Tvrdý boj, nervy a nakonec vítězný pokřik

P l z e ň - Dorost: HC Lasselsberger Plzeň – HC Sparta Praha 4:3. Tvrdé souboje i spoustu gólových šancí nabídl duel mezi plzeňskými dorostenci a pražskou Spartou. Paradoxně dva týmy, které se krčí na chvostu extraligové tabulky, předvedly divákům souboj, jakých se v roce mnoho nevidí. Hlavními hrdiny na straně Lasselsbergeru byli hráči první formace – Stránský, Kubalík, Trojan, Pour a Boháč, kteří zařídili všechny čtyři góly. Kromě nich si asistenci připsal již pouze obránce Špiler. Mezi sparťany nejvíce vynikal Kafka, který zaznamenal gól a dvě asistence.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

4:3
2:1, 0:0, 2:2

Branky a nahrávky: 1. Kubalík (Stránský), 16. Stránský (Kubalík), 50. Boháč (Pour, Kubalík), 55. Stránský (Kubalík, Špiler) - 10. Bessonov (Kafka, Trojan), 48. Kafka (Morkes, Karpov), 59. Pekárik (Malý, Kafka). Rozhodčí: Uřídil - Brejcha, Koyš. Vyloučení: 8:7, navíc Boháč 2x 10 minuta za úder na hlavu. Využití: 2:2. Diváci: 100. Střely na branku: 28:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3.

Dvořák – Pour, Boháč, Rutta, Špiler, Zeman, Chudý – Trojan, Kubalík, Stránský – Urbánek, Heřmánek, Pánek – Novák, Šamlot, Pitule.

Pucholt - Dvořák, Čížek, Cicvárek, Vošmik, Malý, Hanzl, Trojan, Vrána -Morkes, Fiala, Karpov - Slaba, Bříza, Kafka - Kudláček, Pacovský, Pekárik - Besonov.

Petr Zeman 0 0 0 -1 2

Lepší úvod utkání si plzeňští dorostenci nemohli ani přát. Neuběhla ani minuta a skóre přesilovkovou trefou otevřel Kubalík. Stejný hráč měl další příležitost ve 4. minutě, kdy najížděl z pravého křídla, ale zamířil pouze do gólmana. Poté se o slovo přihlásili hosté. V obrovské šanci se najednou sám před gólmanem zjevil Fiala, kterého naštěstí pro domácí efektním zákrokem lapačkou vychytal Dvořák. Zato Pucholt na druhé straně si vybral slabší chvilku a jeho zaváhání málem využil Stránský, když se po špatném rozehrání dostal snadno k puku a zamířil jen těsně vedle zpola odkryté branky. V 8. minutě dostali i Pražané možnost hrát přesilovou hru a ani oni nezaváhali, i když jim k vyrovnávací trefě velkým dílem přispěl plzeňský gólman, když nezareagoval na střelu Bessonova z poměrně velkého úhlu. Hosté mohli jít vzápětí dokonce do vedení. Jenže v krátkém časovém intervalu „spálili“ hned pět stoprocentních příležitostí. Nejdříve chyboval Chudý, čehož využil Malý. Dvořák ale tentokrát vyrážečkou včas zakročil. Poté Pekárik projel přes rozhozenou plzeňskou obranu a moc nechybělo, aby svůj blafák dotáhl do úspěšného konce. Při následné nepřesné střele Morkese se gólman Západočechů opět jen otáčel a byl to znovu Morkes, který zůstal na brankovišti nehlídán a znovu svoji šanci trestuhodně zahodil. Vrcholem plzeňských zmatků byla situace, kdy celá obrana jen koukala, jak Pekárik střílí a Bessonov nerušeně doráží. Jen Dvořákovi mohli keramici děkovat, že v 16. minutě již neprohrávali 1:6, ale naopak po akci Kubalíka a Stránského vedli 2:1. Druhý jmenovaný dostal výbornou přihrávku do jízdy a trefil přesně skulinu mezi Pucholtovými betony. Vedoucí gól Plzně přišel jak blesk z čistého nebe nad sparťanskou třetinou. Zato nad tou plzeňskou se honily pořádné mraky. V 17. minutě zaskakoval na brankové čáře Urbánek, když se Dvořák vrhl pod nohy najíždějícímu Morkesovi. Tlak Pražanů utlumila až vyloučení v závěru třetiny, díky kterým se Plzeňané dostali opět do hry. Ale ani střely Stránského a Boháče ke gólu nevedly, a proto šly oba týmy do šaten za stavu 2:1.

