Notes #8: Plzeň chce ukončit sérii proher, proti stojí Zlín

P l z e ň - Atraktivní zápas nabídne 15. extraligové kolo, na západ Čech přijede rival ze Zlína i s navrátilcem Petrem Leškou, který naskočí za Medvědy letos poprvé. V tabulce koukají Západočeši na Moravany z uctivé vzdálenosti, rozdíl je osm míst a dvanáct bodů. Plzeňáci z posledních třech utkání vydolovali pouze bod, úspěchem se mohou případně vrátit "na dostřel" osmému místu a také vylepšit pošramocené sebevědomí po debaklu z Vítkovic. Poprvé se plzeňským tribunám představí novic v týmu Jakub Šindel.
Zápas začíná v neděli v 17:30 na ledě plzeňské ČEZ Arény!

HC LASSELSBERGER PLZEŇ
HC HAMÉ

11. kolo – pátek 7. října 2005 - 17:30 v plzeňské ČEZ Aréně

První čtvrtina je odehrána, Plzeň sídlí na nelichotivém 11. místě se ziskem hubených 14 bodů. Na nečekané bilanci se podepsal především nepovedený úvod a zbytečný ztráty bodů v domácích zápasech. Pozice Plzně rozhodně beznadějná není, ale přidat ve výsledcích je každopádně třeba, pokud mají být naplněný předsezónní cíle. Ve srovnání s dřívějšími sezónami je na tom Plzeň obdobně jako po první čtvrtině sezóny 2001-02, kdy Plzeňáci prožili hlubokou krizi, aby poté dosáhli po základní části historicky nejlepšího umístění. Stejně jako letos měli Západočeši po 13 zápasech 14 bodů. Oproti svému nejlepšímu výsledku po první čtvrtině v sezóně 2002-03 ztrácí Plzeň 7 bodů. V této sezóně Plzeňáci paradoxně do play-off nepostoupili. V následujících dvou sezónách na tom Plzeň vždy byla o několik bodů lépe, rozdíl je však smazatelný během dvou kol. V čem je však letošní sezóna doposud nejslabší je střelecká produktivita, která v posledních pěti sezónách nebyla horší než letos. Dvacet šest zaznamenaných gólů je čtyři góly za nejhorší bilanci ze sezóny 2003-04.

HC HAMÉ
situace soupeře změny v kádru
předpokládaná sestava zajímavosti a aktuality

Po první čtvrtině „bronzoví“

Z třetího místa v tabulce vstoupili zlínští hokejisté do druhé čtvrtiny extraligy. "Máme 25 bodů, to je podle mě fantastický úspěch," říká trenér Hamé Ernest Bokroš. Zlín je nejlepším celkem na domácím ledě. Na stadionu Luďka Čajky vybojovali Medvědi celkem 19 bodů. Tři body ze Zlína dokázaly odvést pouze Pardubice. Do mužstva zapadl Richard Král, který s osmi body vede klubové bodování. Daří se i gólmanovi Igoru Murínovi, který se díky svým výkonům a obranné činnosti celého týmu zařadil na první místo v brankářských statistikách (úspěšnost 96,71%, průměr 1,04 gólu na zápas).

Murínovy kontroverzní kalhoty

Brankářské kalhoty Igora Murína vzbuzují nevoli soupeřů. Na velikost kalhot zlínského brankáře si stěžoval jak Třinec, tak Vsetín. Oběma týmům se zdály příliš velké. Zlínští se hájili tím, že Murín chytá ve standardních kalhotách velikosti XXL. Protesty u rozhodčích nepadly na úrodnou půdu. Na velikost kalhot totiž extraligová pravidla nepamatují. Předepsané velikosti platí jen pro betony, lapačku a vyrážečku. Tyto části výzbroje mají brankáři zkontrolované a označené. Incident vyvolal diskusi v Asociaci profesionálních klubů. Ta bude případ projednávat na svém příštím zasedání. "Budeme muset diskutovat o trestech, ke kterým v případě, že kalhoty nebudou odpovídat, sáhneme," podotkl ředitel extraligy Stanislav Šulc.

Sestava Zlína z úterního extraligového kola

Murín - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Zubíček, Nosek, Malinský, Galvas, Houdek - Rachůnek, Král, Melenovský - Okál, Čech, Záhorovský - Mokrejš, Kristek, Jenáček - Barinka, Kovář, Pištek.

Jubilantům oslava nevyšla

Zvláštní příchuť mělo utkání Zlína s Pardubicemi pro Richarda Krále a Miroslava Okála. Král totiž odehrál svůj 750. zápas kariéry. Ve stejný den vyšlo jubilejní utkání i na kapitána Okála, jenž hrál za Zlín zápas s číslem 700. Oslava se oběma tahounům mužstva ale příliš nevydařila. Hamé s Moellerem prohrálo 0:1, a zaznamenalo tak první domácí porážku v sezóně. "Chtěli jsme vyhrát a já osobně jsem měl v plánu ten 700. zápas oslavit nějakou brankou. Nepovedlo se," řekl po zápase smutný Okál pro server hokej.zlin.cz.

