Notes#8: Do Plzně míří Mountfield

Plzeň – Po nešťastné prohře ve Vítkovicích čeká Lasselsberger velmi silný soupeř. Hokejisté Českých Budějovic patří mezi favority soutěže a dlouho také vedli extraligovou tabulku. Až v posledním kole, kdy prohráli na Slavii, o vedení přišli. Plzeň prohrála po pěti utkáních, kdy získala alespoň bod a na západě Čech se v úterý ukáže, který tým své zaváhání napraví jako první.

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC MOUNTFIELD ČESKÉ BUDĚJOVICE

15. kolo – úterý 23. října v plzeňské ČEZ Aréně

Extraliga frčí jako voda. Za sebou má již úvodní čtvrtinu zápasů a nedá se říci, že by prvních třináct zápasů nepřineslo překvapení. Po čtrnácti odehraných zápasech drží nováček z Ústí poslední místo zaručující play-off. Naopak v krizi jsou hokejisté Kladna, kteří jsou zatím nejhorším mužstvem tabulky a na předposlední Pardubice ztrácejí čtyři body. Právě Moeller sehrál úvodních dvanáct zápasů na ledech soupeřů. Důvodem byla rekonstrukce haly a Pardubice se dostaly do krize. Nezvládly ani úvodní duel před domácími fanoušky. V posledním kole však svěřenci trenéra Říhy porazili doma silné Karlovy Vary a pravděpodobně se pomalu dostávají z krize. Nedaří se ani Zlínu, který v tabulce okupuje místa zaručující účast v baráži. Naopak skvělou sezónu prožívají Karlovy Vary, které se stále tlačí na první místo v tabulce, ale právě prohra v Pardubicích je odsunula “až“ na čtvrté místo.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK

výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

Michal Důras září

Možná trochu nečekanou hvězdu má po úvodních třinácti kolech plzeňský tým. Nejlepším střelcem je pětadvacetiletý útočník Michal Důras. Pravé křídlo Vampolovy formace dalo v posledních pěti zápasech první čtvrtiny šest gólů, z toho dva byly vítězné a zbytek velmi důležitých nebo alespoň uklidňujících a jistících výhru Lasselsbergeru. Celkem jich má na svém kontě devět, je na třetím místě mezi nejlepšími střelci dosavadního průběhu extraligy. Před ním je pouze liberecké duo Čermák, Plodek.

Vyloupená T-Mobile Aréna

Určitě nezanedbatelný počet plzeňských věrných fanoušků se přijel podívat na vystoupení svých modrobílých hokejistů. A přestože od 15. minuty Sparta vedla gólem Petra Tona, dokázala Plzeň zápas vyrovnat, otočit a dovést do vítězného konce. Ve 30. minutě neproměnil Petr Nedvěd nařízené trestné střílení a o pár minut později David Ludvík vyrovnal, aby ve třetí třetině dal vítězný gól Michal Důras a výhru pečetil Michal Dvořák. Střelec vyrovnávacího gólu David Ludvík viděl příčinu úspěchu v týmovém duchu: "Všichni jsme hráli dobře dozadu, makalo se. Tak by to mělo vypadat, když se hraje venku. S touto hrou můžeme porazit kohokoliv."

Lasselsberger po první čtvrtině zápasů na šestém místě

Po prvních 13 zápasech ročníku 2007/2008 měla Plzeň na svém kontě 21 bodů. Většinu nasbírala za výhry v prodloužení nebo po samostatných nájezdech, ale už se také naučila vyhrávat v základní hrací době za tři body. Prohru museli Plzeňáci skousnout do 13.kola jen pětkrát, z toho dvakrát v prodloužení. V základní hrací době nestačili právě na Budějovice ve druhém kole, na Karlovy Vary v kole šestém a na Třinec v osmém. Doma sebrali Plzni dva body hokejisté Liberce.

Lukáš Derner se vrací

Miláček plzeňských tribun. Fanoušci na jeho hostování nikdy nezapomněli a chtěli ho zpátky. Mladý liberecký obránce se navždy vryl do jejich hokejových srdcí. Často si vzpomněli na jeho důraz, bodyčeky a vůbec kvalitně odvedenou práci v defenzivě. Nyní je jejich přání splněno, 17. října 2007 se Lukáš Derner opět vrací do plzeňského dresu. A po dvou zápasech venku se představí i na domácím ledě. Však sám hráč se už moc těší. A nejvíce právě na plzeňské publikum. "Fanoušci jsou tu skvělí, hokejem žijí," říká.

Vlasák se dočkal

Tomáš Vlasák přišel do Plzně jako největší posila, což hned od prvního přípravného zápasu potvrzoval. Nakonec v přípravném období nastřílel pět branek a přidal tři asistence. Jenže s prvním ligovým zápasem jako když utne. Vlasák sice pomohl k vítězství v samostatných nájezdech v několika úvodních utkáních, ale ani jedna branka nebyla podle pravidel vítězná. Za celou první čtvrtinu zápasů si nepřipsal ani jednu branku. Zaznamenal jen tři asistence. Obrat k lepšímu snad nastal v prvním zápase druhé čtvrtiny extraligy. Na ledě Vítkovic Vlasák zaznamenal asistenci a gól navíc, který musel sudí uznat až po poradě s videorozhodčím. Ze své první branky za Plzeň se Vlasák po zápase zřejmě moc neradoval. Plzeň ztratila vedení bezmála dvě minuty před koncem a záhy inkasovala rozhodující gól. Z Ostravy si tedy neodvezla ani jeden bod.

