Notes#7: Odolá plzeňská tvrz i Tygrům?

P L Z E Ň - Jako zpestření mezi zápasy s pražskými „S“ bude pro domácí hokejisty Lasselsbergeru duel z nejneoblíbenějším soupeřem extraligy – Libercem. Pouhých osm bodů z šedesáti možných vydolovali Plzeňští ve vzájemných zápasech. Poslední domácí zápas první čtvrtiny zápasů nového ročníku O2 extraligy tak nabídne velmi zajímavý souboj u kterého by byla chyba nebýt. Plzeňští doma vyhrávají, i když ne za tři body. Nyní mají hráči Lasselsbergeru na kontě tři výhry v řadě a to se jim nepovedlo již dva roky. Dokáží vyhrát i s Libercem, který porazili z dvaceti pokusů jen dvakrát?

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC BÍLÍ TYGŘI LIBEREC

12. kolo – neděle 14. října v plzeňské ČEZ Aréně

Až po úterním extraligovém kole zaznamenala nejvyšší hokejová soutěž první velký přestup. Explzeňan Dušan Andrašovský se musel nuceně stěhovat z Pardubic do Zlína. V té době poslední tým tabulky tak reagoval na nepovedený začátek soutěže. Ani další hráči Moelleru však nemají své místo v sestavě jisté, Peter Pucher byl dokonce přeřazen k juniorům a Aleš Píša také nedostal důvěru k zápasové nominaci. Ostatní kluby zatím důvěřují kádru, se kterým do nového ročníku vstoupily a na přestupové šílenství si zatím musíme počkat.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Málkova první nula

V devátém kole 7. října proti Pardubicím se plzeňský brankář Roman Málek dočkal první vychytané nuly v letošní sezóně. Po vynikajícím výkonu proti Moelleru se mohl radovat i z prvního tříbodového vítězství svého týmu. “Teď jsem strašně rád. Nula na mém kontě, to je taková ta třešnička, důležitější jsou tři body. Myslím, že jsme viděli těžké utkání a my jsme si výhru vybojovali,“ pravil po utkání. Zároveň to bylo první domácí utkání Plzně, které se nemuselo prodlužovat. V předchozích čtyřech utkáních se pokaždé prodlužovalo a třikrát se jely samostatné nájezdy. Pokaždé Plzeň vyhrála. V minulých domácích utkání inkasoval dohromady šestnáct branek. "O nulu jsem se nebál. Říkal jsem si, abychom hlavně nedostali kontaktní branku někdy brzo, protože pak by to bylo hodně těžký. Kluci obětavě skákali do střel, hodně mi pomohli. O důsledné obraně si říkáme každý zápas, ale předtím to nějak nevycházelo. Třeba se to teď obrátí k lepšímu," věří. V dalším utkání na hřišti neoblíbeného Zlína, Roman Málek opět zazářil. Domácím nedovolil se ani jednou radovat, když pochytal všechny jejich pokusy a dovedl tým Lasselsbergeru k prvnímu venkovnímu vítězství. Plzeň vyhrála 4:0 a Málek podruhé v řadě nepustil za svá záda ani jeden puk.

Domácí neporazitelnost trvá

Zatímco na ledě soupeřů Plzeň slavila vítězství po čtyřech prohrách až v desátém kole ve Zlíně, doma ještě ani jednou nepodlehla. Sice byl ve čtyřech případech po šedesáti minutách výsledek nerozhodný, pokaždé však Plzeň zvítězila na nájezdy a v jednom případě v prodloužení. Takhle úspěšná domácí série se Plzni naposledy povedla v sezóně 2002-03, kdy poprvé doma podlehli Bílým Tygrům z Liberce. Stalo se tak ve třináctém kole 18. října. Severočeši vyhráli 5:3. Záhy tehdy ovšem následovala téměř měsíční série proher.

Michal Důras se rozstřílel

Po utkání ve Zlíně, ve kterém zaznamenal dva přesné zásahy a pomohl k vítězství Lasselsbergeru 4:0, se dostal do elitní desítky nejlepších střelců extraligy. Na svém kontě má po deseti odehraných zápasech šest vstřelených branek. Dělí se tedy o páté až osmé místo. Více měli po deseti kolech Čermák, Plodek, Nedvěd a Tomík. Všichni vstřelili sedm branek. V plzeňském týmu se Důras dostal do čela, když přeskočil Šindela, který ve Zlíně pro otřes mozku nenastoupil. V produktivitě se stále drží nahoře Peter Fabuš, jenž s devíti body po deseti odehraných kolech okupuje šestou příčku extraligového kanadského bodování.

Sestava HC LASSELSBERGER PLZEŇ z posledního kola :

Málek - Jasečko, L. Martinec, Dobrovolný, Čakajík, Benák, Dresler - Důras, Vampola, Laš - Fabuš, Divíšek, Matějovský - Vlasák, Kracík, Ludvík - Dvořák, od 34. navíc Kocman..

