Notes #6: Téměř kompletní Plzeň přivítá Spartu!

P l z e ň - Bez obránců Tabačka s Vykoukalem, a útočníků Havelky a Kašpaříka, ale již s Romanem Vopatem dorazí k pátečnímu extraligovému utkání do Plzně pražská Sparta. Západočechům bude scházet pouze útočník Michal Straka a obránce Matěj Trojovský, jinak je tým Lasselsbergeru kompletní. Mezi oběma pátečními soupeři je pětibodový odstup, Sparta uzavírá na sedmém místě horní polovinu tabulky. Potvrdí Plzeň svůj vzestup? Vedle velké hráčské motivace by k úspěchu měla dopomoci i vysoká divácká návštěva.
Zápas Plzeň-Sparta začíná v pátek v 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC SPARTA PRAHA

11. kolo – pátek 7. října 2005 - 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

Pomalu a opatrně začíná být slovo „krize“ v souvislosti s hokejovou Plzní používáno v čase minulém. Lasselsberger dvěma výhrami najel zřejmě na vítěznou vlnu a dává zapomenout na nezdary předchozí z průběhu předchozí krize. Ovšem, přes skromný bodový zisk v průběhu krize ukazují plzeňské výsledky zajímavou skutečnost. V prvních deseti kolech Plzeňáci dokázali v šesti zápasech bodovat, tedy ve více než polovině. Stejného výsledku dosáhly např. Pardubice, ale i páteční soupeř Plzně pražská Sparta, tedy týmy aktuálního silného středu. Kde je tedy v Plzni „zakopán pes“? V neprospěch Západočechů mluví struktura výsledků, resp. převaha remízových duelů, které jsou v tříbodovém systému zřetelně cítit. K úspěchům mnoho nechybělo, ze čtyř proher Lasselberger třikrát prohrál o pouhý gól. Snad byly výsledkové nezdary dílem pošramoceného sebevědomí z nevyvedené herní přípravy, snad dílem doznívající únavy z letní přípravy, obrat podepřený vynikajícím Romanem Málkem je otázkou času. Nebo „byl“?!

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Po vydařeném úvodu problémy v obraně

Vydařený vstup do sezóny zažila pražská Sparta. Svěřenci trenéra Šindela vyhráli čtyři z pěti úvodních zápasů. Pak však jako by tým z Holešovic opustila pohoda z prvních kol. Sparťané ze čtyř utkání vytěžili jen jediný bod a propadli se až na sedmé místo v tabulce. Největší problémy přitom měla obrana, která dvakrát za sebou inkasovala pět gólů. Trenérovi Šindelovi dělá vrásky na čele i marodka. Vedení klubu se v létě sice podařilo přilákat do obranných řad několik kvalitních beků, dva z nich jsou ale kvůli zraněním na delší dobu mimo hru.

Do Prahy zamířil Jiří Vykoukal, velezkušený bek s řasou reprezentačních startů, jenž naposledy působil ve finském TPS Turku. Vykoukal si však v úvodu nového ročníku poranil koleno a trenéři s ním mohou počítat nejdříve v polovině října. Utkání Sparty s Litvínovem ukázalo stop další nové posile. Slovenský zadák Jan Tabaček utrpěl zlomeninu lýtkové kosti a do hry se vrátí až v lednu. Vedení klubu na náhlé ztráty zareagovalo angažováním Marka Černoška z Vítkovic, jenž v sezóně 1999-00 krátce působil v Plzni. Nejproduktivnějším bekem Sparty je Martin Hlavačka (3+1), který před sezónou přišel z karlovarské Energie.

Sparta míří vysoko

Spartu se stošedesátimilionovým rozpočtem pasují sázkové kanceláře do role nejžhavějšího kandidáta na letošní extraligový titul. „Je to pro nás velmi zavazující, postupnými kroky se chceme k této metě dostat,“ říká generální manažer Sparty Luboš Koželuh. „Chtěli bychom být po základní části na takovém místě, které nám zaručuje start doma v play-off,“ upřesnil sparťanské ambice trenér Jaromír Šindel.

Sivek se podruhé narodil

Na utkání 3. kola Sparta – Karlovy Vary asi Michal Sivek do smrti nezapomene. Prudká střela Tomáše Vaka zasáhla sparťanského útočníka přímo do obličeje. Puk roztříštil ochranný plexisklový štítek a odrazil se do nosu. Sivek padl na led a zmítal se v bolestech, z jeho tváře sršela krev. "Kdybych neměl plexisklo, byl bych mrtvý. Ten puk mě mohl zabít. Podruhé jsem se narodil," přiznal Sivek, který hrůzně vypadající okamžik odnesl tříštivou zlomeninou nosu. Ihned se podrobil operaci a týden nosil speciální sádrovou masku. Dva týdny po operaci se Sivek vrátil na led. Ještě nějaký čas však bude muset hrát s celoobličejovým krytem.

