Druhý zápas extraligy už dorost vyhrál

Utkání 2. kola extraligy dorostu proti sobě svedlo týmy Bílých Tygrů Liberec a HC Lasselsberger Plzeň. Oba soupeři, kteří v prvním kole soutěže nebodovali, nastoupili do utkání s cílem získat první body. Od začátku utkání však hosté vycházeli ze zajištěné obrany a po takticky lépe zvládnutém výkonu, zvláště v první třetině, kdy měli domácí velké problémy s rozehrávkou, si odvezli body do Plzně.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň

3:4
0:2, 1:0, 2:2

Branky: 31. Marota (Smetaník, Sládek), 44. Tondr (Řehák), 56. Smetaník (Marota, Sládek) - 4. Špinka (Šimán), 13. Šimán (Špinka), 42. Šamlot (Malý), 51. Špinka. Rozhodčí: Hrubý - Hejl, Podrazil. Vyloučení: 6 : 7, navíc Bote (Plz) 10 minut. Využití: 2 : 1. V oslabení: 0 : 0. Diváci: 60. Střely na branku: 27 : 46.

Vajner - Čejka, Kajínek, Sládek, Hodač, Zákoutský, Macaj - Ropický, Tondr, Řehák - Smetaník, Schadt (30.Marnota), Peřina - Kopic, Marnota (30. Schadt, 40. Duda), Novák. Trenéři: Petr Buben a Martin Knap. Vedoucí mužstva: Jiří Duda.

Ulč - Šebo, Štich, Andrle, Martinec, Jonák, Mottl - Jindra, Kocman, Bote - Šamlot, Malý, Sýkora – Šimán, Benedikt, Špinka. Trenér: Vladimír Bednář. Asistent: František Černý. Vedoucí mužstva: Ladislav Jež.

Od samého počátku utkání tahali Plzeňští za delší konec. Již na začátku druhé minuty zápasu musel liberecký brankař Vajner napravovat chybu obránce při rozehrávce. Další chyba liberecké obrany přišla ve 4. minutě. Po přihrávce od Šimána se prosadil Špinka a nepříliš prudkou, ale přesnou střelou mezi betony, poprvé překonal libereckého brankaře. O odpověď na obdrženou branku se pokoušel liberecký útočník Novák. Sám projel celým kluzištěm, ale na zakončení akce mu již nestačily síly. Dalším světlým okamžikem, jinak hokejově nepohledné první třetiny, byl pokus libereckého Kajínka. Tvrdou střelou od modré vyzkoušel pozornost brankaře Ulče. Plzeňští bránili již na útočné modré a libereckým obráncům to působilo zjevné potíže. Vázla rozehrávka, která byla velmi nepřesná a často končila na holích soupeře nebo zakázaným uvolněním. První vyloučení v zápase přišlo v 9. minutě. Na trestnou lavici putoval plzeňský obránce Mottl. Početní převahu nedokázali Liberečtí využít a výsledkem byla jen Čejkou nastřelená horní tyč plzeňské branky. Při přesilovce však domácí ucítili příležitost a začali být aktivnější. Právě v té chvíli ale zapomněli na obranu a plzeňský Špinka našel přesnou nahrávkou Šimána, který přesnou střelou mezi betony podruhé překonal libereckého brankaře. Ve 13. minutě se do šance dostal plzeňský Kocman. Puk se mu odrazil přímo na hůl, ale Vajner prostor u tyče uhájil i při opakované střele. Na druhé straně měl obrovskou příležitost Smetaník. Blafákem vytáhl plzeňského brankaře k levé tyči, ale puk mu z hole sklouzl a on jej tak nedokázal zasunout do odkryté branky. Závěr prvního dějství hry byl ve znamení častých osobních soubojů, ve kterých především Liberečtí ztráceli spoustu drahocenných sil.