V začátku prostředního dějství dohrávali ještě Plzeňáci skoro minutu a půl z přesilové hry. Nedokázali se však usadit v útočném pásmu a nezopakovali tak dobrý vstup z první třetiny. Naopak ve 24. minutě Fiala v brejku zacinkal na tyč a v 27. minutě vystrašil Dvořáka střelou od modré čáry Čížek. Oba týmy se snažily vsřelit další branky, ale v rychlém, urputném hokeji se šance rodily jen těžko. Až ve 32. minutě nabídl hostům příležitost k vyrovnání Boháč, kdy byl stejně jako v minulém domácím zápase vyloučen na 2 + 10 minut. Hosté však již další přesilovou hru nevyužili. A když Karpov trefil pouze horní tyč a v brejcích neuspěli ani Vrána s Morkesem, ani Kubalík se Stránským, skončila hokejově nejslabší druhá dvacetiminutovka remízou 0:0 a na výsledku z prvního dějství se tedy nic neměnilo.

Do posledních dvaceti minut šli domácí s cílem uhájit těsné jednobrankové vedení. Zato hosté potřebovali vstřelit jëště minimálně jeden gól. Prvních několik minut po návratu ze šaten tomu však neodpovídalo. Daleko útočněji totiž působili Západočeši. Tvrdé střely postupně vyslali Heřmánek a Novák a gólman Pucholt musel řešit i několik nebezpečných závarů před svou brankou. Ve 44. minutě navíc dostali Plzeňští možnost zahrát si přesilovou hru. Místo uklidňujícího gólu však přišly šance Pražanů. Nejdříve ujel Bessonov a trefil Dvořáka do masky a maska pomohla domácímu brankáři i vzápětí proti další sparťanské střele. Ve 47. minutě už ale musel Pour při jednom z dalších brejků tahat za záchrannou brzdu a byl vyloučen. V přesilové hře našel Morkes Kafku a ten prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Sparťané přitvrdili a Plzeňští najednou nevěděli, co mají hrát. Pomohl jim až svou nedisciplinovaností Karpov, který dohrával souboj po odpískání a byl vyloučen. Keramici využili početní výhodu po necelé minutě. Pour našel Boháče, plzeňský kapitán vzal na sebe zodpovědnost, vystřelil a trefil se Pucholtovi znovu přesně mezi betony. V 50. minutě tedy vedli domácí 3:2 a cítili, že jsou blízko cennému vítězství. Hosté přidali na maximální obrátky, ale domácí díky enormní bojovnosti odolávali. Navíc ve 45. minutě při hře čtyř proti čtyřem obránce Pour odvážně zavezl puk, přihrál Kubalíkovi a ten předal Stránskému, který se podruhé v zápase trefil do černého. V euforii otevřeli domácí obranu a nakonec se ještě museli o výsledek strachovat, když v čase 58:58 snížil po dlouhém sólu Pekárik. Domácí trenéři zareagovali na náhlou změnu situace oddechovým časem. I přes všechny rady ještě Plzeňským zavařil střelec veledůležitého třetího gólu Boháč, když byl 12 sekund před koncem vyloučen. K veškeré jeho smůle dostal opět i osobní desetiminutový trest a musel tedy do kabin. Hosté se však zmohli pouze na slabou střelu Morkese, se kterou si Dvořák poradil, a dva cenné body tak nakonec zůstaly na západu Čech.

Trenéra Plzně Jiří Kučera: "Pro nás je vítězství hodně důležité. Už jsme ho moc potřebovali. Kluci hráli dobře. Jsem rád, že dřeli opravdu celý zápas. Měli jsme i další šance, které jsme neproměnili.“