V urputném klání byli šťastnější hosté

Junioři: HC Lasselsberger Plzeň – HC Energie Karlovy Vary 1:2. Přípravnému zápasu mezi Plzní a Karlovými Vary nechybělo skoro nic z toho, co má správné západočeské derby obsahovat – rychlost, tvrdost, pouze snad gólů mohlo být více. Zvláště když domácí měli hostům co vracet. V lázeňském městě totiž Lasselsberger před týdnem prohrál 4:3. Možná i proto byl zápas tak vyostřený, na přátelské klání snad až moc. 22 vyloučených a tři tresty do konce utkání mluví za vše.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary

1:2
1:0, 0:1, 0:1

Branky: 4. Bote - 34. Budínský, 59. J. Bauer. Rozhodčí: Rejthar. Vyloučení: 11:11, navíc Fürbacher a K. Bauer 5 minut + do konce utkání a Štourač trest do konce utkání. Využití: 0:0.
V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Rückl - Gajda, Kašpar, Heršálek, Martinec, Černý, Jonák, Slaba - Nahodil, Malý, Sýkora - Bote, Žbontár, Fürbacher - Heřman, Setikovský, Hajšman - Kepl, Hobl, Šlauf

HC Energie Karlovy Vary

Závorka - Kloz, Mašek, Brňák, Schmidt, Štourač, Bogucký, Kalousek, Satora - Sedláček, K. Bauer, Gasparik - Kuběna, J. Bauer, Zucker - Hamerie, Budínský, Smolík - Šnajdr, Sláma, Bušta

První šanci zápasu měli hosté, když hned po minutě hry K. Bauer uvolnil Gasparika, ale ten v zakončení zaváhal. Tak uhodilo na druhé straně. Mareš nahodil na branku a k odraženému puku se v prostoru mezi kruhy dostal Bote, který svižnou střelou překonal Závorku. Na výsledkové kostce tedy svítil čas 3:08 a skóre 1:0. Hned po buly opět zahrozili domácí, avšak karlovarský gólman tentokrát stačil včas proti střele Kepla vymrštit svůj pravý beton. Energie se dostala opět do zápasu až při hře čtyř proti čtyřem. Střelu Maška jen těsně vedle tečoval Hamerle. Na obou týmech byla v první třetině vidět nesehranost. Hráči se snažili prosadit individuálně a naráželi na pevné obrany. Místo hokejových akcí začalo přibývat vyloučených. Jedno z nich mohl využít hostující Brňák, ale nejdříve ve výhodné pozici zamířil jen doprostřed branky a o necelou minutu později z levého křídla vypálil těsně nad branku. Přesně v čase 13:00 byli za první vzájemnou potyčku vyloučeni domácí Hajšman a Heršálek a karlovarský Gasparik. Jenže hosté ani tuto přesilovou hru nevyužili. Obětavým skluzem proti jedné ze střel se blýskl střelec první branky Bote. Poté se vylučovalo i na druhé straně. Lasselsberger měl dokonce možnost hrát 50 sekund v pěti proti třem. Jeho kombinace však byla pomalá, nepřesná a ke střeleckým příležitostem nevedla. Až když se první z vyloučených vrátil, spálil tutovku Hobl, když nedotáhl kličku ležícímu gólmanovi. A mohlo udeřit na druhé straně. Naštěstí pro domácí Nahodil nadzvedl v pravý čas hokejku napřahujícímu se Kuběnovi. A když se z přečíslení neprosadil na jedné straně Bauer a na druhé straně uskočil v dobré pozici puk Keplovi, šli hráči do šaten za stavu 1:0.

I druhé dějství začali lépe hosté. Kloz se dostal sám před brankáře, ale puk mu utekl a Smolík místo prudké dorážky vyslal jen lehkou bekhendovou střelu. Na začátku 27. minuty si i Energetici zahráli přesilovou hru 5 na 3. Trvala jen 12 sekund a hosté si vyloženou šanci nevypracovali. Za zmínku stojí snad jen zblokovaná střela agilního Brňáka. Zajímavé věci se poté děly před Závorkou. Bote získal důrazným napadáním puk pro Sýkoru, ten hledal před brankou osamoceného Žbontára, kterému ale puk utekl. Na začátku 34. minuty měli domácí štěstí. Poté, co Martinec nedůraznou střelou trefil jen jednoho z karlovarských obránců, se do úniku dostal K. Bauer, ale v poslední chvíli byl vracejícím se obráncem atakován. Jenže vzápětí z levého křídla nahodil Budínský a bylo vyrovnáno. Domácí v této fázi zápasu dopláceli na svoji nedisciplinovanost. Příliš často se i obránci pouštěli do sólových akcí a hosté se poté dostávali do nadějných brejků. Navíc se hráči obou týmů stále více soustřeďovali na vzájemné souboje a ne na puk. I proto již do přestávky další šance nepřibyly.

Poslední třetina připomínala spíše souboje ve volném stylu než hokejové utkání. Puk jako by pro hráče přestal existovat a hlavním cílem bylo co nejdůrazněji atakovat protihráče. Z této mizérie pouze občas vykoukl nějaký ten hokejový moment. Jako když na konci 44. minuty zamířil v nadějné pozici smolař zápasu Hobl jen do padajícího obránce. Stejný hráč měl další možnost ve 48. minutě, ale nedotáhl svůj blafák do úspěšného konce. Pěknou ránou z dálky se prezentoval v 51. minutě Setikovský, Závorka se však překvapit nenechal. Domácí mohli v těchto chvílích přiklonit vedení na svou stranu. Neproměnili však ani přesilovou hru čtyř proti třem. A tak začali otěže zápasu přebírat hosté. Jenže ani Brňák střelou z prostoru mezi kruhy Rückla nepřekvapil. A když navíc v 59. minutě vyvrcholily emoce natolik, že se do pěstního souboje pustili Fürbacher a K. Bauer (nutno podotknout, že karlovarský útočník o poznání aktivněji), vypadalo to, že skóre se již nezmění. Ale opak byl pravdou. Prakticky hned po vhazování se k odraženému puku dostal J. Bauer a překonal bezmocně ležícího Rückla. Štourač se z vítězné trefy radoval dokonce tak, že vyfasoval osobní trest do konce utkání. Otřesení domácí se již v závěru na vyrovnání nezmohli. Nepomohla jim ani skoro minutová power-play. A tak v derby opět uspěli hosté z Karlových Varů.

Jiří Kučera (trenér Plzně): „Půlku zápasu se hrál hokej. Pak nastoupily emoce. Je to škoda. Je třeba hrát hokej. Jsou to přípravné zápasy. Nikdo se nechce nechat mlátit, ale na druhou stranu těch emocí bylo dneska moc.“

Mikuláš Antoník(trenér K. Varů): „Že byl zápas tak vyhrocený, bylo dané herním stylem Plzně. Oni hrají na hranici únosnosti, některé ty zákroky byly hodně tvrdé. Naši kluci si taky nechtěli nechat nic líbit. Pak se to vyhrotilo. Navíc gól dvě minuty před koncem taky přilil benzín do ohně. Je potřeba si i takovéto zápasy vyzkoušet, protože soutěž potom bude v každém případě důrazná.“