Indiáni v play off

Plzeň je počtrnácté v řadě v play off!

Plzeň - Škoda opět po roce skončila po základní části Tipsport extraligy na pátém místě. Stejně dlouhou šňůru bez vynechaného roku ve vyřazovacích bojích mají již jen třinečtí Oceláři!

Základní část Tipsport extraligy 2020/21 je u konce a Západočeši posbírali 91 bodů, což je oproti loňsku o jediný méně. Při skóre 170:128 se prezentovali třetím nejlepším útokem soutěže a pátou nejpevnější obranou. V letošním speciálním formátu soutěže ale i z páté pozice musejí do předkola, kde narazí na Olomouc. Bude to již čtvrtá vzájemná série za posledních šest let. Další dvojice tvoří Mountfield a Litvínov, Pardubice s Karlovými Vary a Vítkovice s Brnem. Ve čtvrtfinále by případně na Škodu čekal čtvrtý Liberec, třetí skončila Mladá Boleslav, druhý Třinec a vítězem se stala pražská Sparta.

Indiáni za posledních čtrnáct let nechybí podeváté v první šestce, dvakrát základní část vyhráli, jednou byli druzí a třikrát třetí. Nebýt odečtu bodů, první místo by v sezóně 2010/11 opět atakovali. Vše pak Plzni vyneslo titul v ročníku 2012/13 a čtyři bronzy – předloni, o rok dříve a v letech 2016 a 2012. Mezi čtyři nejlepší celky se modrobílí dostali šestkrát, letos mohou posedmé.

Modrobílí měli v soutěži sedmé nejproduktivnější přesilové hry, využili prakticky každou šestou. Hra v oslabení byla třetí, zároveň v nich modrobílí nasázeli druhý největší počet branek - osm. Třetí je pak celková suma posbíraných trestných minut, druhá největší je u rozdaných hitů a čtvrtá u zablokovaných střel.

Indiánská umístění po základní části

2007/2008 – 9.místo –  77 bodů
2008/2009 – 7.místo –  82 bodů
2009/2010 – 1.místo – 106 bodů
2010/2011 – 7.místo –  77 bodů (odečet bodů)

Sezóna 2007/2008

Po neúspěšné sezóně Plzně posilovala. Přišli obránci Jasečko, Nikolov, Dresler, z Varů se vrátil Michal Dvořák a ze švédska především forvard Tomáš Vlasák. V průběhu sezóny klub získal do svých řad Lukáše Dernera či lotyšského beka Jekabse Redlihse. Plzeň válčila se střídavými úspěchy, zatímco na svém ledě získávala pravidelně body, výjezdy na hřiště soupeřů jen desetkrát skončily bodovým ziskem. Nadějně rozehraná základná část nakonec odsoudila Plzeň k předkole play off, v němž Západočeši narazili na Kladno. Dvakrát Plzeňáci podlehli o jeden gól, jednou Kladeňáky v divokém zápase přehrálo 6:5, ale na postup do čtvrtfinále to nestačilo. Ani čtvrtý rok po sobě se Plzeň nepodívala do vyřazovacích bojů.
Bilance po základní části: 52 zápasů, 14 výher, 14 výher v prodloužení, 7 proher v prodloužení, 17 proher, skóre 174:172, 77 bodů.
Play off – předkolo: Plzeň-Kladno 1:3 (2:3, 2:5, 6:5, 3:4)

