Notes #7: Série skončila, začíná se od začátku

P l z e ň - V pěti zápasech za sebou dokázali hokejisté LASSELSBERGERu bodovat. Bodové hody ukončili až v televizním utkání Znojemští orli, kteří porazili Plzeňany 4:2. Modrobílí ale mají šanci na úspěšnou sérii navázat hned v úterý, kdy hostí kladenský Rabat. Připraven by už měl být David Moravec, jenž měl problémy s nastřelenou nohou. Chybět domácím bude naopak vedle Michala Straky a Petera Kocáka Marek Vorel s Robertem Jindřichem, kterého trápí bolavá záda. Rabat, který po čtyřech zápasech na domácím ledě nastoupí poprvé venku, bude postrádat Martina Frolíka a Josefa Zajíce.

Utkání Plzeň - Kladno začíná v plzeňské ČEZ Aréně v úterý v 17,30!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC RABAT KLADNO

13. kolo – úterý 11. listopadu 2005 - 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

Vše jednou končí, i vítězné série. Ta plzeňská se se světem rozloučila po třech výhrách ve 12. kole. „Bodová“ série však trvala pět utkání, od Vsetína až po Spartu. Během této série Plzeň z patnácti možných posbírala 11 bodů a nebýt střelecké smůly se Vsetínem i smolného gólu chvíli před koncem v Liberci, mohla být bilance ještě radostnější. Porážka ve Znojmě posadila Plzeň zpět na zem, dnes proti Kladnu tak budou Plzeňáci bojovat o návrat do vítězné nálady, ukázat, že série nebyla náhodná a rozprášit obavy o možném návratu do výsledkové mizérie úvodních kol. Do klidných vod tabulky zatím plzeňský parník nedoplul, nejspodnější příčky jsou však již za horizontem. Odstup od posledního Vsetína po sobotní televizní dohrávce zůstal na deseti bodech a od předposledního Litvínova na sedm. Právě tyto dva celky se zřejmě stanou barážově ohroženými celky. Valaši v důležitém boji podlehli Karlovým Varům vysoko 7:4 a stále čekají na výhru. Chemici již alespoň jednou během 11 kole zvítězili, když doma porazili právě Vsetín.

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Kladno chce navázat na loňskou sezónu

Výjimečnou sezónu zažili loni kladenští hokejisté. Za svůj mateřský klub si po letech zahrál Jaromír Jágr i bratři Kaberlové. Tým se navíc po osmi letech probojoval do vyřazovacích bojů. Kádr Rabatu pro letošní ročník neoplývá tolika hvězdnými jmény, vedení klubu má ale cíl jasný. "Hůře než před rokem skončit nechceme," prohlásil před sezónou generální manažer klubu Otakar Černý. Kladenští fanoušci se i letos mohou těšit na sehrané duo Pavel Patera – Martin Procházka. Dalším z odchovanců, kteří se po řadě hokejových štací vrátili „domů“, je i obránce Libor Procházka. Po úspěšné přípravě, ve které Kladenští vyhráli osm zápasů z dvanácti, se Rabatu povedl i začátek extraligové sezóny. Kladno se dlouho drželo dokonce na druhém místě. V jedenácti zápasech okusilo hořkou chuť prohry jen dvakrát a v současné době se usadilo na čtvrté příčce. „Po klucích z NHL tu zůstala víra ve vítězství. Zatím se nám daří zápasy odbojovat a drží se nás i štěstí,“ říká útočník Radek Gardoň.

Bratrům Frolíkovým se splnil sen

Zdá se, že na Kladně našli po Tomáši a Františkovi Kaberlových pokračovatele tradice bratrských dvojic. Od začátku nového ročníku spolu v jednom útoku nastupovali bratři Frolíkovi. „Mým snem vždycky bylo hrát s bráchou v lajně extraligu,“ říká třiadvacetiletý Martin, starší z bratrů. Sourozenci hráli v jedné lajně se zkušeným Radkem Gardoňem. Úspěšný útok se ale rozpadl poté, co si Martin Frolík poranil v zápase se Spartou rameno. „Spolupráci si můžeme jenom pochvalovat. Známe se celý život, takže komunikace je výborná. Zatím se nám celkem dařilo a uvidíme, co bude dál, když je teď Martin mimo,“ řekl sedmnáctiletý Michael v rozhovoru pro server idnes.cz.

Jednou hop, podruhé trop

Kladenští hokejisté prožili dva naprosto odlišné hokejové týdny. První říjový víkend nedokázali vstřelit ani branku. Nejdříve podlehli Pardubicím 0:3 a střeleckou chuť si nespravili ani o den později, kdy remizovali se Znojemskými orly fotbalově 0:0. V posledních dvou kolech si ale vše vynahradili. V pátečním duelu nasázeli Vítkovicím osm branek! Po druhé třetině vedlo Kladno už 5:1, Vítkovičtí ale střetnutí přece jen trochu zdramatizovali, přidali tři góly. Přesto si ale z Kladna Vítkovice odvezly vysokou prohru 4:8.

