Z beznadějného stavu dokázali dorostenci zdramatizovat zápas

Dorost: Sparta Praha - Lasselsberger Plzeň 5:3. Plzeňský dorost prohrával ve 28. minutě v T-Mobile Areně se Spartou již O:5. Ve druhé polovině zápasu však mladí hokejisté Lasselsbergeru zmobilizovali síly, stáhli na 3:5 a v závěru kombinovali přesilovou hru s power-play. K vyrovnání již však snaha nevedla. Dvě branky Plzně střílel Sýkora, třetí přidal Bote. Poprvé v sezóně dostal příležitost brankář Matěj Lukeš, který po třetí brance vystřídal Petra Ulče.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

5:3
4:0, 1:2, 1:0

Branky a nahrávky: 3. Mrňa (Rybecký), 14. Morkes (Loutocký), 16. Meindl (Salač), 17. Morkes (Karpov), 28. Kafka (Kupec, Jobb) - 35. Sýkora (Benedikt, Jindra), 39. Sýkora (Benedikt), 42. Bote (Malý). Rozhodčí: Dundr - Nepomucký, Krátký. Vyloučení: 3:4. Využití: 3:0. Diváci: 35. Střely na branku: 27:28. Průběh utkání: 5:0, 5:3.

Sparta nastoupila do zápasu s velkým elánem a odhodláním a již od první minuty ovládala hru. Plzeňské téměř nepouštěla z jejich obraného pásma. Ke konci druhé minuty se Martin Kupec ocitl sám před gólmanem hostí, ale nedokázal proměnit. Co se nepovedlo jemu, to se povedlo o necelou minutu později Mrňovi. Lukáš Rybecký si projel plzeňskou obranou třetinou tak lehce, jako když nůž projíždí máslem, nahrál Regnerovi, ten z bezprostřední blízkosti vystřelil na Ulče, který vyrazil puk do rohu, kam si sjel zase Rybecký, nahrál Mrňovi, který z velkého úhlu překonal do té doby perfektního plzeňského gólmana.

Sparta zůstávala v tlaku, ale velké šance Mrni, Spudila i Haschka zůstali bez využití. A ani přesilovka 5 na 3 nevyústila v branku. Příznivce Sparty rozveselila až 14. minuta, ve které se po skrumáži v rohu záhadně dostal puk až před branku, kde byl osamocen Morkes a s přehledem zasítil. Sparta i po druhém gólu nepolevila, ba naopak, stále se tlačila dopředu a i díky tomu záhy znovu skórovala. Meidl si vybruslil v přesilovce zpoza branky a přehodil, jak ležícího gólmana, tak ležícího beka. Ani ne minutu poté se nepočetné obecenstvo, složené hlavně z rodičů hráčů, radovalo už počtvrté! Karpov nahrál zpoza brány mezi kruhy Morkesovi, který nekompromisně zasunul puk mezi betony brankáře, a stav na časomíře ukazoval 4:0. To už byl minutu v plzeňské brance Matěj Lukeš, který tak při své letošní premiéře lovil puk ze sítě již po jedné minutě. Ve zbytku zápasu však chytal velmi dobře. I nadále pokračoval tlak domácích, ale žádnou velkou šanci si už nevyrobili, a proto se do šaten odcházelo za stavu 4:0.

Druhá třetina začala nečekaně. Plzeň se dostala do tlaku, který se snažil zužitkovat již v 15. vteřině Sýkora, ale od kruhů trefil pouze sparťanského brankáře Michalce. Plzeňský tlak měl však jepičí život. Od třetí minuty zase plně ovládala hru Sparta. Hodně střílela, ale až do osmé minuty golman Lukeš odolával. Jobb vyhrál buly v obranné třetině Plzně, Kupec vystřelil od modré, Lukeš pouze vyrazil a Kafka už měl jednoduchý úkol. 5:0! Po této brance přestala Sparta napadat a už si jen užívala zápasu. Toho se snažila využít Plzeň a dočkala se. V 35. minutě dostal milimetrovou přihrávku od Benedikta z pozabranky Sýkora a s přehledem snížil na 1:5. Plzeň stále držela Spartu v tlaku a tohoto tlaku využila ještě před koncem třetiny. V čase 38:13 nahodil Benedikt puk před branku, kde se nejlépe zorientoval Sýkora a zasunul puk do branky. Do konce třetiny se již nic zajímavého nestalo, a tak skončila stavem 2:1 pro Plzeň, celkově však 5:2 pro Spartu.

Třetí třetina vypadala úplně jinak než dvě předchozí. Hrálo se citelně pomaleji a zjevně to nahrávalo Plzni, která záhy dala důležitý gól na 5:3, když se sám z bezprostřední blízkosti trefil Bote. Dlouhé minuty potom se hrálo ve středním pásmu a ze zápasu se stávala taková nuda, že i jediný do té doby aktivní fanda (chlapík s cylindrem vyvedeným v modro-žluto-červené) utichl. Až v 53. minutě přišla pěkná šance Jindry, když vystřelil od levého kruhu, ale Michalec byl připravený. V 57. minutě byl vyloučen Novotný a Plzeň dostala šanci srovnat. Dokonce i odvolala brankáře, ale nic nedokázala. Konečný stav 5:3 pro Spartu!

Karel Najman (Sparta): "Myslím si, že ten zápas byl jednoznačnej, záhy jsme vedli už 5:0, měli jsme hru celkem pod kontrolou, ale pak jsme dali Plzni šanci, hráči přestali hejbat nohama a vyvíjet jakoukoliv činnost. Plzeň se dostala na koně a bylo z toho zbytečně vydřený vítězství"

František Černý (Plzeň): "Bylo to zajímavé utkání, bylo v něm všechno. Myslím si, že po první třetině jsme zbytečně prohrávali už 4:0. Myslím si, že naši klucí trošku spali. Je škoda, že ta první třetina nevyšla. Myslím si že Sparta při vedení 5:0 přestala trochu hrát, dali jsme kontaktní góly. Je škoda, že jsme to třeba nedotáhli, ale podle mě body spravedlivě patří Spartě."