Sezóna 2008/2009

Léto plné změn. Z vedení klubu mizí dlouholeté tváře, klub přebírá skupina kolem Martina Straky. Hráčský kádr doznává úprav, hráčská politika nového vedení se však ještě naplno neprojevuje, odchází především první centr Tomáš Divíšek. Na místo hlavního kouče přichází ve své premiéře v extralize Pavel Hynek. Postupem času ztrácí důvěru klubu Roman Málek, na místo jedničky přechází Pavel Francouz a posléze Jan Chábera. Spojení Vlasák-Straka ničí soupeře, Plzeň trochu kuriózně vítězí v prvních i posledních pěti zápasech nového ročníku. Plzni těsně o bod utíká šesté místo, které uzmul pozdějí mistr Karlovy Vary. V předkole si Plzeň až na pět zápasů poradila s Třincem, ve skvělé hokejové bitvě poté vyřadila v 7. zápase gólem Martina Adamského v 87.(!) minutě zápasu Pardubice, opět po pěti letech. V semifinále však byla nad síly Plzeňáků Slavia, jíž táhla nepolapitelná dvojice Červenka-Bednář. Přesto se pátý zápas, jenž rozhodl o postupu Slavie a který ozdobilo vše hokejové včetně vyrovnání Martina Straky v čase 59:59, zapsal mezi nejkrásnější hokejové zápasy české hokejové historie.
Play off – předkolo: Plzeň-Třinec 3:2 (4:2, 6:1, 0:3, 3:4p, 3:0)
Play off – čtvrtfinále: Plzeň-Pardubice 4:3 (2:1sn, 1:3, 2:1, 3:4, 0:3, 3:1, 4:3p)
Play off – semifinále: Plzeň-Slavia 1:4 (6:0, 5:6, 1:3, 1:6, 5:6sn)

Sezóna 2009/2010

Jeden z nejúspěšnějších ročníků v historii plzeňského hokeje vůbec. Před sezónou se k týmu připojilo trio Kanďanů – dva útočníci Bomersback se Scofieldem a jeden obránce O´Brien. Tři naprosté neznámé tváře vytvořily skvěle pracující rovnici s nově přichozím trenérem Marianem Jelínkem, kterému asistoval Milan Razým. Mimo jiné tým posílil také slovenský útočník Hvila, českoněmecký obránce/útočník Benda či duo navrátilců ze zámoří Stránský s Boháčem. Naopak, na druhou stranu, jež znamenala odchod z plzeňského hokeje, se vydali obránci Čakajík s Cartellim, Slováci Fabuš s Hudcem a gólmanovi Cháberovi skončilo hostování, svou hokejovou pouť opět spojil s pražskou Spartou. Ta do Plzně taktéž na hostování uvolnila Tomáše Pöpperleho, který zaujal Cháberův post.

Základní část se nedá popsat jinými slovy než jako naprosto snová. Tým, pevně kormidlovaný tandemem Jelínek-Razým a vedený Martinem Strakou, slavil úspěchy, kam se jen podíval. A odměna přišla přesladká. Již dvě kola před koncem základní části bylo jasné, že se HC Plzeň 1929 stane prvním držitelem Prezidentovy trofeje pro vítěze základní části.

V play off bohužel přišlo rozčarování. Plzeňané po dlouhých pauzách způsobených olympijskou přestávkou a předkolem play off narazili na rozjeté divoké šelmy z Liberce. Ty sice nechaly v prvních utkáních, které se pochopitelně hrála na ledě Plzně, ještě drápky schované a domácí slavili pohodlné výhry 4:0 a 4:1. Pak se ale modrobílá družina zasekla a další čtyři zápasy se staly kořistí libereckých Bílých Tygrů. HC Plzeň 1929 tak po vyřazení ve čtvrtfinále play off obsadil 5. místo, čímž si oproti minulému ročníku pohoršil o jednu příčku.

Play off – čtvrtfinále: Plzeň-Liberec 2:4 (4:0, 4:1, 2:4, 3:4, 2:3, 2:7)

Sezóna 2010/2011

Na předchozí jedinečnou sezónu by navázala další… Nebýt ztracených dvaceti bodů, těšili by se indiáni opět ze zisku Prezidentské trofeje. Osud tom chtěl jinak a celé republika od listopadu sledovala nemožnou misi svěřenců kouče Jelínka – dotáhnout se alespoň do předkola play off po odečtu devatenácti bodů. Jen vinou právě tohoto rozhodnutí začínali Západočeši sérii předkola s Litvínovem na jeho ledě, což se nakonec pro vývoj série ukázalo jako rozhodující. Každopádně celému týmu patřilo od nejen plzeňských fanoušků obrovské uznání.
Bilance po základní části (uhráno na ledě): 52 zápasů, 27 výher, 6 výher v prodloužení, 3 proher v prodloužení, 16 proher, skóre 153:145, 97 bodů.
Play off – předkolo: Litvínov-Plzeň 3:1 (4:2, 5:2, 0:4, 4:3pp)

