Ve smolném zápase podlehla Plzeň v Rokycanech těsně Českým Budějovicím

Další přípravný zápas sehráli hráči Keramiky Plzeň v azylu na zimním stadionu v Rokycanech. Střetli se s borci Českých Budějovic. Ve zpola zaplněné hale nastoupila Keramika v brance s Kůsem a řadou juniorů, bez některých opor, včetně zraněných Voláka a Michala Straky. Pikantnost zápasu dodávala přítomnost exbudějovického trenéra Lišky na lavičce domácích a přítomnost některých bývalých hráčů Budějovic v dresu Plzně.

HC Škoda Plzeň - Banes Motor České Budějovice

5:6

7. Sailer - 0:1, 11. D. Nedorost - 0:2, 15. Vostřák - 1:2, 17. Duda - 2:2, 20. Šimánek - 2:3, 22. Josef Straka - 3:3, 27. Nedoma 3:4, 28. Duda - 4:4, 44. Dvořák - 5:4, 53. Michálek - 5:5, 54. Horák - 5:6. Třetiny: 2:3, 2:1, 1:2 Rozdhodčí: Kolísek.

s

Banes Motor České Budějovice

s

Ve smolném zápase prohrála Plzeň těšně s Českými Budějovicemi

Úvod zápasu se trochu protáhl, neboť se Plzeňáci zapomněli v šatně, a na ledovou plochu přišli o 3 minuty později, na což si stěžoval hostující Nedoma. Bez zraněných Voláka a Michala Straky, dále bez Krátošky a Václava Krále začala Plzeň aktivně, napadala hosty už v jejich obranném pásmu. První šanci vymyslel ve 3. minutě Kořínek pasem na Dudu, který tvrdě vystřelil, avšak vedle. Hra měla svižný spád, a první přerušení hry přišlo až po více než čtyřech minutách. První šanci měli hosté ve 4. minutě, pálil Štrba, Kůs však vykryl. Do třetice první událost svého druhu, a to vyloučení, přišla v 5. minutě. Za podražení byl vyloučen Duda. Po minutě a půl nevýrazné přesilovky však vypálil utěšenou střelu do levého horního rohu branky Sailer, a Kůs poprvé lovil puk ze své sítě, 0:1! Plzeňští se rychle oklepali, vyrobili závar před Maříkem, ten puk zalehl. Za chvíli pěkně pronikal Duda, Kořínek hezkým pasem poslal 3 Plzeňáky do brejku, Mařík však šanci chytil. V 11. minutě přišel další úder hostů. D. Nedorost střelou bekhendem pro změnu do levého horního rohu branky zvýšil vedení hostů, 0:2! V 13. minutě se blýskl pěknou individuální akcí Vostřák. O minutu později zamkla Plzeň hosty v jejich obranném pásmu, gól se jí však nepodařilo vstřelit. V nedbalkách málem nachytal hostujícího brankáře Duda. Mařík chtěl puk odpálit hokejkou, do té mu však Duda lehce klepl, a byla z toho trochu kuriózní situace. Jmenovaný hráč za chvíli opět zkoušel Maříka, po něm i Kořínek, kýžený gól se jim však nepodařilo vstřelit. To se povedlo až v 15. minutě. Švík z rohu útočného pásma našel Vostřáka, a ten nechytatelnou bombou nad lapačku Maříka snížil na 1:2! Plzeň pak hostům zle zatápěla, při signalizovaném vyloučení přišel velký závar, který řešil až Mařík. V přesilovce střílel Chotěborský, ale pak se puku ujal Kořínek, párkrát si jej povodil na hokejce, a brilantní přihrávkou nalezl u vzdálenější tyče číhajícího Dudu, ten lehce sklepl puk do brány, 2:2! Keramici zcela přebrali iniciativu, měli zřetelnou herní převahu, ale nevyjádřili ji střelecky. Ve 20. minutě přišla pro Budějovice typická situace. Rychlý výpad, pěkně sehraná situace 3 na 2, kterou zakončil Šimánek, 2:3! Aktivně hrající Duda poté stačil ještě jedovatě vypálit, ale do konce první třetiny se již nic podstatného nestalo.

