Plzeňáci vrátili Slavii prohru 2:4 stejnou měrou

P l z e ň - Dorost: HC Lasselsberger Plzeň - HC Slavia Praha: 4:2. Čtvrtou výhru v tomto ročníku včera v podvečer vyválčili mladí bojovníci z Plzně. Tvrdé utkání zvládli lépe po taktické stránce, téměř každé zaváhání soupeře z Prahy trestali gólem. Slavia sice místy zatlačila, ale většina šancí končila na pozorném brankáři Plzně nebo, což byl častější jev, na plzeňských obráncích. Hosty dostaly do kolen dva góly vměstnané do dvaceti sekund ve druhé části hry, hřebík do červenobílé rakve zatloukl čtvrtou brankou neudržitelný Stránský.

HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha

4:2
1:0, 3:1, 0:1

Branky a nahrávky: 7. Pánek (Heřmánek, Novák), 28. Trojan (Stránský), 28. Novák (Pánek), 34. Stránský (Kubalík) – 21. Stoklasa, 43. Kauschitz (Vokál). Rozhodčí: Zubzanda – Fiala, Havelec. Vyloučení: 4:4, navíc Indra (SLA) 10 minut OT. Využití: 1:0. Zásahy brankářů: 19 – 26. Diváci: 75. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2.

Panec – Pour, Boháč, Špiler, Růžička, Zeman, Rutta – Stránský, Kubalík, Trojan – Pánek, Heřmánek, Novák – Šamlot, Pitule, Dušek

HC Slavia Praha

Brzobohatý – Hertl, Koumal, Stejskal, Mazanec, Beránek, Gaisler, Gold, Kotek – Indra, Kauschitz, Charvát – Hafenrichter, Nestrašil, Stoklasa – Vokál, Petráň, Uleščenko – Sýkora, Doležal, Fára

Petr Zeman 0 0 0 -1 0

První šanci zápasu si vypracoval slávistický útočník Petr Stoklasa, ale jeho střelu zpacifikovala vyrážečka plzeňského brankáře. Plzeň poprvé o sobě dala více vědět v 7. minutě a hned to byl gól: druhá plzeňská formace si v útočném pásmu dělala, co chtěla, Novák sice z otočky kolem branky puk do sítě neprotlačil, ale poté našel volného Heřmánka, který překrásnou střílenou přihrávkou trefil hůl Pánka a puk se tak zatřepotal v síti poprvé - 1:0! Hostující Indra se pokusil o korekci skóre o necelou minutu později, ale objetí branky si pohlídal Panec. Domácí pak promarnili dvě velké šance, nejprve tváří v tvář brankáři Slavie neuspěl Kubalík, aby poté Pánek netrefil poskakující kotouč před poloprázdnou brankou. Výjimkou byla střela slávisty Hafenrichtera, jehož dobrou střelu na poslední chvíli zblokovala pozorná obrana. Plzeňští pak opět zapnuli spínač na stupeň maximální aktivity a Brzobohatý se musel při střelách aktivního Pánka a Nováka řádně zapotit.

Pasivita na úvod druhé třetiny usedla na hokejky domácích a nabuzený soupeř toho využil po 37 vteřinách: po chybě plzeňského obránce Zemana se do přečíslení dostala dvojice Nestrašil – Stoklasa, přičemž druhý jmenovaný zakončoval sám a nadvakrát Pance překonal – jeho dorážka šla přesně do víka – 1:1! Obrovskou šanci zvrátit výsledek na svoji stranu měl ve 23. minutě Uleščenko, který se pokusil využít chybného vyjetí brankáře Pance, ten se ale stihl vrátit a bravurním zákrokem lapačkou nechal vystřelit Uleščenkovy ruce do vzduchu na znamení zoufalství. První přesilová hra zápasu přišla s faulem domácího Poura. V té domácí podržel brankář Panec, který kryl oba dobré pokusy Stoklasy ze střední vzdálenosti. Po návratu Poura do hry naopak faulovala Slavia a pykat šel Vokál. Plzeň ho však poslala po chvíli zpět do hry, to když puk vystřelený Boháčem od modré dotlačil do sítě Trojan - 2:1! Paralyzovaný soupeř upadl do jakéhosi mátožného stavu, protože neuplynulo ani dvacet vteřin a Brzobohatý tahal znovu puk z branky – tentokrát se na levém kruhu napřáhl Novák a bombou přes obránce nedal brankáři Slavie sebemenší šanci - 3:1! Plzeň si v tu chvíli zápas užívala, objetí branky Šamlotem skončilo na brankáři Slavie. Ten však nemohl nic dělat ve 34. minutě, když Mazanec nahrál přímo na hůl Kubalíka, který bleskově vyhodnotil situaci, přihrál do druhé vlny, ze které se nemýlil Stránský - 4:1! Domácím pak nevyšla přesilová hra, stejně jako o chvíli později Slavii, za kterou střílel pouze agilní Stoklasa, ale Panec si místo u tyče pohlídal. Poslední šancí třetiny byla přesilová hra Plzně, ale najetý Pour z druhé vlny ani nadvakrát pozorného Brzobohatého neprostřelil.

Start do třetiny se Plzni, ač hrála přesilovou hru, opět nevyvedl, chybu Boháče však nepotrestal Nestrašil. Minutu poté obdržel Heřmánek známou plzeňskou přihrávku zpoza branky, ale blafákem puk do sítě neuklidil. To se naopak povedlo hostům, kteří dali o sobě vědět parádním gólem Charváta. Ten si počkal za bránou, dokud si Panec neklekl, poté vyjel kupředu a střelou vymetl pavučiny - 4:2! Ve 44. minutě si dobře na příhru najel domácí Pitule, ale nedal. Pár vteřin poté přišla překrásná kombinace Pituleho a Šamlota, jejichž narážečku a následnou střelu skvěle vychytal parádním rozštěpem Brzobohatý. Zoufale bojující Slavia na přelomu třetiny nevyužila přesilovou hru, naopak mohla inkasovat z hole Šamlota, ten ale tísněn brankáře nepřekonal. Poslední šanci zápasu měl v čase 59:08 Pánek, ale tak dlouho zpracovával puk, až se sám vyvezl z úhlu a brankář si pak místo mezi betony pohlídal. Hosté si ještě v čase 59:48 vzali time-out, ale už se nic nestalo. Plzeň si připsala svoji čtvrtou výhru v sezóně a soupeři oplatila předchozí porážku o stejném skóre.

Jiří Kučera (trenér Plzně): “Pro nás to byl důležitý zápas, protože jsme prohráli 11:2 v Liberci a porážku jsme chtěli odčinit. Proto jsme zodpovědně bránili, aby nedocházelo k chybám jako v Liberci. Myslím si, že si kluci vzali z vysoké prohry ponaučení a tomu odpovídal i průběh dnešního zápasu.“

Rudolf Dlouhý (trenér Slavie Praha): “Zápas byl vyrovnaný, šance byly na obou stranách, akorát že my jsme se dopustili individuálních chyb, které Plzeň potrestala. Máme sice dost zraněných, ale na to se nechci vymlouvat. Myslím, že utkání rozhodly ty dvě slepené branky, po kterých se domácí postavili na nohy.“