Sezóna 2011/2012

Devětadevadesát nasbíraných bodů stačilo po základní části na druhé místo po Spartě, více než 180 nastřílených branek bylo zárukou nejlepšího útoku ligy. V play off narazili indiáni na dva papírově nejslabší soupeře. Jenže defenzivní taktika Zlína slavila úspěch a celou sérii rozhodl až pár minut před třetí sirénou sedmého zápasu Johnson. V semifinále byla nad síly modrobílých neuvěřitelně rozjetá Kometa Brno, která dokázala v Plzni vyhrát hned třikrát. Plzeň tak skončila celkově třetí. Bronzové medaile jsou druhým největším plzeňským úspěchem v české extralize.
Bilance v základní části: 52 zápasů, 26 výher, 7 výher za dva body, 7 porážek za bod, 12 porážek, skóre 181:146, 99 bodů
Play off – čtvrtfinále: Plzeň – Zlín 3:2, 5:1, 0:1, 4:5pp, 3:2sn, 2:4, 4:2 – 4:3 na zápasy
Play off semifinále: Plzeň – Brno 3:4, 0:1, 0:1, 3:1, 2:7 – 1:4 na zápasy

Sezóna 2012/2013

Indiáni opět začali sezónu velmi dobře. Po značnou většinu základní části Západočeši s místy až desetibokým náskokem vedli celou extraligovou tabulku, ovšem do vyřazovacích bojů jako favorité nevstupovali. Nakonec totiž modrobílí obsadili až třetí příčku, když z posledních patnácti duelů vybojovali pouze dvě výhry. To se promítlo i do čtvrtfinále s Litvínovem, ve kterém byli indiáni krok od vyřazení, ovšem dokázali sérii otočit a probojovat se tak znovu mezi nejlepší čtyři celky. V semifinále čekalo snad největší překvapení ligy – Slavia. Tým bez větších hvězd a plný mladý bojovníků vyřadil v prvním kole Kladno a doma mocně svíral Plzeň v pátém utkání za stavu 2:2 na zápasy. Ovšem udeřilo na druhé straně v poslední minutě utkání a Západočeši v dalším střetnutí svůj postup stvrdili.
Ve finále pak čekal na modrobílé Zlín. Ten chtěl soupeři oplatit loňské vyřazení, ale sérii si prohrál před svým fanoušky. Plzeň totiž dokázala hned třikrát na ledě PSG zvítězit, titul nakonec vystřelil ve druhém prodloužení rozhodujícího zápasu Martin Straka.
Play off – čtvrtfinále: Plzeň – Litvínov 0:1, 2:1, 0:3, 4:3sn, 1:2sn, 5:2, 4:3 – 4:3 na zápasy
Play off - semifinále: Slavia - Plzeň 3:0, 0:1, 2:4, 3:2, 4:5, 2:4 – 2:4 na zápasy
Play off – finále: Zlín – Plzeň 0:3, 3:2sn, 3:0, 2:5, 1:2, 5:2, 3:4pp – 3:4 na zápasy

Sezóna 2013/2014

Mistrovská kocovina se na západě Čech nekonala. Indiáni po většinu základní části drželi druhé místo za suverénní Spartou, nakonec však, stejně jako před rokem, vstupovali do bojů o extraligový pohár ze třetího místa. Plzeňáci tak narazili ve čtvrtfinále na Kometu. Série přinesla vyrovnanou hru i výsledky, úspěšnější nakonec bylo Brno, které dokázalo následně vyřadit i favorizovanou Spartu. Fanoušky ale mnohem více mrzelo něco jiného. Konec kariéry totiž oznámil Martin Straka, s ním i Jiří Hanzlík a Tomáš Vlasák. V Plzni tak nastává nová éra…
Bilance v základní části: 52 zápasů, 27 výher, 5 výher za dva body, 3 porážky za bod, 17 porážek, skóre 133:118, 94 bodů
Play off – čtvrtfinále: Plzeň – Brno 1:4, 4:1, 2:1, 0:1, 2:3, 3:4pp – 2:4 na zápasy

