Junioři opět vyhráli

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Junioři: HC České Budějovice-HC Lasselsberger Plzeň 2:3. Zatímco domácí po úctyhodné jedenáctizápasové šňůře bez porážky podruhé v řadě prohráli, hosté po výhře nad Slavií znovu zvítězili. Rozhodnutí přišlo dvě minuty před koncem, kdy parádním blafákem po samostatném úniku strhl vítězství na stranu Plzně Kubalík.

Banes Motor České Budějovice - HC Škoda Plzeň

2:3
0:0, 0:0, 2:3

Branky a nahrávky: 52. Červený (O. Ježek), 54. Parýzek (Rod) - 45. Jindra (Krajčík, Setikovský), 49. Heřman, 58. Kubalík (Stránský). Rozhodčí: Lacina - Flégl, Kostka. Vyloučení: 7:10, navíc Holý 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 120. Střely na branku: 26:32. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

Banes Motor České Budějovice

Kovář - Parýzek, Havran, Bílek, Předota, Zourek, Zíb, Müller, Hlavatý - Ferebauer, Rod, Stejskal - O. Ježek, Hájek, Formánek - Slavík, Červený, Feferle - Sekera, Ťoupal, Bíza.

Halmoši - Šimán, Černý, Zeman, Martinec, Krajčík, Krňoul, Špiler, Boháč - Heřman, Šimán, Holý - Novák, Kocman, Pitule - Jindra, Holub, Setikovský - Sýkora, Kubalík, Stránský.

Petr Zeman 0 0 0 0 0

Lídr tabulky z jihu Čech přivítal v dalším pokračování juniorské extraligy na svém ledě celek Lasselsbergeru Plzeň. A v úvodní třetině to byl západočeský soubor, kdo svého soupeře převyšoval. Opatrný vstup do zápasu jakoby ukončila laxní rozehrávka domácího Zourka, kdy se vstříc Kovářovi řítil Martinec. Jeho střela ovšem mířila nad branku. Tento okamžik popíchl obě mužstva k aktivnější hře, nebezpečnější situace si přesto vytvářeli výhradně Plzeňští. Zřejmě největší šanci v první třetině spálil Kristián Krajčík, který osamocený před brankovištěm mířil jen do výstroje připraveného Kováře. Domácím k herní pohodě nepomohly ani čtyři přesilové hry, během kterých na ledě pranic nenasvědčovalo tomu, že by hráli v přesile jednoho muže. Jihočechům se nedařilo přejít přes dobře zformovaný obranný val hostů a střelecké pozdravy z dálky nemohly Halmošimu nadělat sebvevětší problémy. Když už směrem k brance našlápl kapitán domácích Ondřej Ježek, tak jej na půli hřiště zastavil Kašpar ukázkovým "bodyčekem".

Úvod druhé třetiny se nesl ve znamení téměř učebnicové ukázky herních variant s různým rozložením sil na ledě. Nejdříve si vyzkoušeli dvojnásobnou převahu domácí mladíci, poté hra přecházela postupně s trestáním nedovolených zákroků Jihočechů až do zvýhodnění dvou hráčů v poli pro hosty. Západočechům se v dalším průběhu nabídla ještě jedna přesilovka pěti proti třem, ani jednu z nich však ve vedoucí gól proměnit nedokázali. Strážce českobudějovické branky se nejvíce zapotil při příležitosti Kubalíka, jehož našel napříč kluzištěm Setikovský. Přemístivší Kovář stačil na poslední chvíli nastavit vyrážečku. I nadále působili bojovnějším dojmem Západočeši a vytvořili si několik dobrých možností ke vstřelení branky. Boháč své elegantní sólo ale zakončil jen střelou do boční sítě, Kocman branku těsně minul a Heřmanovu střelu skryl Kovář do své lapačky. Na druhé straně zmařil stoprocentní šanci Stejskal, který v ideální pozici nikým neatakovaný mířil vysoko nad Halmošiho svatyni.

I do poslední části vstoupili lépe hosté. Přihrávku od Setikovského ještě Holý nezužitkoval, ve 45. minutě se ale již Lasseslsberger mohl radovat. Trenér Radim Rulík mohl být navýsost spokojen s počínáním svých svěřenců během početní výhody. Mladí Západočeši v útočném pásmu dobře kombinovali a výsledkem byla nastřelená tyč Krajčíkem, k odraženému puku se nejrychleji dostal Petr Jindra, na kterého již zývala zcela odkrytá klec – 0:1. Jen co se Českobudějovičtí stačili vzpamatovat z inkasované branky a začali spřádat plány na vyrovnání, byli pokropeni studenou vodou opět. Nezdařilou rozehrávku za vlastní brankou nabídli soupeři odskok na dvougólový rozdíl. Z prostoru pravého kruhu se ke střele dostal Martin Heřman a překvapeného Kováře překonal svižným úderem mezi betony – 0:2. Dárek jak z pohádky domácím daroval Boháč. Nikým neobtěžovaný vyhodil puk mimo hrací plochu, a protože na trestné lavici tou dobou již seděl Jindra, dostali Jihočeši luxusní možnost k návratu do zápasu. Jejich toužebné přání vyslyšel Rudolf Červený, který se z mezikruží trefil přesně k levé tyči – 1:2. V 54. minutě bylo na domácí střídačce ještě o poznání veseleji. Naopak smutek na té plzeňské lze připsat na vrub do té chvíle bezchybnému Halmošimu. Během dosavadního průběhu totiž zlikvidoval nespočetně více ošemetných situací, než je nahození od modré čáry. Heslem „když nevíš co s pukem, tak jej vystřel na branku“ se řídil Martin Parýzek - 2:2. Domácí se tím rázem dostali na koně. Když se navíc tři minuty před poslední sirénou nechal vyloučit hostující Kubalík, hrálo jim vše do karet, aby dokonali obrat v utkání. Opak se ale stal pravdou. Forvard „keramiky“ zůstal po skončení svého trestu zadáky Jihočechů opomenut a pasem přes celé kluziště jej nádherně našel Stránský. Dělba bodů se tak najednou zúžila na souboj Kováře s Tomášem Kubalíkem, jenž po vzoru kladenské ikony Milana Procházky zajistil blafákem zisk tří bodů pro své barvy.

Milan Černý (České Budějovice): S výkonem mužstva můžeme být vcelku spokojeni, kdy se nám podařilo dotáhnout nepříznivý stav na 2:2. I přesto, že Plzeň je kvalitní soupeř, tak nás prohra velice mrzí. Chyba se stát může, ale to, co se stalo v závěru, tak je z naší strany spíše lajdáctví.

Radim Rulík (Plzeň): Chtěli jsme se tu dnes pokusit bodovat, čemuž jsme také podřídili naši taktiku. Jinak si myslím, že to bylo vyrovnané utkání s minimem šancí na obou stranách. Závěr jsme si trochu sami zkomplikovali. Nakonec se nám ale podařilo dát vítězný gól a naše vítězství je tady asi trochu překvapivé.