Šindel chce dát šanci oběma brankářům

Jako otec se synem vypadá brankářská dvojice Sparty. Zatímco kariéra čtyřicetiletého Petra Břízy se pomalu chýlí ke konci, o jedenadvacet let mladší Marek Schwarz má nejlepší brankářská léta teprve před sebou. Trenér Jaromír Šindel před sezónou naznačil, že hodlá oba gólmany střídat podle jistého klíče, který ale nechtěl prozradit. Schwarz, o kterém se mluví jako o jednom z největších brankářských talentů za poslední roky, letos zatím odchytal tři zápasy, v jednom střídal. Petr Bříza má na kontě sedm startů.

Jan Marek je ve formě

Sparťanští hráči obsadili horní příčky kanadského bodování extraligy. První místo patří Janu Markovi, jenž v deseti zápasech nasbíral 14 bodů za 4 branky a 10 asistencí. Marek se navíc nedávno radoval ze stého gólu v kariéře. Jen o dva body hůře je na tom Markův parťák z útoku, Petr Ton. Ton se pyšní vyrovnanou bilancí 6 gólů a 6 nahrávek. „Jsem velmi rád, že nám to v útoku skvěle klape. Věříme si a s každou vstřelenou brankou nám roste sebevědomí,“ pochvaluje si spolupráci s Tonem nejproduktivnější muž extraligy Marek.

Sestava Sparty z posledního zápasu:
Bříza - Dobroň, Jan Hanzlík, Toman, Hlavačka, Černošek, Stehlík (21. Bolf) - Netík, Sivek, Špaňhel - Ton, Marek, Chabada - Kratěna, Jakub Šindel, Štrba - od 30. navíc M. Růžička, Vrbata, Dragoun.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

VÍKENDOVÉ „BODOBRANÍ“

Pět tisíc diváků přišlo Plzeňáky povzbudit v 9. kole proti Třinci. Soupeř Lasselsbergeru nepřijel na západ Čech předvést útočnou smršť, stav 0:0 v polovině utkání tedy tolik nepřekvapil. Ke zlomu pomohla trochu náhoda. Důrasem nahozený puk vyrazil ve 35. minutě Biegl pouze před sebe, kde jej opět Důras dorazil, ke druhé dorážce se dostal Michal Straka a Plzeň se radovala. Ještě ani nedozněl tradiční pokřik „Pískej konec“ a plzeňský novic Roman Tvrdoň věren svému příjmení na hranici brankoviště tvrdě dotlačil puk za brankovou čáru – 2:0.

Entusiasmus schladil za dvě minuty štírek Pletka, který se prosmýkl obranou a nadvakrát snížil – 2:1. Napětí rostlo, uklidnit situaci mohl Pavel Trnka, který sólem přes celé kluziště zvýšil na 3:1. Jenže o minutu později se odebral na trestnou Cartelli a Polanský bleskově snížil na 3:2. Několik možných infarktů ale zahnal o další minutu později Josef Straka, který proměnil trestné střílení po faulu na Romana Tvrdoně – 4:2. Do konce utkání gól nepadl a Plzeň se letos premiérově ponořila do oslav extraligového vítězství.

Povzbuzeni výhrou nastoupili Plzeňáci soustředěně na ledě mistrovských Pardubic. Výkladní skříň v obraně Pardubických potrestal v úniku perfektním zakončením Michal Důras. Obrana Západočechů dělala domácím obrovské potíže a situace obhájce se o dost zhoršila na konci druhé třetiny. V oslabení zaváhal Snopek, o puk jej obral Moravec, jehož akci dokončil pohotovou dorážkou Dušan Andrašovský – 0:2.

Složit zbraně, to se v Pardubicích nenosí, do třetí třetiny tak domácí nastoupili s touhou otočit stav, k čemuž jim pomáhalo přes 8 tisíc fanoušků. Domácím nahrála i vyloučení Plzeňáků, sudí Trombík v jednu chvíli poslal na trestnou dva Plzeňany a Blažek dorážkou podél ležícího Málka vstřelil kontaktní gól. Za 80 sekund při další přesilové hře vyrovnal po parádním pasu Čalouna Rolínek, jemuž se na Plzeň tradičně daří. Utkání se hrozilo přelít na stranu domácích, ale v 54. minutě Důras s Kracíkem zakombinovali a Jaroslav Kracík švihem trefil z mezikruží přesně – 2:3. Domácí největší šanci na vyrovnání spálili v 60. minutě vinou Čalouna, Plzeň si tak odvezla z Pardubic velecenné tři body.

