimír Jeřábek. V pěti dosud odehraných zápasech si Vsetínští připsali dva body. A to paradoxně se silnými pražskými celky. Se Slavií remízovali 1:1, se Spartou prohráli 3:4 v prodloužení. Dva body je řadí na předposlední příčku před Karlovy Vary.

Vyvede Vsetín z krize ruský investor?

Hokejový Vsetín nejspíše v nejbližší době změní majitele. Majoritním vlastníkem Vsetínské hokejové a.s. bylo dosud město Vsetín. O klub z Valašska však nedávno projevila eminentní zájem ruská firma a zdá se, že prodej je na spadnutí. Společnost Atlantik, která má významný vliv i v klubu Dynamo Moskva, údajně nabídla za sedmdesátiprocentní podíl ve vsetínském klubu 900 tisíc dolarů, což je více než 22 milionů českých korun. Město Vsetín si chce ponechat jedenáctiprocentní podíl. „Chceme si ponechat vliv na chod klubu do té míry, že bez souhlasu města nebude možné hokej přestěhovat, převádět licenci nebo hráče,“ říká starosta Vsetína a zároveň předseda představenstva klubu Jiří Čunek. A jaké důvody vedou Rusy ke koupi celku potácejícího se v současné době na chvostu extraligové tabulky? „Tato ruská společnost má jasný cíl. Chce vsetínský hokejový klub využít jako českou základnu pro výchovu hokejových hráčů. Zároveň chce umožnit svým kvalitním hokejistům, kteří nejsou nasazováni v ruské nejvyšší soutěži, aby nastoupili v naší extralize,“ vysvětluje Čunek. Blýská se tady na Valašsku na lepší časy?

Brankářskou jedničkou Fin Hovi

Po odchodu zkušené dvojice Čechmánek – Biegl Vsetínu chyběla brankářská jednička. Sparťanský Pöperle, jenž přišel na Valašsko na hostování, hned vzápětí zamířil na zkušenou do zámoří, a tak se vedení klubu rozhodlo angažovat Fina Sasu Hoviho. Třiadvacetiletému gólmanovi z Tampere českou ligu doporučil český trenér Kolek, s nímž se potkal ve druhé finské lize. Hovi nejprve zkoušel štěstí v Jindřichově Hradci a odtud zamířil do Vsetína. "Jsem rád, že můžu hrát u vás. Česká liga má ve Finsku dobré jméno, což potvrzují vaši hráči působící u nás," říká Hovi. Úloha brankářské dvojky zbyla na Lukáše Plška, jenž má na kontě 17 startů v extralize.

Přišel, viděl, odešel

Tak nějak by se dalo ve zkratce zhodnotit angažmá útočníka Róberta Tomíka ve Vsetíně. Tomík přišel jediný den před startem extraligy. Fanoušci si mnuli ruce, že se konečně dočkají pořádné posily. Ale ouha! Uplynuly dvě neděle a slovenský forvard se dohodl na ukončení kontraktu. Na vině byla klauzule ve smlouvě, která Tomíkovi umožňovala odchod, pokud dostane nabídku ze zahraničí. A to se také stalo, ozval se švédský klub z Malmö. Tomík na sever zamíří kvůli administrativním záležitostem až za měsíc, v současné době ho však trápí problémy s třísly, a proto v posledním zápase nenastoupil.

Sestava Vsetína z posledního přípravného zápasu :
Hovi (26. Plšek) - Luža, F. Štefanka, Hrabal, Bauer, Spitzer, Horák, Nedbálek - Sakrajda, Demel, Stantien - Gorev, Bacul, Beck - Květoň, Steiner, Dubec - P. Hruška, R. Hruška, O. Hruška.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

PO PÁDU NA DNO ZÁBLESK NA LEPŠÍ ČASY

Na ledě Slavie ve 4. kole Plzeň rozhodně favoritem nebyla a vývoj duelu to dokazoval. Psychicky nalomení Západočeši poprvé inkasovali v 11. minutě zásahem mezi kruhy nehlídaného Davida Hrušky. Ani skvělý výkon gólmana Romana Málka nezabránil v polovině zápase zvýšení Radka Dudy na 2:0.