Sezóna 2014/2015

A ta rozhodně odstartovala dobře. Velmi mladý tým svou první extraligovou sezónu odehrál nad očekávání a zakončil jí na sedmém místě, šest bodů za šestým Zlínem. Musel tak do předkola play off, které mu jako soupeře přisoudilo Mladou Boleslav. Pro Středočechy to byly v extralize vyřazovací boje premiérové. A hráči z města automobilů nakonec dokázali postoupit, když za stavu 2:2 v prvním střetnutí odskočili na 5:2 a Západočeši již vyrovnat nedokázali. Modrobílí v odvetě před svými fanoušky následně uspěli, soupeř však byl doma stoprocentní, čímž se kvalifikoval do čtvrtfinále.
Play off – předkolo: Plzeň – Mladá Boleslav 4:5, 2:1, 2:4, 2:4 – 1:3 na zápasy

Sezóna 2015/2016

Druhou sezónu již ale mladíci dokázali svůj potenciál. A to ve velkém stylu, dokráčeli až k bronzovým medailím! Ale pojďme postupně. Indiánům se vydařil start do sezóny, v úvodních deseti kolech pouze dvakrát nebodovali. A vítězná vlna provázela modrobílé po zbytek základní části, kterou tak Plzeň završila na čtvrtém místě, s pouhou jednobodovou ztrátou na třetí Mountfield. Ve čtvrtfinále čekala Olomouc. Hned úvodní měření sil přineslo neskutečný maratón, který až v 77.minutě rozsekl jedinou brankou utkání Svoboda. O den později přišla další výhra, tentokrát 4:2. V Olomouci následně svěřenci kouče Straky uspěli dokonce 8:1 a i když čtvrtý duel těsně prohráli 1:2, doma slavili postup po výsledku 3:1. V semifinále čekal horký favorit na titul Sparta. Škoda se však nezalekla, první střetnutí v Praze ovládla 7:3. Ve druhém málem dotáhla ztrátu 0:4, padla ale 3:4. V Plzni Sparta otočila vývoj série, když zvítězila 4:2, domácí však odpověděli 2:1 .Důležitý pátý zápas si Pražané pohlídali 6:1 a na západě Čech rozhodli o svém postupu v prodloužení. Plzeňští si tak na krk pověsili bronzové medaile.
Play off – čtvrtfinále: Plzeň – Olomouc 1:0pp, 4:2, 8:1, 1:2, 2:1 – 4:1 na zápasy
Play off – semifinále: Plzeň – Sparta 7:3, 3:4, 2:4, 2:1, 1:6, 2:3pp – 2:4 na zápasy

Sezóna 2016/2017

Vstup do sezóny se indiánům vůbec nepovedl, v první čtvrtině posbírali pouhopouhých osm bodů, na jedno kolo se dokonce ocitli na samém extraligovém dně. Pak ovšem přišla velká stíhací jízda za play off, asi nejdůležitějším momentem bylo pro Západočechy přelom kalendařního roku 2016 na 2017. Indiáni zvládli veledůležité souboje s týmy kolem sebe a nakoukli do postupové desítky, kterou již opustili na jediné kolo. Vše završili výhrou na Spartě a následným postupem do vyřazovacích bojů, kde je čekaly Vítkovice. Ty úvodní dva duely před svými fanoušky ovládly, ovšem Plzeň dvakrát odpověděla bůrem a nakonec vše rozsekl v rozhodujícím duelu v Ostravě v 95.minutě Stach. Ve čtvrtfinále čekal oříšek více než těžký. Úřadující mistr a budoucí finalista z Liberce se proti indiánům nadřel, přesto dokázal slavit postup 4:2 na zápasy.
Play off – předkolo: Plzeň – Vítkovice 1:3, 2:3pp, 5:3, 4:2, 2:1pp – 3:2 na zápasy
Play off – čtvrtfinále: Plzeň – Liberec 1:3, 2:4, 6:3, 0:4, 5:3, 4:5 – 2:4 na zápasy

