Poháry v historii

Plzeň může v poháru oslavit třetí vítězství! Kdy brala předchozí dvě?

Plzeň - Přesně po deseti letech se na domácí hokejové scéně objevuje hokejový pohár. Ten poslední se hrál v létě roku 2010 a ovládla ho právě Plzeň.

Historie tuzemského hokejového poháru sahá až do roku 1941, přesto se ale rozhodně nejedná o pravidelné klání. Však ročníků zaznamenal pouze osmadvacet.

Do revolučního roku 1989 se nejúspěšnějšími celky staly Pardubice, Kladno, Sparta, Brno, Jihlava či Bratislava. Na dlouhou dobu poslední turnaj v tomto roce ovládli ale premiérově Plzeňští, kteří spolu s Jihlavou opanovali své skupiny, více se ale již nehrálo.

Na půl zlatý revoluční rok 1989
Tehdejší TJ Škoda Plzeň přesto nezačala dobře. Ve své skupině Poháru IIHF na úvod podlehla na ledě TJ Motor České Budějovice 1:3, když po vyrovnané úvodní části 1:1 v každé další již přidali po jedné brance pouze domácí. Následovalo veledůležité vítězství nad TJ CHZ ČSSP Litvínov, protože se později ukázalo, že budou mít na konci bojů oba celky shodný počet bodů. Západočeši zvítězili ve všech třetinách (3:1, 2:1, 2:1), celkově pak 7:3. Velkou přetahovanou poté svedli modrobílí na území TJ Tesla Pardubice. Po dvou třetinách sice vedli pohodlně 3:0, avšak nakonec zvítězili těsně 4:3. Ještě vyrovnanější závěrečná bitva vítěze neurčila. V duelu s TJ Sparta ČKD Praha padlo deset branek, pět na každé straně a bod Škodě stačil na celkové vítězství.

Ve druhé skupině kralovala ASD Dukla Jihlava, která rovněž posbírala pět bodů. TJ Gottwaldov ve Znojmě přestřílela 8:6, ve Frýdku-Místku zase 4:4 remizovala s TJ Vítkovice a na ledě TJ VSŽ Košice zvítězila 7:3.

5. TJ Tesla Pardubice        21:26 2

Po tomto ročníku se na další čekalo až do roku 2000! A do zatím posledního léta 2010 se stihlo osm dějství. Hned v tom prvním tehdejší Keramice unikl postup do semifinále jen těsně, když o pouhý bod v základní skupině zaostala za pozdějším vítězem z Českých Budějovic. Tenkrát se hrála před základními skupinami i dvě předkola v podobném duchu jako ve fotbale s co možná největším počtem zastoupených celků.

O rok později rovněž postup mezi čtyři nejlepší ze základní skupiny neproběhl, tehdy se lépe umístila obě pražská S a Sparta se nakonec stala celkovým vítězem. V roce 2002 již byla Keramika k postupu nejblíž, získala stejně bodů jako obhájce titulu, avšak rozhodly vzájemné zápasy. Naposledy se hrálo tímto způsobem, tedy pro co největší počet týmů, v roce 2003. Tehdejší Lasselsbeger opanoval boje s Českými Budějovicemi, Litvínovem a Chomutovem. V semifinále nečekal nikdo jiný než Sparta. Divoké utkání v první periodě opanovala Plzeň 1:0, avšak Pražané odpověděli tou druhou při skóre 4:0. Jenže drama pokračovalo, závěrečné dějství poslalo duel do nájezdů, ve kterých nakonec slavili hráči z našeho hlavního města.

Od roku 2007 se již hrálo velmi podobným systémem, jaký byl představen i pro letošní ročník, tedy se čtyřmi skupinami, ze kterých postupuje pouze vítěz do semifinále. Nejprve Lasselsberger těsně nepostoupil do semifinále, když s Českými Budějovicemi opanoval tabulku A, avšak rozhodly vzájemné zápasy (1:4, 3:2). O rok později skončila Plzeň opět druhá, postup slavilo Znojmo. A nevyšlo to ani dotřetice, když si lépe ve sběru bodů vedla Sparta a Motor.

Obhájce titulu pro rok 2020 z roku 2010
Dosud posledním odehraným pohárem pod názvem Tipsport Hockey Cup se stal ten z před přesně deseti let. Tehdy se zúčastnilo velkých bojů rovných dvacet týmů. Ty byly rozděleny do čtyř skupin a HC Plzeň 1929 při celkovém skóre 15:8 skolil Slavii Praha 3:1 na jejím ledě, když po úvodní remízové třetině 1:1 vždy přidali po jedné brance jen hosté. Chomutov na západě Čech nestačil 1:4, když již první dvacetiminutovku tratil 0:3. Na stejném místě nestačil po třetinách 1:0, 3:0, 2:1 ani Litvínov, jediná porážka tak přišla pouze v derby v lázeňském městě 2:5.

V semifinále čekal Třinec, který se kvalifikoval v konkurenci Vítkovic, Brna, Zlína a Olomouce. První zářijový den otevřel skóre až v 27. minut Martin Heřman, brzy po polovině duelu ale odpověděl Mc Gregor. Jenže to bylo ze strany Slezanů vše. Do druhé pauzy ještě vrátil vedení svým barvám Tomáš Vlasák a na konečných 3:1 upravil John Lammers.

Ve finále se modrobílým postavilo Znojmo, které nejprve ovládlo tabulku s Třebíčí, Spartou, Pardubicemi a Motorem. V semifinále zase v samostatných nájezdech 2:1 utavilo Mladou Boleslav. Ani boj o zlato vítěze po šedesáti minutách nenašel. Po bezbrankové úvodní periodě tu druhou opanovali brankou Hradeckého ze 37. minuty Orli. Jenže do poloviny třetí části již vedli Plzeňští zásluhou Nick Johnsona a Martina Heřmana. Vítězství již bylo blízko, avšak dvacet vteřin před závěrečnou sirénou srovnal Vrba. Vše tak rozhodl až v 62. minutě Martin Straka, podobně jako o necelé tři roky později finálovou sérii play-off se Zlínem. Ten byl přitom nejlepším asistentem turnaje s pěti přesnými pasy s Tomášem Divíškem z Mladé Boleslavi. Čtyři vstřelené branky stačily zase na pomyslnou korunu střelců turnaje Martinu Heřmanovi.

Tehdejší finálová sestava čítala tyto borce: Přikryl - Jeřábek, Modrý, Slaney, Hanzlík, Dresler, Frolo, Hucl - Langfeld, Straka, Vlasák - Lammers, Kovář, Johnson - Stránský, M. Heřman, Dvořák - Vostřák, Obdržálek, J. Heřman.