Tři přesilovkové góly rozhodly

P l z e ň - Junioři: HC Lasselsberger Plzeň – HC Bílí Tygři Liberec 2:5. Do čtvrtého kola juniorské extraligy šli mladí Plzeňáci s těžkým úkolem porazit družstvo Liberce. Severočeši jsou totiž jedním z favoritů celé soutěže. Vždyť v prvních třech kolech ztratili pouhý jeden bod. Zato Plzeňští po dobrém rozjezdu prohráli v pondělí na Spartě. Navíc se v utkání s Bílými Tygry museli obejít bez obránce Davida Šticha, který si plní své povinnosti u A-týmu.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec

2:5
0:3, 1:2, 1:0

Branky a nahrávky: 26. Setikovský (Hajšman), 50. Heřman - 7. Špaček (Rýgl), 10. Němec (Dušek), 15. Bárta (Hruška, Nevyhoštěný), 25. Nevyhoštěný (Bárta, Mrkvička), 40. Bárta (Hruška).
Rozhodčí: Svoboda - Havelec, Fiala. Vyloučení: 9:7, navíc Mrkvička (Liberec) 10 min. osobní trest. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1.Diváci: 100. Střely na branku: 30:43. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5, 2:5.

Halmoši (od 10. min Štelmach) – Gajda, Martinec, Heršálek, Krajčík, Černý, Kreuzman – Kica, Holý, Holub – Bote, Kocman, Špinka – Kepl, Hollý, Šlauf – Hajšman, J. Setikovský, Heřman.

Nedvídek - Paško, Rýgl, Mrkvička, Pavlů, M. Tondr, Hrach - Bárta, Nevyhoštěný, Hruška - Polakovič, L. Tondr, Peřina - Němec, Špaček, Dušek - Ropický.

Ondřej Špinka 0 0 0 -1 0

Hned vstup do utkání naznačil, jakým směrem se bude zápas dále ubírat. Po 48 sekundách hry byl totiž vyloučen Martinec a hosté v přesilové hře hned několikrát nebezpečně zahrozili. Největší šanci zmařil Halmoši včasným rozklekem Špačkovi, kterému chybnou rozehrávkou nechtěně „namazal“ Gajda. Domácí se do náznaku šance dostali až v 6. minutě, kdy Kocman našel pasem před branku najetého Špinku, ale tomu právě včas do hokejky klepl jeden z vracejících se obránců. Poté již opět úřadovali hosté. Naplno spustili svůj brankostroj a plzeňští mladíci se nestačili divit. Nejdříve v čase 6:29 kapitán Libereckých Špaček při vlastním oslabení zpracoval těžkou přihrávku vzduchem přes celé hřiště od Rýgla a blafákem překonal Halmošiho poprvé. Za další tři minuty se přes Kreuzmana za brankou uvolnil Dušek, našel osamoceného Němce, který se rovněž nemýlil. A potřetí lovil domácí gólman puk ze své branky na začátku 15. minuty po přesné střele Bárty, který stál na konci nádherné přesilovkové kombinace. To již Halmoši nevydržel a pustil do brankoviště Štelmacha. Liberec působil v prvním dějství hokejovějším dojmem, Plzeň jasně přehrával a hlavně si Severočeši počínali důrazně v zakončení. Což ovšem nešlo tvrdit o hráčích Lasselsbergeru, kteří si vytvořili šancí minimum. A když se již objevili před gólmanem Nedvídkem, působili až příliš nervózně. To dokázali hlavně během série šancí v závěrečných dvou minutách úvodní třetiny, kdy nejdříve Šlauf usměrnil nahozený puk jen těsně vedle levé tyče, poté si před branku z rohu vybruslil Hollý, ale nedorazil puk za připraveného brankáře, a podobně marně se snažil i Setikovský. A tak mohli domácí opět inkasovat. Obrovskou chybu v rozehrávce vyrobil kapitán Hajšman, který přihrál Peškovi. Ten však naštěstí pro Plzeňské minul. A tak byl stav po dvaceti minutách 0:3.

V úvodu prostřední části hry dohrávali keramici ještě minutu a 49 sekund z přesilové hry. Nevytvořili si však jedinou šanci, a tak sami pykali. Ve 23. minutě totiž Hollý zasáhl za brankou loktem do obličeje Mrkvičku a dostal dvouminutový trest, který Liberečtí využili k navýšení náskoku již na 4:0. Peřina totiž přistrčil Bártovi, ten vystřelil a Nevyhoštěný před brankou šikovně tečoval. Za tohoto stavu se domácí konečně probudili, začali útočit a hned se dočkali sladké odměny. Na začátku 26. minuty poprvé rozvlnil síť za Nedvídkovými zády při signalizované výhodě Setikovský. O minutu později vybojoval rybičkou zdánlivě ztracený kotouč Holý a z následného útoku trefil Holub tyč. Liberečtí znejistili a Lasselsberger se rázem dostal do hry. Jenže vyrovnání hry bylo spíše optické. Hosté stále vyráželi do nebezpečných protiútoků a měli další šance. V jedné z nich se objevil při vlastním oslabení v 36. minutě Nevyhostěný a trefil horní tyč. Další možnost zneškodnil skvělým zákrokem vyrážečkou Štelmach Němcovi, ten však byl ještě předtím faulován Krajčíkem, jehož vyloučení potrestal 14 sekund před sirénou Bárta.

Ve třetí třetině již de facto o nic nešlo. I přesto byl k vidění svižný hokej se spoustou šancí. Hned ve 41. minutě se do brejku dostal Kica, ale trefil jen Nedvídkovu lapačku. Byl však faulován Hrachem, který dostal dvouminutový trest za sekání. A když si k němu po 14 sekundách přisedl Hruška, hráli Plzeňští dlouhou přesilovku pěti proti třem. Domácí ji ale prohospodařili, aniž by vystřelili. Početní výhoda je spíše vyvedla z tempa a pomohla hostům. Ti měli hned dvě slibné šance. Štelmach vychytal ve 44. minutě výborně hrajícího Bártu i ve 47. minutě Hracha. Gól tak nakonec padl na druhé straně. V 50. minutě ujel liberecké obraně Heřman, nezakončil sice přesně, ale bruslí puk do branky dovezl. Protože neudělal viditelný pohyb nohou proti puku, byla branka uznána. Na celkovém výsledku to stejně nic neměnilo. Tříbrankové vedení zaručovalo Severočechům pohodové dohrání zápasu. To jim navíc zpříjemnili sami Plzeňáci, když po bodyčku Martince a faulu Kici hráli ve třech. Branky však již hlavně díky pohotovým zákrokům domácího gólmana nepřibývaly. Naopak se množila vyloučení. Vyzkoušet pohodlí trestné lavice si šli ještě za hrubost Hajšman a za další bodyček Mrkvička, který hned ukázal rozhodčímu, co si o jeho verdiktu myslí, a vyfasoval i osobní desetiminutový trest. Bílí Tygři si tak ze západu Čech odváží zaslouženě dva body.

Jindřich Setikovský (trenér Plzně): „Byl to pro nás špatný zápas. Vůbec nikomu se nedařilo. Liberec vyhrál zaslouženě. Špatně jsme do zápasu vstoupili, prohrávali jsme v desáté minutě 2:0 a to je potom těžké. Liberec je skvělý tým, který hrál loni na špici, a proti takovým družstvům musíme hrát dlouho bez gólů a nějak se potom dostat do vedení. Jinak nemáme šanci.“