Dorostenci smolně prohráli s Kladnem

P l z e ň – HC Lasselsberger Plzeň – HC Rabat Kladno 3:4. Kdo se přišel v sobotní podvečer podívat na zápas plzeňských dorostenců, určitě nelitoval. K vidění bylo vynikající utkání mezi týmy z čela tabulky, kde se skóre přelévalo ze strany na stranu. Jediné, co zápasu chybělo, byl šťastnější konec pro domácí. Po většinu zápasu byli sice Plzeňáci lepším týmem a vedli, všechny body ale nakonec putují na Kladno.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno

3:4
1:1, 1:1, 1:2

Branky a nahrávky: 2. Hošťálek (Rutta), 32. Zavřel (Jonák, Hošťálek), 47. Vild (Kovář) - 13. Mužík (Kružík), 30. Dalecký (Havlíček, Mužík), 47. Dalecký (Čurda), 58. Mužík (Máša, Gudas). Rozhodčí: Svoboda - Semtenský, Rovašová. Vyloučení: 8:11, navíc Gudas a Šmíd (KLA) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 120. Střely na branku: 27:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:4.

Francouz – Pour, Rutta, Jeřábek, Růžička, Ketner, Hucl – Šimek, Kovář, Vild – Baxa, Jonák, Zavřel – Lev, Hošťálek, Holeček

Pucholt – Gudas, Vyskočil, Kružík, Šmíd, Pulchart, Vrba, Kužel – Dalecký, Čurda, Bečvář, Csanyi, Kupec, Mužík, Havlíček, Máša, Melka

Marek Zavřel 1 0 1 0 0

Domácí se velmi rychle ujali v zápase vedení, když Ruttovu střelu z prostoru mezi kruhy dorazil v brankovišti Hošťálek. 01:54 – 1:0. Na začátku šesté minuty byl Rutta vyloučený za podražení Čurdy, ale domácí své první oslabení zvládli skvěle a soupeře k žádné střele na branku nepustili. Po návratu Rutty opět zatlačili Kladenské do defensivy. Poprvé ohrozili hosté Francouze v plzeňské brance až v 11. minutě. Mužík z levého rohu hledal před branou Melku, který ale střílel vysoko nad. V polovině dvanácté minuty byli domácí podruhé v zápase potrestáni a přesilovku po faulu Lva hosté využili. Kružíkovu střelu od modré dorazil za bezmocného Francouze Mužík. 12:26 – 1:1. Nervy na uzdě neudržel domácí obránce Pour, který střelce vyrovnávací branky srazil na led. Plzeňáci se tak museli bránit další přesilovce Kladna. Tentokrát ubránili domácí oslabení bez problémů a naopak po vypršení trestu nebezpečně zahrozili z protiútoku. Pour dostal přihrávku na útočnou modrou, přenechal puk do tandemu Šimkovi, ten ale v dobré šanci minul kladenskou branku. Obrana domácích se poté neuvěřitelným způsobem sesypala a Francouz musel několikrát předvést své kvality. Nejprve vyrazil betonem nebezpečnou střelu švihem Čurdy, vzápětí se na něj řítil z téže strany osamocený Melka, jehož střelu příklepem zastavil plzeňský gólman tělem. Uběhlo pouze pár dalších vteřin a Melka znovu mířil zcela osamocený na Francouze, který proti jeho střele postavil svoji lapačku. Za necelou minutu se do samostatného úniku protáhl kapitán hostů Kupec, ale také jeho zastavil Francouz tentokrát trochu krkolomným zákrokem betonem v leže. Hosté v závěru třetiny o svůj tlak přerušili díky faulu Vyskočila.