Pomsta byla sladká

Poprvé po deseti letech nastoupil Richard Král v dresu Hamé proti Třinci, kde se v létě nepohodl s vedením a musel odejít. Z gólu se mohl radovat už po třech minutách hry, rozhodčí ale jeho branku neuznal pro kopnutí bruslí. Do konce zápasu, který nakonec Zlín vyhrál 4:2, si vytvořil ještě několik slibných příležitostí. Do střeleckých statistik se už nezapsal, přesto byl po zápase spokojen. "Byl to pro mě hodně prestižní zápas. Přece jen jsem tam strávil hodně sezón. Musím říct, že jsem byl trochu nervózní," řekl Král pro idnes.cz.

Vsetín jen krok od zdolání zlínské pevnosti

Hokejisté Vsetína, kteří se choulí na poslední příčce tabulky, byli jen krok od překvapivé remízy ve valašském derby, které hostil zimní stadion Luďka Čajky. Doma suverénní Zlín držel nerozhodný stav 1:1 až do času 59:41. Pak však zaúřadoval Richard Král, který jen nahodil puk směrem na vsetínskou bránu. Trefil však spoluhráče Melenovského, od jehož ramena puk zamířil až za brankovou čáru. Melenovský si připsal jeden z nejkurióznějších gólů kariéry, a zachránil tak Hamé výhru v prestižním derby 2:1.

NÁVRAT IDOLU

Čtvrtek 13. října přinesl dobrou zprávu pro zlínské fanoušky. Petr Leška, dlouholetý režisér zlínského útoku a jeden z nejlepších ligových centrů, se vrátil z krátkého angažmá ve švédském Södertälje. Brzy třicetiletý útočník nedostal v novém klubu mnoho příležitostí a tak se rozhodl pro návrat do extraligy. Zájem okamžitě projevily Pardubice, Leška ale dal přednost mateřskému klubu. "Bude potřeba sehnat další peníze, netajíme se tím, že uděláme jednu nebo dvě změny v kádru. Pustíme hráče, abychom si uvolnili ruce," komentoval získání Lešky zlínský šéf Petr Husička. Bude zajímavé sledovat, jak se Leška v mužstvu srovná s jiným elitním centrem Richardem Králem, který před sezónou přišel jako jeho náhrada. A je také otázkou, jak se Leškovi povede bez jeho hokejového dvojčete Balaštíka, který zkouští štěstí za mořem. Připomeňme, že Leška vyhrál v roce 2002 bodování ligy, v roce 2004 skončil druhý (za Králem) a v poslední sezóně čtvrtý. V době uzávěrky Blafáku ale ještě nebylo jasné, zda Leška stihne už dnešní zápas v Plzni.

PLZEŇSKÝ ZÁPISNÍK
výsledky hráčské statistiky
aktuální sestava zajímavosti a aktuality

ZPÁTKY NA ZEM

Po prohře ve Znojmě a přerušení vítězné série si mohli Západočeši spravit chuť doma s Kladnem. Středočechům se letos až nečekaně daří, získali sebevědomí a že se to na jejich hře pozitivně odráží ukázali hokejisté Rabatu i v plzeňské ČEZ Aréně.

Kladeňáci se do domácích bez studu opřeli, ale paradoxně jako první inkasovali. Michal Důras v 10. minutě tečoval před brankou prudkou příhru Martina Výborného a Plzeň vedla. Ve 13. však poslal od modré čáry puk do skrumáže před Málkem obránce Kladna David Hájek a domácí gólman toho příliš neviděl – 1:1.

Ve druhé třetině diváci shlédli urputnou bitvu a každou píď ledu, obrany převzaly otěže nad duelem, šancí tak bylo poskrovnu. Kdo dá gól vyhrál? Již to tak vypadalo, leč nakonec to ke smůle Plzeňáků neplatilo. Po nevyužití krátké přesilovky 5 na 3 na začátku třetí třetiny se plzeňský stadion přeci jen radoval, když Michal Důras tvrdě vystřelil a jeho ránu dorazil za záda Orcta kapitán Pavel Trnka.

Jenže na plzeňské hokejky se dostalo až příliš klidu a tak vedení vzalo po pár minutách za své. Klaus nedůrazně vyhazoval z obranného pásma a mladý Kladeňák Hluchý švihem vyrovnal – 2:2. A nakonec byli hokejisté Lasselsbergeru rádi alespoň za ten bod. V poslední minutě spálil šanci Patera a Málek fantasticky vychytal obránce Ševce(viz.foto).

To již bylo v oslabení po potrestaném zákroku Dušana Andrašovského, který se tak přenesl i do prodloužení, které hráči Rabatu po 31 sekundách ukončili. Do odkryté branky zametl puk Jaroslav Kalla a připsal hostům druhý bod.

Sestava Plzně ze zápasu s Kladnem:

Málek - Cartelli, Výborný, Klaus, Štěpánek, Nedoma, Trnka, Mazanec, Štich - D. Moravec, J. Straka, Matějovský - Zelenka, Tvrdoň, Adamský - A. Padělek, Kracík, Andrašovský - Důras, Kepl, Kocák.