Sestava Plzně z Pardubice:
Málek - Jindřich, Trnka, Klaus, Štěpánek, Cartelli, Výborný, od 41. Šmarda - D. Moravec, J. Straka, Matějovský - Zelenka, Tvrdoň, Adamský - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Důras, Vorel, M. Straka.

Dres Plzně oblékl v Pardubicích jihlavský bek Jan Šmarda, který byl zapůjčen na prozatím jeden zápas.

Posily zaúčinkovaly

Všemožně se plzeňské vedení snažilo oživit tým, který skomíral pod tlakem horších výsledků. Na Slovensku si Plzeň vyhlédla vysokého forvarda se zkušenostmi z NHL Romana Tvrdoně, který loňskou „výlukovou“ sezónu strávil zčásti v Anglii a zčásti léčením zranění. Druhým novicem byl Jiří Zelenka, kterého Plzeň získala ze Sparty výměnou za Petra Havelku. Zelenka byl vyhlášen nejlepším mužem Plzně zápasu s Třincem, připsal si také asistenci za perfektní přihrávku před gólem právě Tvrdoně.

David Moravec opět na scéně

Radostná zpráva přišla před zápasem s Třincem, do plzeňského dresu se vrací David Moravec. Olympijský vítěz se vypořádal se zraněním zad a mohl opět naskočit do hry. S deficitem ve fyzičce se plzeňský útočník vypořádal na výbornou, v Pardubicích již dokonce zařídil druhý gól pro Dušana Andrašovského. Plzeňští fanoušci se mají jistě i nadále na co těšit. Do sestavy se také vrátil obránce Martin Výborný, již dříve to zvládl Mario Cartelli. „Příchody nových hráčů a návraty marodů mužstvo totálně oživili,“ okomentoval dění útočník Dušan Andrašovský.

Dát gól Plzni? Spíš v přesilovce

Plzeňáci při hře pět na pět inkasovali v prvních deseti zápasech pouze jedenáctkrát! Ostatní góly (13) padly v oslabení, přičemž čtyři ve dvojnásobném oslabení. V plném počtu je tedy Plzeň v poli těžko překonatelná.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

Duely Plzně se Spartou jsou již tradiční součástí extraligy. V průběhu let se již vytvořil úctyhodný dav mužů, pro něž je duel zvlášť prestižní. V nejužším vedení Sparty figuruje muž, který mj. přivedl do Plzně Dušana Salfického či stál za prvním příchodem Davida Pospíšila, bývalý manažer plzeňského klubu Luboš Koželuh. Obchod a spolupráce mezi oběma kluby je možná nejčilejší ze všech klubů.

V minulých sezónách do Plzně ze Sparty zamířili kupř. Jaroslav Bednář, Pavel Geffert, Radek Duda, Michal Dobroň, Václav Eiselt, Milan Nedoma, Daniel Branda, Marek Schwarz, Jiří Jakeš, Martin Paroulek, Pavel Šrek, Jan Výtisk, Tomáš Duba, Roman Vondráček, Petr Havelka či naposledy Jiří Zelenka.

Do Sparty naopak zamířil Michal Dobroň, v průběhu loňské sezóny se do Prahy přemístil Josef Straka. Již dříve Spartou prošli explzeňští Martin Špaňhel, Václav Král, Zdeněk Sedlák, Viktor Ujčík, Josef Řezníček či nyní Petr Havelka. Ze západu Čech do Sparty zamířil také Tomáš Jelínek, k němuž se váže následující vzpomínka.

Některá utkání se Spartou fanoušci Plzně jistě dlouho nezapomenou. Např. "legendární" debakl z 18. ledna 1998 0:10, ve kterém explzeňský Jelínek vstřelil za Spartu hattrick a vysloužil si bouřlivý aplaus fanoušků Plzně, či čtvrtý čtvrtfinálový duel, který rozhodl po chybě Salfického nahozením za branku Jaromír Kverka!

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Sparta
4712233114:170

Sparťanská branková síť se v zápasech s Plzní nevlnila již 131 minut od chvíle, kdy Martin Straka na Spartě a zachraňoval v 56. minutě remízu 4:4. V následujícím prodloužení rozhodl Pilař. V dalším zápase Plzeňáci doma podlehli Spartě 0:1 opět v prodloužení, poslední zápas vyzněl jasně pro Pražany – 5:0.

STATISTIKY ZÁPASŮ PLZEŇ vs. SPARTA

Průměrný počet branek 6
Průměrný počet vyloučení 13 (6-7)
Průměrný počet střel 65 (30-35)
Průměrný počet diváků 6 806
Zápasy obou soupeřů se těší velkému diváckému zájmu. V těchto statistikách lámalo rekordy čtvrtfinále v sezóně 1997/98, průměrná návštěva na zápase této série činila bezmála 10 000 fanoušků. Pátý, rozhodující duel na ledě Sparty zhlédlo rekordních 13 534 diváků!