Dorostenci dali Písku lekci z produktivity

Dorost: HC Lasselsberger Plzeň - IHC Písek 4:1. Díky dvěma brankám a přihrávce Jakuba Kocmana, který překonal bolest z nastřeleného ucha, porazili plzeňští dorostenci Písek 4:1 a vylepšili si tak svou situaci v boji s Litvínovem o postup do play-off. Písek však kladl tuhý odpor, i když se musel obejít bez elitního gólmana celé soutěže Jakuba Kováře, který má kotník v sádře. Hosté měli dokonce více ze hry, dali do hry velké srdíčko, ale dostali od Plzně lekci z efektivity.

HC Škoda Plzeň - IHC Králové Písek

4:1
3:0, 0:1, 1:0

Branky a nahrávky: 4. Šamlot (Martinec), 9. Stránský (Kocman), 20. Kocman (Sýkora, Jindra), 50. Kocman (Malý) - 23. Jiřík (Formánek). Rozhodčí: Dominik - Cerát, Merc. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 73. Střely na branku: 28:26. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.

Zápas sliboval zajímavou podívanou. Plzeň bojuje o play-off, Písek ještě nevzdal boj o záchranu. Už první minuty naznačily, že nudný hokej se na plzeňském zimním stadionu hrát nebude. Lépe do zápasu vstoupil domácí Lasselsberger, který už ve 4. minutě ztrestal vyloučení píseckého Bízy. Krásnou myšlenku beka Martince zrealizoval střílející Zdeněk Šamlot. Ještě hlasatel nestihl ani oznámit střelce branky a už hosté dostali možnost početní výhody pěti proti třem po dobu 1:44. Písečtí však první minutu a půl z přesilovky doslova promrhali. Teprve v posledních 15 vteřinách přesilovky si vytvořili dvě pěkné šance, ale vyrovnat se hostům nepodařilo. V 9. minutě propadl písecký bek Švácha a únik dvou na jednoho zakončil po báječné Kocmanově přihrávce Jan Stránský. Pavouci v pravé šibenici dostali přímý zásah. Vzápětí aktivní Jiřík hledal nečekanou bekhendovou přihrávkou spoluhráče u protější branky, ale Písečtí byli jeho nahrávkou překvapeni. Ve 14. minutě měl na holi po hrubce plzeňské obrany Pešta, ale nedal. Deváťák Pour pak nešťastně vyslal do samostatného nájezdu hostujícího Gábu, jeho sólo však skvělým zákrokem zneškodnil Rückel. Písek se výrazně zlepšil a plzeňská obrana nevěděla, kam dřív skočit. Plzeň však vytěžila z minima maximum. Ve 20. minutě po hezké akci zvýšil Jakub Kocman na 3:0.

Hned na začátku druhé části propasíroval puk za plzeňského gólmana Rückela Karel Jiřík a hosté ožili. Vytvořili si trvalý tlak a bojovali o další gól. Plzeňští byli sice často až o hlavu vyšší, ale snaživí písečtí hokejisté nahrazovali menší postavu velkou bojovností. Jediný zadák Maršík o mnoho převyšoval své spoluhráče z jihu Čech, ve 26. minutě zkoušel před brankou tečovat jeho střelu aktivní Gába, ale Rückel střelu chytil. Ve 30. minutě hrála Plzeň 15 vteřin přesilovku pět na tři, ale od té chvíle domácí dvě minuty nevystřelili. Hosté se neúnavně tlačili dopředu, úspěšně se probíjeli do útočného pásma, ale ve finální fázi jim chyběl nápad a hlavně je plzeňští beci nepouštěli k dorážkám. Ve 38. minutě hráli Písečtí 37 vteřin pět na tři, mohli se dotáhnout na rozdíl gólu, ale vrcholem jejich snažení byla rána Maršíkova, kterou dostal za uši kapitán domácích Kocman. Daní za svou obětavost v podobě pádu do střely po hlavě bylo nastřelené ucho.

I do třetí třetiny vstoupili aktivněji Písečtí, kteří bojovali jako lvi. Ve 42. minutě byl sám před Rückelem Bíza, tutovku pak neproměnil Gába. Na druhé straně se blýskl Víšek proti střele Sýkory. V 50. minutě se však prosadil z téměř ojedinělého útoku opět Jakub Kocman. Další brance v písecké síti už po Novákově střele zabránil Víšek. Elegantní akcí se prezentoval v 52. minutě písecký Formánek, jenž se před sezónou nevešel do kádru v Českých Budějovicích, ale v Písku patří k oporám. Elegantně si obhodil plzeňského beka, ale tváří v tvář plzeňskému brankáři volil, pravděpodobně ze zoufalství, golfák místo technického zakončení. Devět vteřin před koncem ještě hrála Plzeň přesilovku pět na tři, ale na stavu se již nic nezměnilo.

Vladimír Bednář (trenér Plzně): Bereme konečný výsledek, to je pro nás rozhodující faktor. Je však třeba přiznat, že ta hra neměla to, co by měla mít. První třetina byla ještě docela solidní, ale od druhé třetiny jsme byli uspokojení a mysleli jsme si, že to půjde samo. Písek, přestože je v tabulce poslední, má plno dobrých hráčů a velkých bojovníků. Přistoupili jsme na jejich hru, navíc jsme se vztekali na rozhodčí. Opticky nás Písek docela přehrával. Promarnili jsme šestibodový náskok na Litvínov v boji o play-off a musíme tak o nejlepší šestku bojovat dál. Máme navíc distancované opory Šticha s Šimánem a nemocného Kořínka, navíc se nám zranil Pour.

Milan Mazanec (trenér Písku): Byl to z naší strany velmi dobrý zápas. Škoda, že jsme neproměnili šance, v první třetině jsme po našich chybách dostali tři branky. Hra byla vyrovnaná, ale nedokázali jsme skórovat. Jsem rád, že se nám dnes dařily věci, které dlouhodobě cvičíme jako dlouhá nahrávka, vyjíždění z rohu, prosazení se do střelby i přesilové hry. Absolutorium si zaslouží náhradní brankář Jiří Víšek, jenž nahradil Jakuba Kováře, který má kotník v sádře. Naším problémem je koncovka. Dorážky po střelách jsou bohužel pro naše čtyřicetikilové útočníky problém. Zklamal mě můj syn Martin, který byl třikrát vyloučený a poslední dobou se mu nedaří. Více jsem čekal i od Šváchy.