Do druhé třetiny nastoupili domácí v dohrávané početní výhodě z konce úvodní části. Těsně po jejím konci se podařilo Vildovi dotlačit dorážkou puk do branky pod Pucholtovo betonem, ale rozhodčí již předtím přerušil hru a gól tak nemohl být uznán. Ve 23. minutě mohl vrátit vedení na stranu Plzně Košťálek. Avšak jeho samostatný nájezd zastavil Pucholt svým pravým betonem. Od 27. minuty hráli domácí další přesilovku, skórovat ale mohli paradoxně hosté. Bečvář se dvakrát dostal do velmi dobré šance a Francouz musel opět zachraňovat situaci. Ve 30. minutě se počet hráčů na ledě otočil a hosté byli v přesilové hře úspěšnější. Křížnou přihrávkou z pravé strany našel Havlíček před bránou Daleckého a tomu už pouze stačilo trefit odkrytou klec. 29:33 – 1:2. I poté pokračovala série vyloučení na obou stranách. Jednu z přesilovek využili pro změnu zase domácí. Kombinaci, která by si v extralize jistě vysloužila nominaci na zlatou helmu předvedli Zavřel s Jonákem. Zavřel přihrál v přečíslení 2 na 1 na pravou stranu Jonákovi, který mu přihrávku vrátil a potom již zbývalo pouze trefit odkrytou branku. 31:51 – 2:2. V patnácté minutě se Kladenští bránili dalšímu oslabení a první lajna domácích předvedla neuvěřitelný kolotoč. Během dvou minut vyslali na Pucholtovu branku snad dvacet střel, ale ani jedna si svůj cíl nenašla. Také druhá třetina tak skončila remízou 1:1.

Rozhodnutí tedy měl přinést poslední část a když Vild po vyhraném buly v útočné třetině překonal Pucholta, zdálo se, že vše je nakloněno domácím. 46:19 – 3:2. Jenže hosté dokázali zápas opět srovnat za pouhých 19 vteřin. Čurdovu přihrávku zpoza branky využil Dalecký. 46:38 – 3:3. Domácí se tak znovu museli pustit do dobývání kladenské branky. Obrovskou šanci nevyužil Zavřel, který dostal křížnou přihrávku brankovištěm, ale příliš dlouho váhal se zakončením a Pucholt se proti jeho střele stačil přemístit. Další velkou šanci k převážení vývoje zápasu na svoji stranu vydobyl domácím Kovář. Toho při průniku nejprve podrazil Dalecký a v ponechané výhodě jej Šmíd hrubým zákrokem vrazil na mantinel. Domácím se tak naskytla dvojnásobná přesilovka trvající celé dvě minuty. Plzeňáci roztočili v útočné třetině kolotoč přihrávek, ale ani jednu ze šancí, které si připravili, nedokázali proměnit v gól. V závěru přesilovky navíc ujel domácím Mužík, kterého ale čistým zákrokem nepustil do zakončení Ruttu. Do té doby výborně pískající Svoboda si neodpustil velmi častý nešvar, kompenzaci, a plzeňského obránce i přes jeho důrazné protesty poslal na trestnou lavici. Tento okamžik zřejmě rozhodl o výsledku zápasu. V následné přesilovce Kladna domácí chybovali a nechali před brankou zcela volného Mužíka, který střelou mezi betony překonal Francouze po čtvrté. 57:17 – 3:4. Domácí již neměli dostatek času a zřejmě ani psychických sil zápas otočit. Kladnou důslednou defensivou nenechalo Plzeňáky usadit se v útočné třetině. Poslední minutu hrála Plzeň dokonce přesilovku, Francouz opustil branku, ale vyrovnat se již domácím nepodařilo.

Zápas zhodnotil trenér dorostu Radek Kampf. “Měli jsme hromadu brankových příležitostí. Na konci první třetiny jsme sice propadli a soupeř nám několikrát ujel. Útočníci nedodrželi taktické pokyny a propadli, vzadu potom jeden hráč chyběl. O přestávce jsme si to vyříkali a poté jsme již nepropadali. Od druhé třetiny jsme měli obrovský tlak. Nevyžili jsme přesilovky a to rozhodlo. Kombinace byla dobře sehraná, ale nedali jsme góly do prázdné branky a to je trestuhodné.“