Sestava Kladna z utkání s Vítkovicemi :

Orct - Ševc, Hájek - L.Procházka, Špelda - Čech, Zeman - Bílek, Patera, M.Procházka - Mi.Frolík, Gardoň, Hluchý - Horna, Huml, Kalla - Látal, Havel, Tlustý.

Bílek se a Ševc nejproduktivnějšími hráči Kladna

Rozhodně nepatří mezi nejznámější tváře kladenského týmu, přesto okupují první dvě příčky klubového bodování. Vítězslav Bílek, jenž nastupuje v elitním útoku s Pavlem Paterou a Martinem Procházkou, v jedenácti extraligových kolech nastřádal čtyři branky a pět nahrávek. Devět bodů Bílka řadí na první příčku kanadského bodování Rabatu. Překvapivější je ale produktivita obránce Martina Ševce, jehož statistiky jsou naprosto totožné s Bílkovými. Na beka nadprůměrná produktivita ho vyhoupla na čelo bodování obránců celé extraligy.

Asistent kapitána ještě nedávno nosil lahve s pitím

Nedávno patřil k nadějným mladíkům, dnes nosí na dresu asistentské áčko, které většinou patří zkušeným oporám týmů. Řeč je o šestadvacetiletém útočníkovi Jaroslavu Kallovi. „Samotného mě to překvapilo. Před prvním zápasem jsem přišel do kabiny a neměl jsem tam dres. Tak jsem se po něm sháněl a zjistil jsem, že Franta Větrovec přišívá áčka a céčko na dresy. Tak jsem se ho ptal, proč já. A on mi řekl, že už nejsem nejmladší a bylo to,“ řekl Kalla v rozhovoru pro hokej.cz. Kalla si letos připsal tři branky a čtyři asistence.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

SÉRIE SKONČILA, JEDE SE ODZNOVU

Vítězná nálada po návratu z Pardubic Plzeň neopustila ani v 11. kole doma proti Spartě. Potkala se mužstva, jejichž formy se vyvíjely opačným směrem, plzeňská rostla, sparťané se trápí, obzvláště v zápasech venku. Úvod nejprve přinesl obrovskou šanci Josefa Straky, ale v 5. minutě přišel nečekaný úder na druhé straně. Dobroň vysunul Petra Tona, který se pár tempy zbavil obránce Jindřicha a neomylně zakončil – 0:1. Nepovedená úvodní část mohla dopadnou ještě hůře, kdyby Růžička netrefil z pravého křídla pouze tyčku. Plzeň promarnila výhodu 5 na 3, která trvala plné dvě minuty. Obrat Plzeňáci načasovali mezi 33. a 40. minutu, kdy se dvakrát trefil David Moravec. Myšlenky Sparty na obrat rozprášil mezi 43. a 45. minutou Aleš Padělek, Plzeň vedla 4:1 a svůj páteční karneval si již vzít nenechala. Série vítězství se protáhla na tři zápasy.

Ani ne za 24 hodin Plzeň musela nastoupit k televiznímu utkání ve Znojmě, a první třetinu zřejmě ještě byli Západočeši myšlenkami na cestě. Ve 20. minutě zvyšoval po gólech Puchera s Uramem Zdeněk Ondřej již na 3:0. „První třetinu jsme ještě sehráli v euforii po včerejším zápase,“ postěžoval si plzeňský kouč Marek Sýkora. Od druhé třetiny však Plzeň již soustředěnou hrou zkoušela se zápasem něco udělat a nebyla daleko úspěchu. Ve 25. minutě si před brankou Michal Důras počíhal na parádní nabídku Martina Adamského a bylo 3:1. Kontaktní gól si připsal obránce Jiří Dobrovolný, který propálil dva clonící soupeře i brankáře Trvaje – 3:2. Místo vyrovnání však hokejisté Lasselsbergeru sami nabídli domácím gól, doslova. Chybou v rozehrávce přihráli v 54. minutě Milanu Mikulíkovi, který střelou nad vyrážečku Romana Málka zvýšil na konečných 4:2. Plzeň poprvé po pěti zápasech vůbec nebodovala.

Sestava Plzně ze zápasu ve Znojmě:

Málek - Klaus, Trnka, Nedoma, Štěpánek, Cartelli, M. Výborný, od 41. navíc Dobrovolný - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Zelenka, J. Straka, Matějovský - Důras, Tvrdoň, Adamský - Kocák.

K zápasu byl poprvé připraven japonský útočník Junji Sakata, který byl uveden na soupisce. Z Jihlavy si Plzeň vypůjčila obránce Jiřího Dobrovolného, při absenci Roberta Jindřicha. V dresu Lasselsbergeru se opět neobjevil David Moravec, kterému se po třech odehraných zápasech vrátily potíže se zády. Chyběl i Marek Vorel, který má po zákroku sparťana Roman Vopata otřes mozku.