Do zápasu opět zasáhl útočník David Moravec, který ve Znojmě nenastoupil kvůli zranění pukem v zápase se Spartou. Na soupisce opět chyběl japonský útočník Junji Sakata a obránce Robert Jindřich, jehož trápí záda.

Nenápadný hráč se dere na výsluní

Ani prohry ve Znojmě a doma s Kladnem by neměly zastínit rostoucí formu plzeňského útočníka Michala Důrase. Jihlavský odchovanec, který do Plzně přišel přes sezónou 2003-04 z týmu Ústeckých Lvů si v proti Znojmu a Kladnu připsal tři body za dva góly a asistenci u gólu Pavla Trnky. Pracovitý útočník se rázem vyšvihl na čtvrté místo v produktivitě týmu, druhého nejlepšího střelce týmu společně s Josefem Strakou, k tomu mladý forvard přidal dva plusové body v tabulce +/- a pouze šest trestných minut.

Statistikám vládne Dušan Andrašovský

Dlouholetý útočník Plzně slovenský křídelník Dušan Andrašovský po první čtvrtině vedl produktivitu týmu s 9 body za 2 góly a 7 asistencí. Společně s dvojicí beků Martin Výborný a Mario Cartelli je na tom Andrašovský také nejlépe ve statistice +/-. Spokojen asi zřejmě naopak nebude obránce Martin Klaus, který je na tom ve statistice +/- ze současného kádru s –3 nejhůře, Klaus je zároveň nejtrestanějším hráčem Lasselsbergeru Plzeň – 20 TM, během první čtvrtiny si připsal jednu asistenci.

Plzeň je v návštěvnosti druhá, ale ...

Plzeňský zimní stadion zaplní na každý zápas Lasselsbergeru druhá nejvyšší průměrná extraligová návštěva - 5264, která je však o zhruba 1000 diváků nižší oproti loňské a téměř o 700 diváků nižší oproti předloňské návštěvnosti v základní části. Plzeň si tak svoji dlouhodobou pozici v návštěvnosti drží, ovšem odstup od prvních Pardubic se zvýšil a naopak se snížil odstup od třetího, kterým je aktuálně Sparta Praha (4838). Propad návštěvnosti prožívá pražská Slavia, jejíž průměrná návštěvnost se oproti té loňské zatím snížila o plné 3500! Prakticky stejně ohromný je i již zmiňovaný odstup druhé Plzně od prvních Pardubic – cca. 3100 fanoušků! Průměrná extraligová návštěvnost je lehce nad úrovní 4 000, což je zásluha právě především obhájce titulu z města perníku, který tento údaj převyšuje více než dvakrát. Nejvyšší návštěva v Plzni přišla na duel se Spartou – 6700, nejméně fanoušků dorazilo na zápas se Vsetínem – 4500.

ZÁPAS
VS.

bilance

hráči

statistiky

Zlínský a plzeňský klub jsou každoroční účastníci nejvyšší hokejové soutěže. Po rozdělení Československa vstoupily oba kluby do nově vzniklé české extraligy a úvodní vzájemný duel sehrály 22. října 1993 na ledě Zlína. První gól Plzně v tomto zápase byl zároveň prvním úspěšným zásahem plzeňského hráče do branky Zlínských. Autorem úspěšné střely byl Ondřej Steiner, Zlín v tomto duelu nakonec zvítězil 6:4.

V zápasech proti Zlínu dosáhli dva hokejisté Plzně hattrick. V sezóně 1997/98 nasypal do branky Zlína tři góly v jednom zápase Jaroslav Bednář, o tři roky později jej napodobil Václav Eiselt. V zápasech Zlína a Plzně bývá k vidění úporný hokej, především ze zabezpečené obrany. S tím se podstatně hůře vyrovnávají plzeňští hokejisté. Zlínské hokejisty dokázali přehrát nejvýše o tři branky, zatímco Medvědi Plzeňany až o 6.

Stále čerstvým zážitkem je loňská semifinálová bitva mezi Plzní a Zlínem. Pozdější mistr si s hokejisty Lasselsbergeru poradil v poměru 4:1. Plzeň v této sérii dosáhla své historicky první výhry v semifinále, Medvědi si nakonec došli až pro titul a na svůj úspěch navázali loňskou finálovou účastí, kdy před branami titulu podlehli jasně 0:4 Pardubicím.

Celková vzájemná bilance Plzeň vs. Zlín
5615734139:185

Plzni se na Medvědy poslední dobou vůbec nedaří, čestnou výjimkou je výhra 4:1 na ledě Zlína z loňského 30. kola. Ostatní tři loňské duely Plzeň prohrála, i první letošní Plzeňákům nevyšel a prohráli gólem osm sekund před koncem z hole Richarda Krále. Poslední dva zápasy Plzeň vs. Zlín tak skončily shodně 1:2.

Bilance na plzeňském ledě
261041285:76

Poslední tři duely (včetně 4. semifinálového zápasu) Plzeňáci na svém ledě Medvědům podlehli, v loňské sezóně doma vždy se Zlínem prohráli o gól (3:4, 1:2). Zlínský tým se tak stává pro Lasselsberger Plzeň malým prokletím.