Doslova pohroma přišla v poslední třetině. Ve 43. minutě se prokličkoval před branku Vondrka a zvýšil na 3:0. Až do branky prošel i Josef Beránek o minutu později – 4:0. Za další čtyři minuty se na Málka řítil Bednář a zasunutím puku mezi betony zvyšoval na hrozivých, ale zasloužených 5:0.

Plzeň se vzmohla alespoň na snížení, které tečí Jindřichovy střely od modré zařídil v přesilovce Marek Vorel. Účet zápasu ale dopsali domácí, jmenovitě svým druhým gólem explzeňský RadekDuda. Plzeň od jednoho z favoritů dostala krutou lekci, zklamání netajil kouč Marek Sýkora. „Špatný výkon, byl to tristní pohled,“ smutnil výmluvně plzeňský lodivod.

Omluvou měl být zápas s Litvínovem a vše se začalo vyvíjet dobře. Hned první útok zakončil Aleš Padělek dorážkou – 1:0. Jenže v přesilovce se před brankou Málka skvěle zorientoval Gýna, nahrál Trávníčkovi, který bez problémů dal do prázdné – 1:1. Raketový nástup do třetiny Plzeň zopakovala ve 21. minutě a opět to byl Aleš Padělek, který v úniku s Dušanem Andrašovským dostal Plzeň do vedení.

A Lasselsberger dále tlačil, mohl jít do gólového trháku, jenže. Štěstí je zatím obráceno zády, na Málka se řítil Prorok a nepovedená klička ho paradoxně vystavila do velmi výhodné pozice a opět dával do odkryté branky – 2:2. Chyba o pět minut později poté stála Plzeň další gól. U mantinelu vystihl špatnou přihrávku Branda, prošel až před Málka a po zemi dostal Litvínov do vedení.

Plzeňáci se nesložili a v poslední třetině tlačili, jejich snaha vyvrcholila v 57. minutě, kdy Josef Straka našel křížnou přihrávkou Padělka, který ranou do horní části branky vystřelil Plzni bod a zároveň zkompletoval svůj první extraligový hattrick v životě.

Sestava Plzně ze zápasu s Litvínovem:
Málek - Trojovský, Trnka, Nedoma, Štěpánek, Klaus, Jindřich, Štich - Padělek, Kracík, Andrašovský - Kocák, J.Straka, Matějovský - Adamský, Vorel, Havelka - Polák, Důras.

V sestavě již chybělo duo Pavel Šrek – Martin Paroulek. Oba jmenovaní hokejisté byli uvolněni z kádru s tím, že si mají hledat nové angažmá. Zkušený bek přešel do prvoligové Mladé Boleslavi, o budoucím působišti Paroulka nebylo rozhodnuto.

Postních 141 minut

Radost z gólu Pavla Šreka ze 33. minuty zápasu 2. kola ve Zlíně byla podle hrací doby na více než dvě utkání poslední. Po smolné porážce ve Zlíně se nedokázali Plzeňáci trefit na svém ledě do sítě Českých Budějovic. I na Slavii to dlouho vypadalo, že Plzeň se gólu nedočká, ale Marek Vorel aspoň toto prokletí zlomil a v 54. minutě zaznamenal gól. Suma sumárum, mezi gólem Pavla Šreka a Marka Vorla bylo předlouhých 141 minut čisté hrací doby.

Hattrick ostrostřelce Padělka

Ve světle výše zmíněného působí trochu neuvěřitelně skutečnost, že plzeňský hráč již zaznamenal hattrick. Šťastným střelcem byl Aleš Padělek, smutným tým Litvínova. Poslední hattrick před Padělkem v Plzni zaznamenal Martin Straka v loňském zápase s Jihlavou (29.10.2004).