Sezóna 2017/2018

Oproti loňské sezóně vyšel indiánům vstup do extraligy na výbornou. Mužstvo posíleno o novou brankářskou jedničku Miroslava Svobodu s Tomášem Mertlem a Milanem Gulašem v útoku nebodovalo pouze jednou v celé první čtvrtině, navíc Olomouci a Pardubicím doma nasázelo desítku! Před svými fanoušky, kterých v průměru chodí téměř o tři tisíce více než před rokem, se Západočechům vůbec daří. Nebodovali pouze jednou s Mladou Boleslaví a vytěžili doma 83 procent bodů! Indiáni tedy obdrželi Prezidentský pohár pro vítěze základní část a ve čtvrtfinále čekala bojovná Olomouc. Ta hned na úvod série šokovala Home Monitoring Arénu, když zvítězila v nájezdech, následně ovšem modrobílí čtyřikrát zvítězili, poslední dva duely navíc ovládli s čistým kontem. V boji o finále se Západočeši utkali s obhájcem titul z Brna. Ten rozhodl paradoxně o svém postupu na ledě Plzně, když zde zvítězil třikrát.
Play off – čtvrtfinále: Plzeň – Olomouc 2:3sn, 4:2, 4:3, 2:0, 5:0 – 4:1 na zápasy
Play off – semifinále: Plzeň – Brno 2:3, 1:4, 2:3, 2:1, 2:6 – 1:4 na zápasy

Sezóna 2018/2019

Indiáni plynule navázali na svou úspěšnou předchůdkyni. V brance se skvělými výkony prezentovala nová brankářská jednička – Dominik Frodl z pražské Slavie, který co do úspěšnosti zákroků skončil druhý v celé extralize. Skvěle však do týmu zapadli i Václav Nedorost, Conor Allen, Jan Eberle či Vojtěch Němec. Střídačku však opustil Martin Straka. V průběhu sezóny se navíc k týmu připojili odchovanci Michal Moravčík a Jan Kovář. Západočeši navíc hrdě bojovali na dvou frontách. V Lize mistrů dokráčeli těsně před brány finále, v základní části Tipsport extraligy skončili třetí. V té se navíc při skóre 178:116 prezentovali nejlepší obranou i útokem v lize! A čekala je stejná výzva – play off načali s Olomoucí. A začali skvěle, drtivým výsledkem 8:1, ovšem dvě prohry v prodloužení znamenaly rázem problém. Modrobílí však v sedmém utkání nakonec rozhodli o svém postupu již třígólovou první třetinou a v dalším kole čekal Třinec. Ten oba úvodní domácí duely nezvládl, nakonec to byl ale právě on, kdo v rozhodujícím střetnutí proklouzl do finále, rovněž tříbrankovou smrští v úvodní části. Škoda tak opět po roce skončila bronzová!
Play off – čtvrtfinále: Plzeň – Olomouc 8:1, 2:3pp, 2:3pp, 3:2, 2:0, 1:4, 3:2 – 4:3 na zápasy
Play off – semifinále: Třinec - Plzeň 1:4, 2:3, 3:2, 4:3, 3:2, 1:3, 5:1 – 4:3 na zápasy

