ZLN - PLZ 1:4: Plzeň dobyla mistrovský led

Z l í n - Plzeňským hokejistům se letos hodně daří na stadionech soupeřů. Ve 30. kole dokázali využít slabší domácí formy zlínského Hamé a odvážejí si z Moravy všechny body. Zlín selhal v přesilovkách a vysloužil si nespokojenost publika, naopak Plzni se dařilo. Vítězný gól dal právě v početní výhodě ve 22. minutě obránce Jaroslav Špaček. Při absenci několika obránců odcestovali s plzeňským A-týmem do Zlína junior Pulpán a dorostenci Štich s Kořínkem! Plzni scházeli Výborný, Jindřich, Nedoma, Šrek, Andrašovský a nově také David Pospíšil.

PSG Berani Zlín - HC Škoda Plzeň

1:4
1:1, 0:2, 0:1

Branky: 6. Barinka (Čech) - 6. Paroulek (Cibák), 22. Špaček (Martin Straka, Moravec), 33. Matějovský (Michal Straka), 54. Michal Straka (Matějovský). Rozhodčí: Homola - Lipina, Pospíšpil. Vyloučení: 6:10, navíc M. Erat (Zlín) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4 348. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Střely: 42:41.

PSG Berani Zlín

M. Altrichter - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Zubíček, Vosátko - Balaštík, Leška, M. Erat - Okál, Čajánek, Záhorovský - Mokrejš (8. Ambruz), Kristek, Jenáček - Barinka, M. Čech I, Kováčik.

Duba - Výtisk, Špaček, Cartelli, Pulpán, Štich, Trnka - D. Moravec, Martin Straka, Cibák - Matějovský, Michal Straka, Mrázek - Paroulek, Kudrna, Důras - Adamský, Kracík.

Jan Výtisk 0 0 0 1 0

Patnáctiletý Jakub Štich svým startem v plzeňském dresu zařídil nejen překvapení 30. kola, ale také letošní extraligový rekord. Štich se totiž stal nejmladším hráčem, který letos naskočil do kolotoče nejvyšší hokejové soutěže. Plzeňský dorostenec nastupoval po boku nejlepšího plzeňského beka Pavla Trnky, který v minulém kole pomáhal v debutu Lukáši Pulpánovi.

Zápas začal zhurta. Plzeň evidentně pookřála na zlínském ledě a chtěla dát zapomenout na nezdary na svém stadionu. Altrichter musel zasahovat ve 3. minutě proti Martinu Strakovi, který se na něj osamocen řítil Odvážný hokej vynesl první odměnu v 6. minutě, kdy souhru s Cibákem zakončil Martin Paroulek - 0:1. Odpověď Zlína byla blesková, Peter Barinka ještě v téže minutě vyrovnal - 1:1. Strhnout vedení na svoji stranu mohli domácí ve 13. minutě, ale obáváná zlínská zbraň neudeřila, resp. Zlínští svoji přesilovou výhodu 5 na 3 nevyužili. Přesilovka však nastartovala zlínskou aktivitu, změnou skóre hrozily příležitosti Čajánka, Romana Hamrlíka či Záhorovského. Posledně jmenovaný měl také největší šanci v závěru úvodní části, ale 80 sekund před koncem jej vychytal výtečný Duba.

Údernost přesilových her měla být na straně Medvědů, ovšem vše se ve 30. kole obrátilo. Ve 22. minutě putoval na trestnou Tesařík, pět sekund poté vyhrál Moravec bully, přes Martina Straku putoval puk k Jaroslavu Špačkovi a ten prudkou ranou rozvlnil podruhé síť - 1:2. Gól Plzně hru opět zrychlil, povedenými kombinačními akcemi se prezentovala obě mužstva. Plzeňáci na konci 28. minuty rozehráli svoji další přesilovou hru, ale podruhé za sebou k úspěšnému konci nevedla. Pykajícího Ambruze však u trestoměříců vystřídal Matějovský. Zlínu se opět v přesilovkách překvapivě nevedlo, čehož mohli litovat dvojnásob. Hned z trestné lavice totiž Matějovský posílil útok dvou spoluhráčů a přečíslení 3 na 2 zakončili Plzeňáci precizně, Radek Matějovský - 1:3. Průběhem překvapení hráči i fanoušci poté sledovali, jak Altrichter s vypětím všech sil řeší vlastní hrubku za brankou. Skok zlínského gólmana byl zoufalým pokusem, který ale vyšel, Cibák ve vlastním oslabení trefil místo odkryté branky právě Martina Altrichtera. Do šaten vyprovodil úřadujícího mistra pískot tribun.

O jednoho muže v poli bylo Zlínských více od 41. minuty, kdy sudí Homola poslal ven Cibáka. Kouče Medvědů sestavil pro Zlín nezvyklou přesilovkovou sestavu s Balaštíkem a Čajánkem, efekt to nepřineslo. Přesilovková houpačka byla stále v pohybu a došlo i na Plzeň. Pykal Kristek, ale hosté jej z trestné lavice zpět dříve než po dvou minutách neposlali. To již však běžela 48. minuta a Plzni se začal rýsovat tříbodový zisk. Zlín se však se stavem 1:3 nesmířil. Deset minut před koncem mohl snížit Barinka, který stál sám před Dubou, ale netrefil. Ukázal ale, že to jde. Za minutu Duba se štěstím vytěsnil ostrou ránu Erata. V 52. minutě došlo i na emoce. Špaček si v konfliktu vzal na starosti Balaštíka, s Čajánkem se zapletl mladý Štich! V 54. minutě utkání dostalo konečné rozuzlení. Mrázek nejprve propásl svoji příležitost, ovšem v té samé minutě Altrichter neustál atak Matějovského s Michalem Strakou a druhý jmenovaný poslal Medvědy definitivně do kolen - 1:4. Skórem již nepohnula ani příležitost Moravce z poslední minuty, Plzeň letos poprvé porazila mistrovský Zlín a udržela se v elitní osmičce.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Chtěli jsme odčinit špatné výkony z minulých domácích zápasů, jenže soupeř byl ve všech směrech lepší. Máme teď o čem přemýšlet. Ale není to tragédie, útlum přijde na každého. Pozitivní je, že hráči dřeli a snažili se o zvrat, ale protivník byl všude o krok dřív. Mrzí nás, že doma nehrajeme tak dobře jako venku. Na to, jak špatný výkon jsme předvedli, to diváci snášeli statečně."

Jiří Kučera (Plzeň): "Měli jsme doma stejnou sérii jako Zlín, proto jsme se z psychického hlediska těšili na zápas venku. Podali jsme výtečný výkon, který podpořil výborný brankář Duba. Byli jsme donuceni nasadit patnáctiletého obránce Šticha, který hrál perfektně. Určitě má předpoklady, aby z něj vyrostl výborný hokejista."