V čele produktivity Dušan Andrašovský

Po pěti zápasech měla Plzeň na svém kontě sedm gólů, u čtyř z nich asistoval slovenský útočník Dušan Andrašovský, jehož bodová bilance tak činí 0+4. Na druhé místo se vyšvihl gólovou erupcí Aleš Padělek 3+0. Na třetím místě jsou dva útočníci, kteří získali dva body za bilanci 1+1, jsou jimi Josef Straka a Marek Vorel. Celkově zatím dokázalo bodovat pouze deset plzeňský hokejistů, kteří dohromady nasbírali 17 bodů (7+10). Nejtrestanějším mužem je po první porci zápasů Matěj Trojovský s 16 trestnými minutami. Žádný Plzeňák doposud neinkasoval vyšší trest.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

HISTORICKÁ BILANCE

Málokterá vzájemná utkání byla tak pověstná, jako duely mezi Plzní a Vsetínem. V letech největší slávy vsetínského hokeje si Plzeň udržovala vzácnou aktivní bilanci s dřívějším suverénem českého hokeje. Historicky první vzájemný duel sehrála obě mužstva 7. října 1994 v 7. kole. Tehdy se v tomto premiérovém utkání 4500 diváků na stadionu Na Lapači branky nedočkalo.

Výjimečnost plzeňské bilance s někdejším hegemonem tuzemské soutěže ovšem paradoxně vzala za své v době, kdy se již Vsetín dávno probíral nižšími patry tabulky. Nástupci někdejších hvězd vsetínského hokeje, často rekrutovaní z vlastních zdrojů, dokázali dokonce vzájemnou bilanci s Plzní strhnout na stranu Vsetína. Poslední zápas ovšem sérii opět vyrovnal a převrátil na plzeňskou stranu také vzájemné skóre o dva góly.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Vsetín
4418818103:101

Zdroj: Česká televize
V domácím prostředí sehráli hokejisté Plzně proti Vsetínu dvacet utkání. Deset jich dovedli do vítězného konce, tři skončily nerozhodně a sedmkrát odjížděli Vsetínští se všemi body. Poslední duel v Plzni skončil výhrou domácích 6:2.

Bilance Plzeň vs. Vsetín na plzeňském stadionu
21113761:41

STATISTIKY ZÁPASŮ PLZEŇ vs. VSETÍN

Často se v zápasech jiskřilo, v některých sezónách se hustá atmosféra a přehnaná agresivita staly nedílnou součástí plzeňsko-vsetínských hokejových bojů. Z počátku historie vzájemných soubojů tak tomu však nebylo. Během první sezóny rozhodčí vyloučil pouze 22 hráčů. Poté sehrála důležitou roli "alergie", kterou si Vsetínští vůči Plzni vypracovali a počet vyloučených nabral výrazně stoupající trend.
Průměrný počet branek 5
Průměrný počet vyloučení 13 (7-6)
Průměrný počet střel 61 (30-31)
Průměrný počet diváků 5 517
- v Plzni 6 817

Vsetín asistoval u psaní plzeňské historie

Na některé události by však někteří aktéři nejraději zapomněli. Domácí remíza 30. října 2001 2:2 se Vsetínem se stala osudnou Jaroslavu Liškovi, tehdejšímu trenérovi Plzně. Za měsíc a půl, 14. prosince 2001, Vsetín ukončil rekordní plzeňskou sérii neproher vysokým vítězstvím 7:2. To již Plzeň vedl Richard Farda. 20. října 2002 Vsetín vyhrál v Plzni 2:1, v posledním zápase Radka Dudy v plzeňském dresu před přechodem do Slavie, odkud se loni ovšem opět vrátil, byť jen na hostování do konce roku. A do třetice, 25. září 2001 proti Vsetínu debutoval v plzeňské brance Libor Barta. A naposledy - 18. listopadu 2003 se poprvé před plzeňskými fanoušky představil v plzeňském dresu brankář Marek Schwarz. Jeho premiéra však nevyšla a Plzeň po ostudném výkonu prohrála se Vsetínem 0:4.