PLZ-LIT 1:2 - V generálce na extraligu se radovali chemici

P l z e ň - Střelecké trápení provázelo plzeňské hokejisty v posledním přípravném zápase. Dokázali svého soka zatlačit před branku, ale efektivnější v koncovce byli hosté, kteří zvítězili 2:1 a radovali se i v následných nájezdech, jež za Plzeň odchytal Štelmach. Do zápasu naskočil Radek Matějovský, ovšem po zákroku tvrdě hrajících hráčů Litvínova odstoupil v první třetině ze zápasu Jaroslav Kracík. Do duelu často promlouval svými verdikty hlavní sudí.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

1:2
0:2, 1:0, 0:0

Branky a nahrávky: 22. Ludvík (Král) - 4. Reichel (Jánský), 16. Punčochář (Ťupa). Diváci: 400. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

Jež - Benák, Trnka, Cartelli, Malinský, Vobořil, Derner, Nedoma, Mazanec - Fabuš, Král, Ludvík - Padělek, Kracík, Matějovský - Zelenka, Rataj, Kepl - Důras, Šindel, Adamský

Altrichter - Skuhrovec, Morava, Ťupa, Punčochář, Gýna, Hranáč, Bombic, Poživil Lukáš - Prorok, Reichel, Jánský - Trávníček, Branda, Lukeš - Kubinčák, Kopecký, Bednařík - Sklenička, Rindoš, Zíma

Domácí vstoupili do zápasu s Litvínovem aktivněji. Jako první prověřil Altrichtera střelou z dálky Malinský. Po něm to zkoušel po vhazování v útočném pásmu Mazanec. Ve třetí minutě se do velmi dobré pozice propracoval Šindel, jeho bekhendový pokus si ale Altrichter pohlídal. Poté se ke slovu přihlásili také hosté. Trnka za brankou neudržel Jánského, který nahrál volnému Reichelovi. Litvínovský kapitán střelou přes padajícího Ježe otevřel skóre zápasu. 03:37 - 0:1. V páté minutě přišla pro domácí další pohroma. Po levé straně zavážel puk do útočné třetiny Kracík, který byl tvrdě sražený na mantinel a zápas pro něj skončil. Možná i jako kompenzace za neodpískaný zákrok na Kracíka potom přišlo přísné vyloučení Skleničky za přidržení Důrase. Nádhernou kombinaci sehrála Králova řada, jenže Fabuš nedokázal usměrnit puk do odkryté části branky. Další velmi přísné vyloučení postihlo pro změnu Plzeň. Kepl marně sudímu vysvětloval, že se přestupku proti pravidlům nedopustil. Velkou šanci neproměnil při přesilovce Branda, který před brankou tečoval střelu od modré. Jež byl ale pozorný. Přesilovka nabudila chemiky k větší aktivitě. Nejdříve skončil na tyčce plzeňské branky puk, který si rukou sklepával Lukeš. V zápětí se na Ježe řítil osamocený Kopecký, jehož střela lízla břevno. Aktivitu na plzeňskou stranu přenesla opět Králova řada. Ludvík se dvakrát zblízka snažil marně překonat Altrichtra. Vykoledoval si alespoň faul. Když si potom k Poživilovi přisedl za další faul Trávníček, získali domácí výhodou dvou mužů v poli. Od modré pálili několikrát Trnka a Benák. Domácím se ale koncovka nedaří. Buďto míjí branku, nebo jejich puky naopak míří do středu prostoru mezi tyčemi, kde se stávají lehkou kořistí pro Altrichtra. Plzeň svou velkou šanci nevyužila a počet sil na ledě se po faulech Malinského a Mazance otočil. Hosté si s dvojnásobnou početní výhodou poradili lépe. Střelou od modré zvýšil Punčochář. 15:32 - 0:2. Pěkný pokus o průnik mezi dvěma hráči předvedl Matějovský. Hosté jej zastavili pouze za cenu faulu. Jenže síly se po chvíli opět srovnaly, když Cartelli nabral na vidle unikajícího Reichela. Kromě dalších vyloučení již nebylo v první třetině nic zajímavého k vidění.

Vstup do druhé třetiny vyšel na jedničku domácím. V pokračující přesilovce domácích dotlačil puk pod ležícím Altrichtrem do branky Ludvík. 20:41 - 1:2. Srovnat mohl hned v další minutě Důras, ale jeho střela těsně minula litvínovskou branku. Na druhé straně prověřil Ježe Reichel a umožnil plzeňskému brankáři předvést efektní semafor. Rozkouskovaná hra s množstvím vyloučených nepřináší výraznější šance ani na jedné straně. Ve 28. minutě byla Plzeň hodně blízko vyrovnání, když Ratajovi předložil ideální přihrávku napříč brankovištěm Matějovský. Nová plzeňská posila ale nedokázala zvednout puk nad Altrichtrův beton. Od poloviny zápasu měli domácí možnost další přesilové hry po faulu Poživila, který zastavil unikajícího Adamského. Domácí opět předváděli pěkné kombinace, ale v koncovce se nedařilo. Padělek neproměnil svůj pokus z otočky a ani další střely domácích si cestu do sítě nenašly. Až do konce třetiny pokračoval nepříliš pohledný hokej s minimem šancí.

Série vyloučení pokračuje i v poslední části hry. Počty hráčů na ledě se rychle mění, ale 5 na 5 se téměř nehraje. Od 46. minuty museli domácí čelit dokonce dvojnásobné přesilovce Litvínova. Tentokrát se ji ale hostům využít nepodařilo. Jediným vzrušením se tak po delší době stává Skleničkovo napadení Adamského. Plzeňský útočník se ze střetu oklepal, Litvínovský hráč míří do šaten, neboť vyfasoval trest na 5 minut plus do konce utkání. Po ideální přihrávce trefuje v 53. minutě Rataj tyčku litvínovské branky. Další velkou šanci si již domácí nepřipravili a Litvínovští si bez větších potíží pohlídali těsné vítězství.