Do druhé třetiny již nenastoupil obránce Veber, který si na konci první třetiny poranil třísla. Třetinu zahájil průnikem Řezníček, pálil Josef Straka, po něm i Vostřák a Chotěborský. Z tlaku se nemohli Budějovičtí vymanit a smršť v prvních minutách druhé třetiny zaslouženě přinesla ovoce. Ve 22. minutě z přihrávky Benáka vyrovnal Josef Straka, 3:3! Další zmatky v obraně hostů vyústily v šanci Eiselta, další střelu vyslal Benák. Z ojedinělého útoku zahrozil Michálek. Plzeň si v těchto fázích zápasu vytvářela velké šance, v útoku exceloval především Vostřák a Duda, nedávala hostům dýchat ani v jejich vlastním obranném pásmu. Tlak přerušilo až vyloučení Kořínka ve 27. minutě. V přesilovce dokázali hosté opět skóre strhnout na svou stranu. Šimánek našel zcela nekrytého Nedomu, který blafákem na dvakrát překonal Kůse, 3:4! Ihned po rozehrávce se do útočení pustil Vlček, byl faulován a ven šel na dvě minuty Nedorost. Při dalším signalizovaném vyloučení budějovického hráče si na útočné modré prohodili puk Chotěborský s Hanzlíkem, a u vzdálenější tyče sklepl puk do brány opět Duda, 4:4! Zdá se, že místo a úloha tohoto hráče při přesilovkách je jasná! Budějovičtí protestovali, a trochu zmatený rozhodčí Kolísek nechal hrát hosty od té doby v pěti. V polovině utkání tvrdě pálil Vostřák, po chybě Roba i Duda, gól nepřišel. Hosté měli poté obrovskou šanci, ale ležící Kůs puk se štěstím vytáhl nad branku. Na druhé straně pálili Duda a Josef Straka. Plzeň měla opět navrch, byla aktivnější, lépe bruslila, ale efektivita akcí nebyla bohužel dostatečná. V 35. minutě byl vyloučen Duda za nedovolenou výstroj, a dal tak vyniknout Kůsovi, který parádně lapačkou chytil střelu Čiernyho od modré. Pět vteřin před koncem oslabení byl vyloučen Švík za naražení Roba na mantinel. Šanci měl Šimánek, Kůs ho vychytal. Jinak se hosté při přesilovce přes výbornou obranu Plzně nemohli prosadit. Jakmile se vrátil pátý hráč domácích na led, sevřela Plzeň soupeře, hráči v útočném pásmu kroužili jak hladový supi, ale gól nevsítili. Šanci měl Kořínek, pak vtipně o zadní mantinel do brankoviště přihrával Řezníček, Mařík byl tak zmaten, že upadl na led. Gól i přes výraznou převahu Plzně nepadl, a tak výsledek druhé třetiny byl pro hosty více než milostivý, avšak svědčil také o nevalné produktivitě plzeňských útočníků.

Třetí třetina začala šancí velmi aktivně hrajícího Vostřáka. Sám před Maříkem stál Eiselt, který za chvíli pálil znovu. Ve 43. minutě se osmělili i Budějovice, střílel Novotný. Poprvé, ale také naposled se Plzeň dostala do zaslouženého vedení ve 44. minutě. Pěknou akci zakončil Dvořák, 5:4! Plzeň soupeře přebruslovala, byla stále aktivní. Na druhé straně vyzkoušel v 46. minutě Kůse Nedoma. Opět do útočení se pustil Vlček a hosté jej dokázali opět zastavit jen za cenu vyloučení. Ze zámku vytěžila Plzeň jen střely Chotěborského a Vostřáka. Již při hře v plném počtu střílel Benák, po dobrém forčekinku Josefa Straky Řezníček, Mařík vše pochytal. Smršť střel rozšířili i Švík s Vostřákem, po jehož střele prvně jmenovaný z otočky jen těsně minul odkrytou Maříkovu branku. Ve 13. minutě však nachytal lehkou střelou brankáře Kůse Michálek, 5:5! Další slabou chvilku si vybral brankář domácích o minutu později, kdy ho opět lehkou střelou překonal Horák, 5:6! Z tohoto šoku se Plzeň těžko dostávala, ale v útočném snažení nepřestávala. Zkoušeli to Vostřák i Kořínek, velké šance si vypracovala výborně hrající řada juniorů, vedená Josefem Strakou. V závěru si trenéři obou týmu vybrali oddechový čas. Plzeň zkusila 25 sekund před koncem hru v power-play, ale vyrovnat se jí už nepodařilo.

Ačkoli měla Keramika po celý zápas herní převahu, odešla poražena, avšak se vztyčenou hlavou. Rozhodně nezklamali junioři, absolutorium za své výkony zaslouží neúnavní Duda s Vostřákem a kapitán Řezníček. Z celku hostí podal výborný výkon obránce Nedoma. Zápas se naopak nepovedl oběma brankářům, především brankáři Kůsovi. I přes porážku ocenili fanoušci domácího týmu jeho výkon bouřlivým potleskem.