I bez řady opor dorost vyhrál

P l z e ň - Dorost: HC Lasselsberger Plzeň - HC Chemoperol Litvínov 4:3. Nejen mužská extraliga, ale i mládežnické nejvyšší soutěže měly delší pauzu. Ve čtvrtek se plzeňští dorostenci vrátili do herního kolotoče hladkým vítězstvím na hřišti posledního celku Ústí nad Labem a v podobném duchu se chtěli představit i před domácími fanoušky v souboji s devátým Litvínovem. Tři kola před koncem základní části mají Plzeňáci jistotu postupu do play-off, a možná i proto nastoupili v hodně pozměněné sestavě. Jen z hlediště utkání sledoval Kubalík a do hry nezasáhli ani Stránský, Šamlot, Novák nebo gólman Francouz.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

4:3
1:1,

Branky a nahrávky: 9. Bessonov (Kovář, Zeman), 38. Špiler (Zeman), 39. Zeman (Kovář), 46. Kovář – 11. Mikeš (Rais), 22. Bojer (Havelka), 30. Rais (Majer).
Rozhodčí: Dominik – Gerat, Vyčichlo. Vyloučení: 11:12. Využití: 2:1. Diváci: 53. Střely na branku: 40:21. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 4:3.

Panec – Špiler, Pour, Boháč, Zeman, Jeřábek, Růžička – Kovář, Bessonov, Urbánek – Petr, Pejchar, Lev – Roušal, Pitule, Šimek - Kobera

Sork – Říha, Miller, Hora, Havelka, Čejka, Gula – Mikeš, Majer, Rais – Küs, Kafan, Kroupa – Bojer, Martinka, Přeučil

Petr Zeman 1 2 3 0 2

Do utkání vstoupili lépe domácí, vytvořili si tlak v útočném pásmu, vyloženou šanci si však nepřipravili a naopak po vyloučení Zemana se museli bránit litvínovské přesilovce. Ale ani Severočeši se do zakončení nedostali. Až při hře pěti proti pěti Pance vystrašil Kroupa. Na druhé straně kontroval svižnou ranou Petr. První obrovskou gólovou příležitost měl v 6. minutě po ideální přihrávce Pituleho Boháč, který ale zamířil jen doprostřed branky. V 9. minutě mohli hrát první početní výhodu také Západočeši a uměli ji využít. Střelu Zemana od modré čáry přesně tečoval Bessonov a poslal Lasselsberger do vedení. Chemici hned přišli s odpovědí, jenže v zakončení úplně selhal Kroupa, když z pěti metrů netrefil poloodkrytou branku. Lépe si vedl v 11. minutě trestuhodně nepokrytý Mikeš, který u pravé tyče pohodlně dorážel za ležícího Pance. Plzeňský prapor se pokusil znovu pozvednout host ze Sparty Bessonov. Nejdříve uvolnil Roušala a poté sám pronikl do útočného pásma, v zakončení byl faulován a branku minul. Píšťalka rozhodčího však zůstala němá, a tak se i nadále hrálo v plném počtu hráčů. To oběma týmům moc nesvědčilo a do konce první části hry další zajímavé momenty divákům nepředvedly.

Na začátku prostředního dějství dohrávali chemici přestávkou přerušenou přesilovou hru a sehráli ji skvěle. Od modré vypálil Havelka a Bojer dorazil za bezmocného Pance. To znovu probudilo domácí, kteří zatlačili hosty do jejich obranného pásma a narůstající převahu zastavil až faulem Kafan. I modrobílí předvedli perfektní kombinaci, ale ve finální fázi jim chyběl nápad a rychlého vyrovnání se nedočkali. Naopak bylo ještě hůř. Nejdříve oku lahodící kombinaci předvedla trojice Küs – Kafan - Kroupa a v 30. minutě poslal Severočechy do dvoubrankového vedení Rais, když zakončil další obrovský závar před plzeňskou brankou. V této fázi utkání diváci sledovali jasnou převahu černožlutých, Západočeši se jen s vypětím všech sil a s pomocí několika nedovolených zákroků drželi na dohled. Až v 34. minutě také zahrozili, Sokra po dlouhé době donutil k pohybu Bessonov, když svůj nájezd zakončil střelou do horní tyče. Hosté začali doplácet na svoji nedisciplinovanost, a když šel v 37. minutě pykat Čejka, hráli Plzeňští přesilovou hru pěti proti třem. Nabídnutou výhodu rychle využil Špiler a dostal Lasselsberger znovu do kontaktu. Navíc v polovině 39. minuty vymetl Zeman všechny pavouky z levé šibenice Sokrovy branky a bylo vyrovnáno. I přes další snahu obou týmů strhnout vedení na svou stranu se již ve zbývajícím čase druhé třetiny na stavu nic nezměnilo.

Rychlou hru přelévající se ze strany na stranu předváděla obě družstva v poslední dvacetiminutovce. Domácí přece jen dělali více chyb, a tak byli častěji v ohrožení domácí branky Severočeši. Jenže hokej je plný překvapení. V 46. minutě hráli chemici přesilovou hru, do brejku však ujel Kovář a poslal Lasselsberger do vedení. Zvýšit mohl v 49. minutě Bessonov, svůj průnik však nezakončil přesně, a tak se Plzeňští museli dále strachovat. S přibývajícím časem přibývala i nervozita. Po vzájemném souboji byli vyloučeni Jeřábek a Majer. Většího prostoru se snažil využít Čejka, ale jeho blafák skončil deset centimetrů vedle levé tyče. Dalšími, kteří si šli na trestnou lavici zchladit hlavu, byli Boháč a Küs. V 53. minutě fauloval Zeman a Severočeši měli jednu z posledních příležitostí vyrovnat. Kombinovali sice výborně, ale Panec byl pozorný. Minutu před koncem si hostující trenéři vzali oddechový čas, jejich mužstvo však již nemělo dost sil na srovnání, vlastně se ani nedostalo do vzdálenosti, ze které se dá skórovat. Plzeňští tedy vyhráli a prodloužili sérii zápasů bez porážky na sedm. Nic již nezměnila ani závěrečná potyčka Bessonova a Bojera.

Jiří Kučera (trenér Plzně): „Jsem rád, že jsme se dokázali zvednout, i když jsme prohrávali již 1:3. Bohužel nám chyběli někteří hráči. Novák volal, že je nemocný, a při rozcvičení se zranil Trojan, ale s tím se musíme umět vyrovnat.“