PLZ - VIT 4:2 - První body jsou doma!

P l z e ň - Až do třetího extraligového kola museli plzeňští hokejisté čekat na první vítězství. Spolu s fanoušky se ho dočkali v souboji s hráči Vítkovic. Úspěch se nerodil lehce, po první části domácí prohrávali. Pak se ale rozchytal brankář Roman Málek a v rozhodujících fázích utkání spoluhráče podržel. Dvěma zásahy se blýskl obránce Václav Benák, vítězná branka padla z hole Igora Rataje.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

4:2
1:2, 2:0, 1:0

Branky a nahrávky: 7. Fabuš (Benák), 28. Benák (Trnka), 37. Rataj (Padělek), 45. Důras (Derner) - 5. Hudec (Jasečko), 17. Šimíček (Hubáček). Rozhodčí: Polák - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 12:11, navíc Trnka, Matějovský (oba Plzeň) oba 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4 873. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2.

Málek - Benák, Trnka ("C"), Cartelli, Vobořil, Nedoma, Mazanec, Malinský, Derner - Fabuš, Král ("A"), Ludvík - A. Padělek, Rataj, Matějovský ("A") - Důras, Šindel, Adamský - Heřman, Kepl, Šaffer

HC Vítkovice Ridera

Pinc - Jurečka, Gulaši, Jasečko, S. Hudec, Kuboš, Dresler, Mocek, Chmelíř - Irgl, Burger ("A"), Hubáček ("A") - Mikulík, Šimíček ("C"), Kropáč - Köhler, R. Procházka, Tomášek - Káňa, F. Seman, Zdráhal

Milan Vobořil 0 0 0 1 0

Utkání se opět od začátku odvíjelo při velkém počtu vyloučených na obou stranách. Už v šesté minutě pykal na trestné lavici druhý plzeňský hráč a Vítkovice využily přesilovou výhodu. Stanislav Jasečko z pozice pravého obránce vyslal přihrávku podél modré lajny na svého kolegu Stanislava Hudce. Vítkovický obránce se okamžitě napřáhl a trefil skulinku mezi Málkovým pravým betonem a tyčkou. Po inkasované brance se zapojil obránce Cartelli do ofenzívy. Probojoval se do útočné třetiny a nádherně přenechal Matějovskému a Pinc měl s jeho střelou velké problémy. Pak ale přišlo vyloučení vítkovického Káni a Plzeň využila letos svoji první přesilovou hru. Richard Král přihrál na levého beka, kde byl připraven Benák. Ten ihned napřáhl a vyslal puk směrem na vítkovickou branku. Cestou ještě párkrát změnil směr, aby se nakonec odrazil od Petera Fabuše a skončil v síti. Poté následovala řada vyloučení, která ale ani jeden tým nezužitkoval. Až při standardní hře pět na pět začaly Vítkovice stupňovat svůj tlak. Nejdříve Burger úspěšně prostřelil změť těl před sebou a puk se odrazil do volného prostoru poblíž levé tyčky, kde číhal Jurečka, ale domácí brankář Málek včas zasáhl. Ovšem hned po vhazování se Vítkovice prosadily při signalizované výhodě. Roman Šimíček nenápadně vystřelil z mezikruží a nenápadná střela prošla mezi Málkovými betony. Před koncem první třetiny se domácí ještě pokoušeli srovnat skóre, když Trnka od modré napřáhl a Fabuš chytře tečoval, ovšem Pinc měl své betony v pohotovosti.

Druhou třetinu Plzeň začala v přesile o jednoho muže. Posléze fauloval ještě Káňa a byla z toho hned téměř minutová přesilovka pět na tři. Hosté ovšem dobře pokryli střílející plzeňské obránce. Za pár minut ovšem domácí mohli složit reperát z dvojnásobné přesilovky. Nucený odpočinek si jeli odpykat Jurečka a posléze Zdráhal. V okamžiku, kdy prvně jmenovaný naskočil na ledovou plochu, se rozvlnila síť na Pincem. Trnka přihrál Václavu Benákovi, jenž bez váhání vypálil. Napoprvé to nevyšlo, soupeř mu na poslední chvíli do střely vložil svoji hůl. Ale Benák měl stále výhodnou střeleckou pozici, tak se napřáhl ještě jednou a tentokrát už úspěšně prostřelil vítkovického gólmana. Přesilovku pět na tři si vyzkoušely i Vítkovice. A to hned téměř minutovou. Celou dobu sice kombinovaly v obranné třetině domácích a snažily se střílet od modré, ale ani jednu vyloženou šanci si nevypracovaly. Zaplatily za to dalším gólem, který vstřelila Plzeň. Igor Rataj zatáhl puk do útočné třetiny. Okamžitě po přejetí modré čáry vypálil bombu na Pince. Puk se odrazil k napadajícímu Padělkovi, jenž pohotově odrážel, ale Pinc opět jen odrazil puk do míst, kam najížděl střelec prvního pokusu Rataj a ten již úspěšně překonal Pince. Na konci třetiny byli vyloučení Adamský a dvacet sekund po něm i Mazanec, takže Vítkovice měly luxusní dvojnásobnou přesilovou výhodu v době trvání 100 sekund. Měly několik příležitostí, domácí uzamkly v obranné třetině, ale všechny pokusy vykryl Málek.

Do třetí části hry vstupovala Plzeň hlavně s defenzivními úkoly, aby ubránila těsné vedení. Vítkovice ovšem dělaly chyby ve vlastní třetině. Po jejich chybné rozehrávce se dopracoval ke kotouči Michal Důras, ukázkově objel jednoho obránce, aby se pak dostal tváří v tvář Pincovi. Chladnokrevně vystřelil k pravé tyčce Pincovy branky a tím dostal Plzeň do dvoubrankového vedení. Deset minut před koncem třetí třetiny se Vítkovice pokusily vstát z mrtvých. Zbyněk Irgl dostal přihrávku až za plzeňské obránce a řítil se úplně sám na Málka. Pokusil se ho překonat blafákem, ale plzeňský brankář jeho záměr vystihl. Jako podle kopíráku se za minutu řítil na Málka osamocený Kropáč. Také chtěl dostat puk do sítě skrz Málkovy betony, ale také se mu to nepodařilo. Puk po jeho pokusu se ještě ocitl v nebezpečné blízkosti, ale Benák se ho jal a uklidil jej do bezpečných míst. Po zbytek zápasu už Plzeň s přehledem kontrolovala hru a vítkovické hráče k ničemu nepustila.

Marek Sýkora (Plzeň): "Hodnocení je jednoduché - proměnili jsme přesilovky a sehráli jsme dobře oslabení. Na začátku utkání jsme inkasovali dvě laciné branky. Potom jsme se dokázali zvednout ze stavu 1:2, a to bylo hodně důležité. V závěru nám to Roman Málek vrátil, když chytil samostatný nájezd Irgla. Výhra nám určitě zvedne psychiku. Samozřejmě hráči nejsou ze železa a ty dvě prohry z prvních kol na ně dolehly."

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Blahopřeji Plzni k první výhře, utkání rozhodly přesilovky, ve kterých byli domácí úspěšnější. Dvakrát je využili a jednou skórovali rychle po návratu našeho hráče na led. Více než polovina vyloučení pramení z nedisciplinovanosti hráčů. Návyky hokejistů z dřívějška dělají své. Když ze tří zápasů třikrát prohrajete, samozřejmě to nabourá psychiku. Musíme vycházet z toho, že zbývá ještě 49 kol."