Strhující souboj rozhodl jeden proměněný nájezd

K l a d n o - Dorost: HC Rabat Kladno - HC Lasselsberger Plzeň - 3:2sn. Neskutečné drama, tak by se dalo popsat první čtvrtfinálové utkání dorostenecké extraligy mezi kladenským Rabatem a plzeňským Lasselsbergerem. Hosté dvakrát vedli, ale domácí dokázali dvakrát srovnat a nakonec Eberleho proměněný samostatný nájezd rozhodl o jejich šťastné výhře. Západočeši podali výborný kolektivní výkon a, i když se museli obejít bez řady jinak stabilně nastupujících hráčů, byli týmu, který zvítězil v základní části s náskokem devíti bodů, minimálně rovnocenným soupeřem.

Rytíři Kladno - HC Škoda Plzeň

3:2sn
1:1, 1.1, 0:0 - 0:0

Branky a nahrávky: .
Rozhodčí: . Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2.

Štěpánek - Petráček, Gudas, Klužík, Puchart, Souček, Vrba, Kužel - Hauer, Knotek, Dalecký - Eberle, Jeschke, Máša - Bláha, Čurda, Ibl - Mužík, Lipold, Havlíček

Francouz - Štich, Rutta, Zeman, Chudý, Pour, Růžička - Šimek, Kubalík, Trojan - Novák, Kovář, Bessonov - Pitule, Pejchar, Vranješ - Lev, Kobera

Petr Zeman 0 0 0 0 2

Hned od začátku utkání dokazovali plzeňští mladíci, že se soupeře, který měl být jasným favoritem, jen tak nezaleknou. Ve 3. minutě si vytvořili tlak a dokonce se dostali do vedení. Střelu Nováka ještě gólman Štěpánek vykryl, ale na dorážku Kubalíka již byl krátký. Plzeňští jakoby píchli do vosího hnízda. Rabat se okamžitě vrhl do útoku a Lasselsberger jen s vypětím všech sil odolával. Jistými zákroky podporoval snahu svých spoluhráčů Francouz. Poradil si totiž s pokusy skvěle hrajícího Hauera i šikovně se prosazujícího Bláhy. Plzeňský útočný prapor překvapivě nesl obránce David Štich, ranami od modré čáry si ale na Štěpánka nepřišel. Další vzrušení přinesly přesilové hry v závěru prvního dějství. Na jedné straně štěstí zkoušeli Růžička a Kubalík a na druhé Knotek. Kladenský útočník byl nakonec úspěšnější. Přesně se zazněním sirény totiž dotlačil puk za Francouze. Protesty Západočechů již nebyly nic platné, do šatny se šlo za stavu 1:1.

Průběh prostředního dějství takřka přesně kopíroval úvodní dvacetiminutovku. Prvních deset minut patřilo hostům, ale pak se znovu o slovo přihlásil drtivý tlak Středočechů. Plzeňské tentokrát do vedení poslal ve 28. minutě Kovář, když tečoval nahození Poura, a překvapil tak Štěpánka, který měl zcela zakrytý výhled. Kladenští opět přišli s vlnou útočných akcí. Na Francouzovi si postupně vylámali zuby Knotek, Petráček a Bláha. Až 33. minuta přinesla zasloužené vyrovnání. Souček si sjel mezi kruhy a střelou k pravé tyči nedal hostujícímu gólmanovi šanci. Hráči Lasselsbergeru dobře věděli, že nemohou proti útočně laděnému soupeři pouze bránit. Aktivní hrou narušovali kladenskou rozehrávku a vyráželi do rychlých protiútoků. Jenže oba brankáři dokazovali, že patří ke špičce ve své věkové kategorii, a změnu stavu již v druhé třetině nedopustili.

Urputná bitva o každý centimetr ledu dospěla za nerozhodného stavu do třetího dějství. I když šlo opravdu o hodně, viděli diváci zajímavý otevřený hokej, kterému rozhodně nechyběly brankové příležitosti. První z nich měl po chybě Šimka Dalecký, jeho blafák však Francouz zneškodnil. Obranu Rabatu nejvíce trápili svými průniky Novák a Bessonov, ale ani jejich zakončení nestačilo na výborného Štěpánka. Knotek a Hauer si zase nepřišli na strážce plzeňské svatyně Francouze, a tak vše směřovalo k prodloužení. Ani vyloučení Davida Šticha v 56. minutě nepřineslo rozuzlení. Lasselsberger obětavou hrou ubránil remízu a mohl se chystat na druhé prodloužení v posledních dvou zápasech.

I přes opatrnou hru mohlo nastavení rozhodnout o vítězi. Trocha štěstí chyběla Novákovi, aby trefil ideální přihrávku Kubalíka zpoza branky. Na druhé straně si štěstěna zalaškovala s Knotkem, když mu puk v zakončení sklouzl z hole. A když ani v poslední minutě hry Novák nedotlačil puk za na brankové čáře roztaženého Štěpánka, musely rozhodnout samostané nájezdy.

Za Plzeň, která začínala, nastoupila pětice Kubalík, Štich, Kovář, Novák a Šimek. Kladno nasadilo Knotka, Hauera, Eberleho, Bláhu, a kdo byl pátým v řadě, nakonec zůstalo tajemstvím. Druhý nejproduktivnější hráč celé extraligy Eberle totiž uspěl se svojí střelou k pravé tyči a připsal na konto Rabatu důležité vítězství.