Jeden gól v zápase je málo …

… říká si zřejmě útočník Aleš Padělek. Když v 5. minutě zápasu se Spartou Petr Ton otevřel skóre, vstřelil svůj sedmý letošní gól a vedl v tu chvíli tabulku střelců. Ve 45. minutě jej dohnal svým sedmým letošním zápasech útočník Plzně Aleš Padělek. Ostrostřelec Západočechů má na svém kontě zvláštní bilanci, po hattricku do sítě Litvínova zaznamenal dva góly v Karlových Varech. I nyní se v jednom zápase neradoval pouze jednou. Zatím tedy platí, že pokud se Padělek trefí do sítě soupeře, mohou fanoušci čekat do konce zápasu přinejmenším i druhý zásah exjihlavského útočníka, který se s Tonem dělil po 11. kole o čelo tabulky střelců.

Již 29 hokejistů

Za dvanáct kol plzeňský dres obléklo 29 hokejistů, 12 obránců, 16 útočníků a přirozeně gólman Roman Málek. Z toho počtu jsou 4 hokejisté ještě juniorského věku. S počtem 29 hokejistů je Plzeň na první místě společně se Vsetínem a Litvínovem, kteří počet vyrovnali protočením obou gólmanů. Naopak nejstabilnější kádr doposud vykazuje dnešní soupeř Plzně kladenský Rabat – 21 hokejistů. Na „paty“ mu šlape Slavia, která však nasazením gólmana Hronka zvýšila počet na 22.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

Kladno je jedním z nejslavnější týmů českého hokeje. Klub, ze kterého vzešlo mnoho vynikajících hokejistů však v posledních letech dává zapomenout na někdejší úspěchy, nezdary dokonal sestup do první ligy, ze kterého se však Středočeši rychle oklepali a po roce jsou opět v nejvyšší hokejové soutěži.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Kladno
4321613143:122

A jak to bylo v domácích zápasech? Nejvyšším brankovým rozdílem byla výhra Plzně 8:0. 2. února 1996 ale Kladeňáci deklasovali Plzeň na jejím ledě 10:3! 25. ledna 1998 tehdejší Keramiky Kladno roznesla 7:1, hattrick zaznamenal Jaroslav Bednář, na všechny góly mu přihrál Pavel Geffert. Asistenci v tomto zápase zaznamenal i gólman Dušan Salfický, který ve 24. minutě přihrála Mojmíru Musilovi na gól na 4:0. První "plzeňský" hattrick ale zaznamenal již o pět let dřív Pavel Metlička, 9. listopadu 1993 v zápase Kladno - Plzeň 1:4.

Bilance Plzeň vs. Kladno na plzeňském stadionu
22133684:39

STATISTIKY ZÁPASŮ PLZEŇ vs. KLADNO

Dlouhá léta bylo Kladno pro Plzeň jedním z nejpříjemnějších soupeřů, loni došlo k zásadnímu obratu. Lasselsberger prohrál všechny utkání, vytěžil pouze bod za prohru v prodloužení na Kladně.

Jágr v mlze

První loňské měření sil opticky nafouklo plzeňský zimní stadion, výraz „praskat ve švech“ byl vidět v praxi. Na západ Čech totiž přijelo Kladno s Jaromírem Jágrem. A bylo se na co dívat, přestože v teplém podvečeru na led pomalu padala mlha. Jágr stál u dvou gólů, diváky zvedl několikrát ze sedadel individuální akcí, gólman Rudolf Pejchar dokonce uspěl tváří v tvář Jágrovi. Podle očekávání se současný útočník newyorských Jezdců stal nejlepším mužem zápasu a stejně jako několikrát v průběhu zápasu se i na konci dočkal uznalého potlesku plzeňského publika.
Lasselsberger Plzeň – Rabat Kladno 1:3 (0:0,0:3,1:0)
Branky a nahrávky: 60. Andrašovský (J. Straka, Špaček) - 31. Horna (Gardoň), 38. Hrdina (Jágr, T. Kaberle), 39. Gardoň (Jágr, Hrdina). Rozhodčí: Jebavý - Český, Kostka. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:2. Diváci: 8500 (vyprodáno).

20 měsíců čekání na výhru

Poslední úspěch proti Kladnu se tak datuje na 27. února 2004, kdy Plzeň deklasovala Středočechy 5:0 v posledním extraligovém kole a mocným finišem proklouzla do play-off. Jenže od té doby uplynulo již téměř 20 měsíců a Plzeň na úspěch proti Rabatu stále čeká. Dnes budou mít hokejisté Lasselsbergeru k dispozici pátý pokus proti rozjetému soupeři.