Sezóna 2019/2020

Škoda se nadále držela v základní části na špici tabulky, prakticky všechny zápasy odchytal vinou zranění Jaroslava Pavelky opět Dominik Frodl. Ten dokonce zapsal ze všech extraligových gólmanů nejvíce nul. Jako raketa vystřelil bodově odchovanec Matyáš Kantner, který se stal třetím nejproduktivnějším hráčem týmu a dokonce druhým nejlepším střelcem. Čtvrtý nejproduktivnější byl v pořadí Luboš Rob, který mužstvo posílil v létě a hned stihl třicet bodů ve své premiérové sezóně v tuzemské nejvyšší soutěži. Skvěle se blýskli i mladíci a odchovanci Jiříček, Houdek, Malát, Kolda, Pour, Matiášek či Přikryl a Suchý. Všem ovšem nejen v klubu, ale celé extralize, vládl kapitán Milan Gulaš. Útočné eso lámalo jeden rekord za druhým. Vytvořilo nový střelecký i bodový rekord klubu v sezóně, potřetí v řadě ovládl bodování celé soutěže, podruhé i pořadí střelců. Nakonec se jeho bilance zastavila na hodnotě 35 gólů a 41 přihrávek. Druhý Tygr Michal Birner zaostal o rovných 15 bodů. Poté se indiáni začali těšit na čtvrtfinále, soupeřem měla být Mladá Boleslav. Na tu šli modrobílí z páté pozice, oba celky přitom po dvaapadesáti kolech posbíraly shodně dvaadevadesát bodů, stejně jako třetí pražská Sparta. Jen o bod více přitom měli druzí Oceláři. Jenže poté zasáhla celosvětová epidemie Coronaviru, ČSHL tak nejprve zvažoval odehrát duely bez fanoušků, nakonec se čtvrtfinálové série ani neodstartovaly...
Play off – čtvrtfinále: Mladá Boleslav - Plzeň - nakonec neodehráno

Sezóna 2020/2021

Pandemie koronaviru pokračovala a Plzeň na ni doplatila během letního poháru. Nejprve ze základní skupiny postoupila v konkurenci pražské Sparty, jihočeského Motoru a Kladna, ve čtvrtfinále ve dvojutkání vyřadila Litvínov, ale na semifinále s Třincem již kvůli karanténě nedošlo.
Do samotné Tipsport extraligy, která byla navíc i přerušena téměř na měsíc a poté nabrala doslova ďábelské tempo, vlétla Plzeň jako velká voda. Nebodovala až ve dvanáctém utkání na ledě Třince, který svou sérii nakonec natáhl až na rovných dvacet! Škoda se i přes menší výpadky držela výkonnost (na výjimečně přímo postupovou pouze čtyřku ztratila dva body) a to i přes dlouhodobá zranění klíčových hráčů - Tomáše Mertla, čerstvé posily Pavla Musila či Petera Čerešňáka. Právě častá a velmi rozsáhlá marodka trápila v sezóně mužstvo asi nejvíce, na jednozápasovou výpomoc tak například přispěchal i ztracený syn Petr Vampola. Vše tak na sebe vzali odchovanci a opravdu se činili. Skvělými výkony se dokonce až do seniorské reprezentace propracoval šestnáctiletý obránce David Jiříček, který se zúčastnil i MS U20 a ve čtyřiatřiceti extraligových utkáních vsítil tři branky a přidal šest asistencí. Dvaadvacetiletý Petr Kodýtek zase skončil druhý v týmovém bodování s pětatřiceti body za kapitánem Milanem Gulašem, třetí s dvoubodovou ztrátou byl o rok starší Filip Suchý. Ten v extralize zaznamenal svůj první gól i hattrick, stejně tak devatenáctiletý Filip Přikryl. Premiérové tři branky stihl i Petr Straka, svůj první gól Sebastián Malát, Martin Lang a Viktor Lang - u něj byl i první trefou švédského hráče v historii klubu. Další obránce, letní posila Matěj Stříteský, vystřelil mezi beky na druhé místo za Petera Čerešňáka, když zapsal čtyři góly a třináct asistencí. Činili se také oba gólmani, nadále čaroval co do procentuální úspěšnosti zákroků celkově čtvrtý v celé soutěži Dominik Frodl (91,62), navíc přidal čtyři asistence a tím se stal nejproduktivnějším mezi svými kolegy. Nová akvizice jednadvacetiletý jmenovec Pavlát skončil po osmi stech minutách na hodnotě dokonce 92,91 a zaznamenal extraligová dvě čistá konta. Na vyřazovací boje se modrobílí naladili ideálně, v posledních šesti utkáních bodovali, pětkrát vyhráli a v závěrečých třech kolech nasázeli doma Zlínu, Olomouci a v Hradci Králové Moutnfieldu jednadvacet branek.