Sestava HC LASSELSBERGER PLZEŇ z posledního kola

Málek - Jasečko, L. Martinec, Dobrovolný, Čakajík, Benák, Dresler - Důras, Vampola, Laš - Fabuš, Divíšek, Matějovský - Vlasák, Kracík, Ludvík - Dvořák, od 34. navíc Kocman

HC Mountfield České Budějovice

situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

První domácí prohra

Až ve 13. kole poznali hokejisté Mountfieldu hořkost porážky na domácím ledě. Dva body dokázali Budějovicím doma sebrat Karlovy Vary. Zápas připomínal westernovou přestřelku. Nejprve domácí prohrávali 0:2, pak vedli 4:2, aby nakonec prohráli 5:6, když si rozhodující nájezd připsal karlovarský Bílek. Byla to teprve třetí prohra budějovických hokejistů v sezóně, ale zároveň hned druhá za sebou. Prohru vidělo 6421 diváků – tedy naprosto vyprodaná Budvar aréna.

Mountfield nemá jasného lídra, šlape jako tým

V tom je jejich síla. Vědí, že se mohou spolehnout na kohokoliv. Nejvýše v kanadském bodování je na čtvrtém místě Viktor Hübl (7+6) a na sedmém Michal Hudec (5+6). Jandačova družina táhne za jeden provaz a na výsledcích je to znát. Trápí se jeden střelec? Nevadí, nahradí ho druhý. I proto asi vládnou extralize a jsou hrozbou pro každého soupeře doma či venku.

Pevná obrana podpořená jistým Turkem

Mountfield inkasoval ze 13 zápasů pouze 28 gólů. To je nejméně z celého čtrnáctičlenného pole extraligových týmů společně s Karlovými Vary a Spartou. Z toho vyplývá, že ani draví plzeňští útočníci nebudou rozhodně touto obranou procházet snadno. Navíc gólman Roman Turek je čtvrtý ve statistikách brankářů, když jeho úspěšnost činí 93,70% s průměrem necelých dvou inkasovaných branek na zápas. A to je bezkonkurenčně nejméně ze všech jeho maskovaných konkurentů.

Slavia připravila Budějovice o první místo v tabulce

Extraliga vstoupila do další čtvrtiny, a tak se Budějovice podruhé postavili proti Slavii. Tentokrát na jejím ledě. Pokud by vyhrály, potvrdily by dosavadní vedení. Ale hokejisté Mountfieldu nezačali v Sazka aréně vůbec dobře. V 17. minutě už prohrávali 0:2. Pak se Brabencovi sice podařilo snížit na 1:2, ale to bylo z jihočeské strany vše. A tak se České Budějovice musely sklonit před HC Slavii Praha, které podlehly 1:4 a tím pádem opustily první místo v tabulce. Aktuálně je na stříbrné pozici, ale bodově se na něj dotáhl třetí Liberec.

Sestava HC Mountfield České Budějovice z posledního zápasu:

Turek - Toman, Gřegořek, Sičák, Vydarený, F. Novák, Bolf, Frolo - Hudec, V. Hübl, Brabenec - Kůrka, Mertl, Sailer - Kotrla, Vak, Veselý - Gulaš, Šimánek, Hřebejk.

HISTORICKÁ BILANCE

Dva tradiční soupeři se stabilně setkávají v české extralize až na jednu výjimku každý rok. V první „české“ sezóně nedokázala Plzeň Jihočechy ani jednou porazit, i s úroky však někdejší keramici Českým Budějovicím opláceli v sezóně 2001/02, kdy je čtyřikrát porazili. Ve vzájemných utkáních zaznamenali hned dva plzeňští hráči hattrick – Martin Špaňhel doma v září 1999 a Dušan Andrašovský venku před necelým rokem.

Zajímavostí je, že už tři utkání skončila vítězstvím 1:0 pro České Budějovice. Další perličkou je to, že úplně první tři plzeňské branky proti tomuto soupeři v české extralize vstřelil Michal Straka. Minulý duel vyhrál Mountfield na svém ledě 3:1, když všechny góly padly v nerovném počtu hráčů – domácí využili dvě přesilové hry, zatímco hosté jen jednu a při další inkasovali. Celková vzájemná bilance ovšem pořád hovoří pro Západočechy.

Celková bilance Plzeň vs. České Budějovice
6430925173:170

Jak to bylo v domácích utkáních Plzně?

Nejkrásnější vzpomínky na druhý vzájemný zápas minulé sezóny má Jakub Šindel. Plzeňský útočník pomohl domácím v výhře 5:3 hattrickem! Jeho tři góly spolu s trefou Fabuše zařídily obrat z 0:1 na 4:1. Pak vystřídal brankáře Turka Chábera, který za 25 minut pustil už jen Dernerovu střelu. Nedařilo se Nedorostovi, jenž byl na ledě u čtyř inkasovaných branek, zatímco plusový bod si nepřipsal ani jeden.

Pamětníci jistě nezapomenou na duel ze sezóny 1996/97. Ještě 55 vteřin před koncem celého zápasu Plzeň prohrávala 1:3, ovšem Jiří Kučera protlačil puk do sítě a snížil. 15 vteřin před koncem pak Tomáš Jelínek vyrovnal. Plzeň sice prohrála následující buly, ovšem Jaroslav Špaček, který přihrával na všechny góly v poslední minutě, nahodil puk na zadní mantinel a současný trenér Plzně Jiří Kučera potěšil tehdejšího kouče Marka Sýkoru, pro něhož to byl první zápas po návratu na plzeňskou střídačku, vítězným gólem. Nevídanému obratu nevěřícně přihlížel trenér Jihočechů Vladimír Caldr. Po zápase ani nedorazil do šatny, své mužstvo nechtěl vidět. „Bouchly mi saze,“ vtipně glosoval své rozpoložení.