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Hnilička musel na 45 sekund vystřídat
Liberecká brankářská jednička Milan Hnilička se v devátém kole proti Litvínovu rozčílil natolik, že najednou přejel modrou čáru, aby vyčetl sudím inkasovanou branku, kterou obdržel a nehodlal se s ní smířit, jelikož se domníval, že skórující hráč stál v brankovišti. Sudí to však posoudil tak, že do něj byl střelec natlačen libereckým obráncem, proto postavení útočícího hráče v brankovišti neuznal. Jenže za překročení modré lajny musel Hnilička podle pravidel vystřídat. Na jedno střídání jej tedy nahradil Michal Fikrt. Po čtyřiceti pěti sekundách, kdy se písklo další přerušení, se opět vrátil do své branky.

Dva hráči Liberce v TOP5 kanadského bodování
Když už Liberec nevede extraligovou tabulku, jak v posledních letech byl zvyklý, okupuje alespoň popředí hráčských statistik. Po 10. kole O2 extraligy se v čele kanadského bodování objevil Leoš Čermák. Ten si v utkání proti Slavii připsal sice jen jednu asistenci, ale protože dosavadní lídr Hruška nebodoval vůbec, jeden bod stačil Čermákovi k prvnímu místu. Drží se na něm před slavistou díky většímu počtu vstřelených branek. Bodový zisk obou je totiž 10 kanadských bodů za 7 gólů a 3 asistence. Domácímu zápasu proti sešívaným může naopak poděkovat Jan Plodek. Právě díky jemu je na 3. místě kanadského bodování. Nejen že vstřelil dva góly, navíc na další přihrál a to s předchozími bodovými zisky znamená devět bodů za 7 gólů a 2 asistence.

Liberec předvedl dokonalý obrat v poslední třetině
O tom, že před sezónou podceňovaná Slavia, umí vystrčit drápky se přesvědčili i Bílí tygři z Liberce. Nejprve na vlastním ledě prohrávali 0:1 a 1:2 po 1. třetině. Až v závěrečné dvacetiminutovce se jim podařilo vyrovnat a následně i otočit. Hlavním strůjcem vítězství byl opět výborný a jistý Hnilička v brance a dvougólový střelec Jan Plodek. Liberec se touto výhrou nad tabulkovým sousedem na svého soupeře bodově dotáhl, ale přesto kvůli horšímu skóre zůstává za ním na 4. místě vinou horšího skóre.

Sestava HC BÍLÍ TYGŘI LIBEREC z posledního kola :
Hnilička - Moravec, Jiruš, Žabka, Zíb, Hunkes, Krstev, Holub - L. Čermák, Kašpařík, V. Novák - Klimenta, Plodek, Víšek - V. Nedorost, Pabiška, S. Procházka - Vantuch, Dušek, Špaček..

HISTORICKÁ BILANCE

Proti Severočechům se Plzni dlouhodobě vůbec nedaří, což jasně dokumentuje historie vzájemných zápasů. Pro Liberec je Lasselsberger jednoduše velmi příjemným soupeřem. Pod Ještědem uhráli Západočeši dvě remízy (obě v sezóně 2003/04) a jednou tam prohráli až v prodloužení (na začátku ročníku 2005/06).

Celková bilance Plzeň vs. Liberec
20231544:72

Jak to bylo v domácích utkáních Plzně? ? První výhru nad neoblíbeným soupeřem si Západočeši připsali na domácím ledě 12. ledna 2003. Na vítězství v poměru 5:4 se gólem a dvěma asistencemi podílel Hurtaj. Ve zbylých třech zápasech své premiérové sezóny v extralize Bílí tygři vyhráli. Další dva body na domácím ledě uhráli Plzeňští v následujících dvou ročnících – 28. září 2003 remizovali 2:2 a 10. října 2004 prohráli 1:2 v prodloužení).

Domácí bilance Plzeň vs. Liberec
1021724:33

V minulé sezóně Plzeňští se Severočechy třikrát prohráli – postupně o dva, o tři a o čtyři góly. V prvním utkání se Liberečtí na vlastním ledě během úvodní čtvrthodinky dostali do vedení 3:0 a nakonec vyhráli 6:3. I v dalším střetnutí vedli Bílí tygři 3:0, jenom na to potřebovali o deset minut víc. Konečný stav zápasu na plzeňském kluzišti byl 2:4. Ve třetím vzájemném duelu sice Liberec doma vedl „jen“ 2:0, radoval se však z výhry v poměru 6:2. Západočeši si aspoň trochu spravili chuť v posledním kole, kdy „severské šelmy“ rozdrtili 8:4.