Plzeň měla z pekla štěstí

Televizní zápas nabídl velice dietní podívanou, Keramika sehrála v letošní sezóně mnoho daleko lepších zápasů, přesto si s obrovským štěstím připsala tři body. Zápas režírovaly dvě dvojice. Na jedné straně to byl Radek Duda, jenž připravil dvě gólové střely Dušana Andrašovského a nakonec vzal zápas do vlastních rukou. Na druhé straně předváděla skvělé kombinace dvojice Rostislav Vlach - Tomáš Demel. Vlach dal branku a kombinace obou dostávaly Plzeň často do úzkých. Při jedné z nich po Demelově přihrávce vyrovnal na 3:3 Vlach, ale rozhodčí Vokurka, který patří k nejoblíbenějším rozhodčím plzeňského kotle a nejneoblíbenějším rozhodčím bývalého smíška Keramiky Davida Pospíšila, branku nesprávně neuznal. Žádný vsetínský hráč totiž brankovištěm neprojel...

HC Škoda Plzeň - VHK ROBE Vsetín

3:2
1:1, 0:0, 2:1

Branky a nahrávky: 10. Andrašovský (Duda), 52. Andrašovský (Duda, J. Straka), 56. Duda (Andrašovský, J. Straka) - 20. Kucharczyk (Hudler, Veselý), 47. Vlach. Vyloučení: 6:7.Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5300

Barta - Dobrovolný (37. Fiala), Řezníček, Mazanec, Vlček, Výborný, Veber - Duda, J. Straka, Andrašovský - Švík, Krátoška, Brabenec - Koreis, Michal Straka, Sedlák - Dvořák, Vozkár, Volák

VHK ROBE Vsetín

Biegl - Polák, Hriňa, Vašut, Němec, Spitzer, Kuboš - Vlach, Demel, Vampola - Kucharczyk, Hudler, Streit - Kotásek, Veselý, Lang

Začátek utkání přitom nenaznačoval, že se Plzeň bude trápit. Keramici měli více ze hry. V 6. minutě Dvořák ztrapnil Kuboše, probil se před Biegla a nebezpečně vystřelil. Přišly i další šance, ale první gól mohl padnout do Bartovy branky. Plzeňský gólman vyjel za branku, tam ho obral o puk Tomáš Demel, přihrál ho před branku a Vampola trefil tyčku. Aktivitou překypoval už od začátku Radek Duda, který hrál s neutuchajícím nadšením a udivoval kromě obvyklých vlastností dobrého bruslení, tvrdosti a nasazení také velmi dobrou technikou. V 10. minutě projel celým kluzištěm, prosmýkl se okolo Poláka. Naznačil, že objede branku, ale nakonec volil přihrávku zcela osamocenému Andrašovskému před brankou, který slízl smetanu. Zvýšit mohla druhá formace, Krátoška našel Švíka, ten však minul odkrytou branku. Michal Straka pak jen potvrdil, že se trochu střelecky trápí a sám před gólmanem našel Bieglovu lapačku. Po Kucharczykově přihrávce se v dobré pozici ocitl Streit, jehož nepovedená střela však mířila do rohu kluziště. V přesilovce Vsetína sundal nechtěně Polák helmu Dvořákovi, ten jeho počínání ocenil přesně mířeným pravým hákem a nabídnutou dvojnásobnou početní výhodu Vsetín využil. Hudlerovu střelu Barta skvěle vyrazil, ale ze vzduchu dorazil puk do sítě Radim Kucharczyk.

Druhou část zahájila Plzeň žalostnou přesilovkou pět na tři. Její sledování muselo plzeňského fanouška úplně mučit. Při hře pět na pět pak skvělá Voskárova přihrávka našla před brankou Radka Dudu, ale Biegl jeho šanci chytil. Fauly Spitzera a Demela daly Plzni další přesilovku pět na tři. A opět přesilovka připomínala zoufalé vytí nešťastného vlka. Naprosto nemohoucí Plzeň osvobozovala Vsetín sama, pak se před brankou Plzně uvolnil Streit, ale naštěstí mu do vyložené pozice Němec nepřihrál. Přesilovková krize vyvrcholila zakázaným uvolněním Plzně.

Třetí část odstartovala velká šance Plzně. Dvořák asi nedovoleně obral o puk Vašuta, rozhodčí Vokurka však faul neodpískal. Plzeňská dvaapadesátka objela Biegla, ale v posledním okamžiku mu přeskočil puk hokejku, v další nadějné pozici nezvedl přes ležícího Biegla Michal Straka. Na druhé straně mohl strhnout vedení na stranu hostů Demel, při následné šanci Streita chybělo vsetínskému hráči jen zvednout puk přes ležícího Bartu do sítě. Plzeň pak opět dostala výhodu přesilovky a bídná básnička dostala třetí, tentokrát nejtragičtější sloku. Výborný nahrál Vlachovi a ten zápěstím překonal Bartu. Vsetín tak vstřelil v oslabení již desátou branku sezóny! V 51. minutě našel pohádkovou přihrávkou Řezníček Sedláka, který mířil jen do brankáře. O minutu později konečně přišla jako první na led elitní Strakova formace a Plzeň vyrovnala. Radek Duda trefil Vašuta, který padl do střely, pak houževnatostí našel zpoza branky Andrašovského a ten trefil v podstatě už prázdnou branku. Duda hrál ve velké euforii, vzápětí padl obětavě do Vašutovy střely. V 55. po Vlachově střele dorážel Demel, ale Barta se štěstím zachránil. Necelých pět minut před koncem se zpoza branky dostal Radek Duda přes obránce Ondřeje Němce před brankovou čáru a Biegl si srazil puk do sítě. "Hledal jsem před brankou Dušana nebo Josefa. Brankář si to tam nakonec srazil sám," říkal po zápase nejlepší hráč zápasu. Vsetín se však nevzdával. Kotásek projel okolo Mazance jako okolo solného sloupu a ten ho stihl v poslední chvíli pouze faulovat. Do konce zápasu chybělo 2:11 a Vsetínu se podařilo vsítit regulérní gól. Velmi nebezpečná dvojice Vlach - Demel konečně svou snahu vyjádřila brankou, tu však rozhodčí Vokurka neuznal, protože přerušil hru kvůli údajnému projetí vsetínského hráče brankovištěm. Žádný hráč Vsetína však brankovištěm neprojel. Vsetín pak o vyrovnání ještě bojoval v power-play, ale na vyrovnání už nedosáhl.

Milan Razým (asistent trenéra HC Keramika Plzeň): "Vítězství se nerodilo lehce. Dobře jsme do utkání vstoupili, pak jsme však nevyužili přesilovku pět na tři. Po vyrovnání jsme nehráli dobře, ale velkým, pozitivem utkání bylo, že i tak jsme dokázali zápas otočit. Stáhli jsme nakonec hru na dvě pětky."
Jan Neliba (trenér HC Slovnaft Vsetín): Odvedli jsme dobrý výkon, porážka nás mrzí. O naší porážce rozhodla naše chyba v oslabení, kdy jsme nedokázali vyhodit puk ze třetiny. Všude v Evropě se po takovém faulu, jaký předvedl Mazanec na Kotáska, píská trestné střílení. Musím se podívat, jak přesně zní výklad pravidel u nás."