PLZ - VIT 4:1 - Plzeň jednou nohou ve finále!

P l z e ň - Plzeňští dorostenci dnes nastoupili k prvnímu utkání semifinálové série proti Vítkovicím. Domácí přišlo opět podpořit mnoho fanoušků a hned od začátku se hrál svižný kombinační hokej. Na úvodní branku Lasselsbergeru ještě dokázali hosté odpovědět, ale chleba se lámal ve druhé třetině, kdy Plzeň dokázala utéct soupeři na rozdíl tří branek. Vítkovice už se prosadit nedokázali a rozhodující branku si tak připsal Jan Stránský. V sobotu ve Vítkovicích si mohou Plzeňští zajistit postup do finále extraligy.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

4:1
2:1, 2:0, 2:0

Branky a nahrávky: 6. Pacanda (Rutta, Stránský), 15. Stránský (Rutta), 30. Jeřábek (Stránský), 39. Pour (Kubalík)- 10. Bartoš (Prokop). Rozhodčí: Fraňo - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 10:9. Využití: 2:1. Diváci: 576. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

Francouz - Mazanec, Ketner, Pour, Růžička ("A"), Boháč, Hucl, Jeřábek, Rutta - Petr ("A"), Stránský, Hošťálek, Baxa, Kubalík, Vild, Kovář, Pacanda, Straka, Šimek ("C"), Zavřel, Jonák, Lev.

HC Vítkovice Ridera

Mrázek - Taťák, Prokop, Slavík, Krause, Polášek, Kopel, Krause, Voráček - Vrána, Galajda, Káňa, Palát, Maliník, Slovák, Hlinka, Bartoš, Seidler, Hořínek, Kucsera, Šaitar.

Marek Zavřel 0 0 0 0 0

Jelikož se semifinálová utkání dorostenecké extraligy hrají pouze na dvě vítězná, dal se v dnešním prvním souboji Plzně a Vítkovic čekat veliký boj.

Hosté vstoupili do utkání lépe a již ve druhé minutě se řítil dva Vítkovičtí na jediného beka, ale krásnou střelu Paláta vyrazil ještě krásnějším zákrokem Francouz. Po chvilce se sám na domácího gólmana řítil Šaitar, ale ani on skórem nepohnul. A přišel trest. V páté minutě, kde se vzal, tu se vzal, objevil se sám před Mrázkem zcela osamocený Pacanda a z první větší šance Lasselsbergeru udeřilo - 1:0! Vítkovice to ještě více namotivovalo a v polovině třetiny, při přesilovce, roztočili kolem Francouze kolotoč přihrávek, až se k odraženému puku dostal Bartoš a sám na brankovišti pohodlně doklepl kotouč za bezmocného brankáře Plzně - 1:1! Hra se poté uklidnila až do patnácté minuty, kdy zcela zbytečně fauloval Voráček a Plzni stačilo pár sekund na vstřelení branky. Ihned po rozehrání se k puku dostal Ruuta a našel před brankou zcela osamoceného Stránského, který se nemýlil - 2:1! Úvodní třetina již vážnější šanci nepřinesla a spokojenější tak odcházeli do kabin hráči Plzně.

Druhá třetina měla podobný průběh jako ta první. Vítkovice na svého soka doslova vlétly, ale svůj tlak nedokázaly brankově vyjádřit a Lasselsberger trestal. V úvodu dvacetiminutovky uzamkli hosté svého soupeře v obranném pásmu, ale plzeňští obránci výborně blokovaly střely a co se jim nepovedlo, lapil výborně chytající Francouz. Až v polovině utkání dostali domácí výhodu přesilové hry čtyři na tři a měnilo se skóre. Plzeň dokázala svého soupeře dostat pod tlak a ve chvíli, kdy na led naskakovali první vyloučení, napřáhl na modré Jeřábek a jeho střela skončila přesně v růžku hostujícího gólmana - 3:1! To Vítkovičtí nečekali. Do této doby hráli výborně, ale třetí branka srazila jejich šance a úsilí o hodně níž. Navíc se minutu před koncem prostředního dějství ihned po buly zjevil sám před brankou Pour a bez váhání rozvlnil síť za Mrázkem po čtvrté - 4:1!

V poslední třetině tempo hry trochu opadlo. Vítkovičtí se dlouho nemohli usadit v útočném pásmu, a to ani při přesilovce. Domácí se nikam nehrnuli a čekali na chyby soupeře. Byl to ale právě Lasselsberger, který nabídl soupeři gólovou šanci. Na sklonku padesáté minuty ujel domácím hráčům v oslabení jeden z Vítkovických a Francouz měl s jeho blafákem plné ruce práce. A o pár minut později se situace opakovala, ale vynikající plzeňský brankář špičkou betonu dokázal odvrátit rychlou střelu Vráni. Hra se pak uklidnila Plzeňští dovedli utkání do vítězného konce a získali tak v semifinálové sérii první a velmi důležitý bod.

Radek Kampf (trenér Plzně): Zápas rozhodly určitě početní výhody. Každá branka utkání ovlivnila. Soupeř hrál velice dobře již od začátku, na nás bylo vidět, že jsme ještě trošku unavení. Měli jsme totiž předchozí sérii delší a Vítkovičtí měli více času na odpočinek. Postupem času jsme se jim vyrovnali i v bruslení a Pavel Francouz nás podržel, a to hlavně ve druhé třetině.