Všechny ligy jsou teď kvalitnější

P l z e ň – Stávka v NHL nemá v České republice dopad pouze na extraligu, ale i na další soutěže. V extralize vzniká přetlak hráčů, řada z nich pak odchází na střídavé starty do první ligy a i úroveň druhé nejvyšší soutěže letos výrazně stoupla. Roman Vondráček to poznává v týmu plzeňských juniorů. „Chtěl bych třeba do první ligy, ale tyhle věci nezáleží jenom na mně," říkal dvacetiletý útočník, který by měl v letošní sezóně oporou juniorského výběru a občas by mohl naskočit také do seniorské extraligy.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

4:2
2:0, 1:1, 1:1

Branky: 7. Kratěna I. (Handlovský, Šindel), 9. Kratěna I. (Šindel, Míka), 35. Kratěna I. (Míka, Šindel), 49. Dušátko (Žlůva, Kučera) - 40. Vondráček (Cimburek, Polák M.), 57. Lodr (Hobl). Rozhodčí: Bolina - Ondrášek, Řešátko. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. Diváci: 26. střely na branku: 33:22. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2.

HC Sparta Praha

Valent - Míka, Cunik, Klouček, Protivný, Kučera, Žlůva - Kratěna, Šindel, Handlovský, Schejbal, Fišer, Culka, Řepík, Dušátko, Pešek, Vojta, Ton, Krätzer.

Štelmach - Pulpán, Lichtenberk, Krňoul, Keltyčka, Fürbacher, Kreuzman - Jindra, Cimburek, Vondráček, M. Polák, Lodr, M. Polák II., Kepl, Suchý, Hofrajtr, Heřman, Hobl.

První třetinu plzeňští hráči jen přihlíželi útočnému kolotoči domácího týmu. V obrovské šanci se objevil Schejbal, ale zahřmělo až v 7. minutě. Po kombinaci prvního útoku domácích se dorážkou z bezprostřední blízkosti prosadil Ivo Kratěna - 1:0. Útok Jakuba Šindela byl jednoznačně nejnebezpečnějším a potvrdil to hned v dalším střídání. Šindel se zkušeně pomazlil za plzeňskou brankou s pukem a přesně nabil Kratěnovi na druhý zásah - 2:0, to běžela 9. minuta. Sparta byla nadále výrazně lepší a tvrdě spící Plzeňáci mohli dále inkasovat. Po fatální chybě zadáků Lasselsbergeru mohl ve 12. minutě zvýšit sparťan Řepík, ale zívající odkrytou branku netrefil. Vysoký rozdíl v pohybu začali Plzeňáci vyrovnávat až v samotném závěru úvodní části, kdy se nudící gólman Sparty Valent přeci jen začal zahřívat. V dobré střelecké pozici se poprvé za celý zápas objevil plzeňský hráč až v 18. minutě, v níž do černého netrefil Suchý. O chvíli později se obranou Sparty proháčkoval Vondráček, ale ani on skórem nepohnul.

Zřejmě důrazná promluva trenérů pozměnila herní projev hostů. Plzeňáci zrychlili pohyb a obraz na ledě se proměnil. Díky agilnímu Vondráčkovi Plzeňáci dostali možnost přesilové hry, ale po velkém tlaku držel domácí gólman stále čisté konto. Ještě chvíli po přesilové hře pokračoval tlak Plzně, postupně se však hra vyrovnala. Po delší době zahrozil na druhé straně v polovině zápasu Handlovský, ze vzniklého závaru tvrdě, leč mimo, pálil Šindel. Hosté oplatili tlakem, který byl opět brankově neplodný. Naopak rychlý výpad Řepíka ve 35. minutě skončil na tyči Štelmachovy branky. Vzápětí Culka zkoušel prostřelit klubko těl před prázdnou plzeňskou brankou, také neuspěl. Neuvěřitelně netrefil prázdnou branku z kroku Šindel a Sparta za svoji lehkovážnost v koncovce ve 40. minutě přeci jen zaplatila. Pohlednou přesilovou souhru zakončil střelou do prázdné branky Vondráček, který tak zaznamenal svůj první gól v plzeňském dresu - 3:1.

Poslední část zahájili svými šancemi sparťan Dušátko a plzeňský Fürbacher. Ve 44. minutě opět zívala na sparťanského hráče odkrytá klec, ale Karel Ton také minul. Obě mužstva v těchto fázích předváděla rychlý a pohledný hokej. Hokejisté Lasselsbergeru se snažili s nepříznivým stavem ještě něco udělat, při Valentovi stálo několikrát štěstí, ale Plzeň srazila chyba ve středním pásmu. Bezprostředně po ubráněném oslabení v 50. minutě Plzeňáci nechali rozjet Dušátka, který za modrou švihem vymetl pavučinku v levém horním rohu. Červenat se však vedle obránců musel i plzeňský gólman - 4:1. Další ránu mohl Plzni zasadit v 56. minutě ve velké šanci Ton, který byl sám před plzeňskou brankou, ale dnes mu nebylo přáno. Zkorigovat výsledek se nakonec podařilo Lodrovi, který dostal z rohu přihrávku do výhodné palebné pozice od Hobla - 4:2. I přes zvýšenou snahu o další branku se Plzeňákům kontaktní gól vstřelit nepodařilo a podlehli tak Spartě na jejím ledě 4:2.