Liberecký brankář pomohl dorostencům k vítězství

Dorost: Lasselsberger Plzeň - Bílí Tygři Liberec 5:3. Dvakrát museli dorostenci Plzně dotahovat náskok soupeře, ale nakonec v závěru druhé třetiny strhli vedení na svou stranu a dva kiksy libereckého brankáře Tomáše Kalčíka, který pustil nahození od červené a oblouček ze středního pásma, otupily snahu Bílých Tygrů o vyrovnání.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec

5:3
1:1, 2:1, 2:1

Branky a nahrávky: 17. Šimán (Jindra), 33. Kořínek (Jindra), 39. Šimán (Jindra, Štich), 46. Bote (Kořínek), 48. Kořínek - 2. Falta (Kopic), 24. Smetaník (Novák), 47. Kopic (Hodac, Zákoutský). Rozhodčí: Uřídil - Šmíd, Kantořík. Vyloučení: 7:11. Využití: 4:0. Diváci: 98. střely na branku: 27:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2, 4:3, 5:3.

Ulč - Mottl, Kořínek, Štich, Martinec, Jonák, Špiler, P. Zeman - Šimán, Bote, Benedikt, Jindra, Malý, Šamlot (21. Stránský), Kubalík, Sýkora, Andrle.

Kalčík (48. Vajner) - Čejka, Hodač, Kajínek, Sládek, Seidl, Zákoutský, Ropický, Peřina, Řehák, Smetaník, Novák, Falta, Kopic, Duda, Schadt, Jaroměřský, T. Zeman.

Zápas měl doslova raketový začátek. Už v 9. vteřině vyslal Liberec první střelu na branku, ve 25. vteřině pak plzeňský Bote jel sám na brankáře a o pět vteřin později začalo bezdůvodně blikat červené světlo za libereckou brankou... Na první gól se čekalo jen necelé dvě minuty, kdy mladý bek Zeman neuhlídal Davida Faltu, který dostal při nájezdu dvou na jednoho přihrávku od Kopice a zasouval puk do prázdné branky. Na začátku 5. minuty nebezpečně střílel plzeňský obránce Špiler, Kalčík puk vyrazil a o brance nepřesvědčilo rozhodčí ani opět blikající červené světlo. V 9. minutě zvedali ruce nad hlavu hosté, ani tentokrát však gólu dosaženo nebylo. Smetaník se se po hrubé chybě plzeňské obrany prosadil ke střele, ale Ulč puk ještě na brankové čáře zastavil. Nájezd dvou na jednoho ještě předvedli Peřina s Faltou, ale Sýkora puk tečoval z dosahu libereckého útočníka.

Plzeňským útočníkům chyběly nápady. Stereotypním pokusům učinila přítrž až akce Jindry, který si chytře najel do dobré střelecké pozice, Kalčíka ještě nepřekonal, ale Miroslav Šimán už dorážel puk do odkryté branky.

První šanci druhé třetiny měl plzeňský Sýkora, ale střelou po ledě si na Kalčíka nepřišel. Udeřilo tak opět na druhé straně. ve vlastním obraném pásmu se zapomněl Špiler a akci dvou na jednoho zakončil gólově Martin Smetaník. Plzeň liberecký gól probudil, Lasselsberger rozpoutal ofenzivu. Ve 33. minutě ji vyjádřil vyrovnáním v přesilové hře Jakub Kořínek, jenž dotlačil do sítě vyraženou střelu Jindry od modré. Nic platné nebyly Libereckým protesty, Hodač za ně navíc dostal desetiminutový trest.

Sám před brankářem pak neuspěl obránce Mottl, hezkou ranou se prezentoval i Kořínek. šance si vypracovali hosté. Zpoza obránce pálil nebezpečně Smetaník a další šanci zastavili domácí až na samé hranici pravidel. Ukázkový bodyček předvedl ve 39. minutě plzeňský Martinec a ještě v téže minutě se Lasselsberger mohl radovat i z gólu. Od modré pálil kapitán Štich a Kalčík vyrazil puk jen před Miroslava Šimána, který měl velice snadnou práci.

Na začátku třetí části předvedl nejprve dva parádní zákroky plzeňský gólman Ulč a krátce na to nahozením od červené čáry Robert Bote zvýšil na dvougólový rozdíl. O pár vteřin později se však Bílí Tygři opět dostali na dostřel. Po důrazném útoku se prosadil aktivní Patrik Schadt. Zápas byl opět otevřený, ovšem ve 48. minutě předvedl druhý fatální kiks liberecký gólman Kalčík. Jakub Kořínek ve středním pásmu zvedl puk do výšky, gólman si vyjel z branky, aby ho zpracoval, ovšem puk nečekaně odskočil do strany a skončil v liberecké brance. Do hostující branky přišel Vratislav Vajner a hosté se ještě pokoušeli ztrátu dohonit. V oslabení tři na pět ujížděl po chybě Boteho sám na Ulče Novák, ale puk do sítě neusměrnil. Pak liberecký kapitán David Kajínek v bitce ztrestal plzeňského Ondřeje Malého, ale ke gólu už měli hosté daleko. V závěru po oddechovém čase Plzně ještě hosté dvakrát nebezpečně vystřelili, ale domácí už drama nepřipustili.

František Černý (asistent trenéra Plzně): Nebylo to vůbec jednoduché utkání. Liberec se pohybuje v dolních patrech tabulky a v každém zápase naplno bojují. Dali první gól a i když jsme měli více šancí, nemohli jsme dlouho dát branku. Na našich hráčích byla hodně vidět nervozita. V závěru druhé třetiny jsme začali soupeře přehrávat, dali jsme navíc dva šťastné góly a to rozhodlo o našem vítězství. Dali jsme dnes také šanci mladým hráčům, které chceme zabudovat do týmu. Zatím je vidět, že si zvykají na rychlejší hru. Je to pro ně něco nového, občas dělají chyby, ale musíme ty mladší kluky do toho zabudovat. Typickým příkladem byla třeba chyba u prvního gólu soupeře, kdy náš hráč neobsadil volného hráče před brankou a inkasovali jsme.

Vladimír Čermák (trenér Liberce): Když náš gólman pustí v zápase dva takové góly, tak při výkonu rozhodčího na venkovním kluzišti nemáme šanci uspět. Rozhodčí jsou normální gauneři. Nyní jsme v krizi, máme tři dlouhodobě zraněné hráče a věřím, že až se vrátí, tak se tým zvedne a budeme bojovat o lepší umístění.