Druhá třetina začala vyloučením libereckého Kajínka. V početní převaze překonal Vajnera v brance Bílých Tygrů Štich. Branka však nebyla uznána pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Plzeňský Bote, který proti rozhodnutí rozhodčího protestoval si vysloužil osobní desetiminutový trest za nesportovní chování. Liberečtí obránci se i dále dopouštěli faulů, které pramenily z faktu, že na svého soupeře nestačili bruslařsky. Tím se Plzeňským naskytla i možnost dvojnásobné přesilové hry. Výsledkem byly pouze střely Jonáka a Šticha, s nimiž si však Vajner poradil. Za Liberecké předvedli hezkou kombinaci Sládek se Smetaníkem, který ještě z pravé strany přihrál před branku Marnotovi. Pro něj již nebylo problémem trefit odkrytou plzeňskou bránu. Z dalšího průběhu této části hry si zaslouží připomenutí pouze střely libereckých Kopice a Sládka a plzeňského Kocmana. Brankaři na obou stranách však byli pozorní. Těsně před sirénou, oznamující konec druhé třetiny, se naskytla příležitost libereckému Smetaníkovi. Přihrávku Maroty však na útočné modré nezpracoval a připravil se o možnost samotného nájezdu na plzeňskou branku.

Po faulu libereckého Čejky začala i třetí třetina přesilovkou. Za hosty jí tentokrát dokázal zužitkovat Šamlot, který dokázal využít nečinnosti libereckých hráčů při závaru před libereckou brankou a opakovanou střelou dopravil puk za Vajnerova záda. Asitence byla připsána Malému. Ve 43. minutě hry umožnila chyba liberecké obrany dostat se do přečíslení dvojici plzeňských, Špinkovi a Kocmanovi. Naštěstí pro Liberecké stál Vajner na správném místě. Liberečtí odpověděli akcí dvojice Řehák, Tondr, kdy druhý jmenovaný, perfektně provedeným bekhendovým blafákem pod víko, nedal Ulčovi šanci. Další chyba liberecké obrany přišla v 51. minutě zápasu. Plzeňský Špinka se jako had obtočil kolem libereckého beka a z levého kruhu pod vyrážečku prostřelil libereckého brankáře. V 55. minutě mohl kontrovat liberecký Ropický , který se ocitl sám před plzeňskou brankou, ale nikým neatakován mířil pouze do dobře postaveného brankáře Ulče. O zdramatizování závěru utkání se však domácí ještě postarali. Kotouč putoval po ose Sládek - Marnota - Smetaník a liberecký střelec nezaváhal a nechytatelnou střelou pod víko překonal plzeňského brankáře. Ihned po vstřelení branky si liberečtí trenéři vyžádali oddechový čas, aby své hráče zklidnili a udělili jim pokyny pro závěr zápasu. Závěr utkání byl ve znamení obrovského náporu Bílých Tygrů, který však nebyl vyjádřen střelbou, a proto ke změně skóre už nedošlo a z vítězství se tak mohli radovat šťastnější hosté, kteří po celý zápas vycházeli ze zajištěné obrany a dokázali trestat individuální chyby domácích.

Petr Buben (trenér Liberce): Soupeř hrál takticky. Vycházel ze zajištěné obrany a čekal na naše chyby. Těch se naši hráči, především obránci, dopouštěli velmi často. Zvláště chybovali při rozehrávce a to soupeř trestal. Ačkoliv rozehrávku v tréninku stále nacvičujeme a v něm se hráčům daří, v zápase to nedokáží prodat. Prostě jsme špatní na puku a z toho pramení všechny naše problémy při hře.

Vladimír Bednář (trenér Plzně): K utkání do Liberce jsme jeli s jediným cílem, a to vyhrát. Po porážce od Slavie jsme si další bodovou ztrátu dovolit nemohli. Výsledku jsme podřídili všechno. Vycházeli jsme ze zajištěné obrany a čekali na chyby domácích. Znovu se ale potvrdilo, že v dorostu ještě hráči nedokáží udržet koncentraci po celý zápas. Proto se stalo, že vždy, když jsme branku vstřelili, dovolili jsme vzápětí soupeři korekci a o výhru jsme museli bojovat do samého závěru utkání. Z vítězství jsme šťastní.