PLZ - VIT 3:5 - Dorostenci na finále nedosáhli, vybojovali bronz!

P l z e ň - Rozhodující třetí duel semifinále play - off dorostenecké extraligy mezi nadějemi plzeňského Lasselsbergeru a Vítkovicemi Steel viděla západočeská ČEZ aréna. Modrobílí do utkání dobře vstoupili a po zásluze otevřeli účet utkání, ale hosté ještě před první sirénou vyrovnali. Ve druhé části šli do vedení Moravané, ale Plzeňští stihli vyrovnat. Vše se rozhodlo během čtyř minut třetí třetiny, kdy třemi direkty odskočili hosté na tříbrankový distanc. Domácí už stihli pouze snížit. Moravané si tak zahrají o zlato se Zlínem, na domácí zbyl bronz. Podrobnosti připravujeme.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

3:5
1:1, 1:1, 0:3

Branky a nahrávky: 17. Šimek (Kovář), 39. Boháč (Kubalík), 56. Boháč (Stránský)- 20. Maliník (Káňa), 29. Káňa (Sedlák), 48. Vrána, 49. Palát (Bartoš), 52. Káňa (Palát, Voráček).
Rozhodčí: Turčan - Bertlík, Šulo. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. Diváci: 693. Střely na branku: 45:35. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5.

Francouz - Ketner, Růžička ("A"), Boháč, Štrunc, Hucl, Hrbas, Jeřábek, Rutta - Stránský, Hošťálek, Kubalík - Vild, Kovář, Šimek ("C") - Straka, Zavřel, Jonák - Pacanda, Petr ("A"), Baxa.

HC Vítkovice Ridera

Mrázek (Taťák) - Prokop, Polášek, Sedlák, Kopel, Slavík ("A"), Krause, Voráček, Vrána ("C") - Galajda, Káňa, Palát ("A"), Maliník, Slovák, Hlinka, Bartoš, Seidler, Kolouch, Hořínek, Kucsera, Šaitar

Marek Zavřel 0 0 0 -1 0

Hned od první minuty připravili diváci v ČEZ Aréně parádní hokejovou kulisu. Plzeňáci hnáni mohutnou podporou na svého soupeře vlétli. Jenže probít se před branku bylo přes modrou hráz takřka nemožné a když už jedna ze střel prošla a marně se natahoval i Mrázek, uhasil na brankové čáře pohromu Slavík. Hosté začali rozvážněji, vytvořili kompaktní obranný blok a vyráželi k nebezpečným výpadům. V konci 13. minuty pohrozili Maliník s Káňou, ale ani oni skóre nezměnili. To se povedlo až v čase 16:31 Šimkovi. Plzeňský forvard dostal přihrávku do jízdy od Kováře a střelou nad lapačku rozvlnil síť a vyvolal poprvé ovace hlediště. Jenže místo dalších zářezů měli Západočeši opačné starosti. Chybělo 62 sekund do sirény, když přišly chvíle Moravanů. Nejdříve dostali po faulu na Hlinku možnost jet trestné střílení. Jenže to ještě Francouz zneškodnil. Palát jej sice zkoušel rozhodit několikerým naznačením, ale plzeňský brankář si počkal a nakonec nenechal u levé tyčky žádné místečko, kudy by puk mohl projít do sítě. To si mladíci Lasselsbergeru oddychli, uběhlo však pouhých 7 sekund a bylo opravdu vyrovnáno. Po vyhraném vhazování zůstal na brankovišti nepokrytý Maliník a pohodlně upravil stav po dvaceti minutách na 1:1.

Prostřední dějství začalo opět náporem keramiků, šance přibývaly, ale s koncovkou to bylo horší. Smolař Hošťálek do půlky utkání zmařil dvě obrovské příležitosti. Nejdříve nedokázal zvednout puk z těsné blízkosti a následně naopak trefil jen horní tyč zcela odkryté branky. Plzeňáky tato zaváhání mrzela dvojnásob. Káňa jim ukázal daleko snazší a efektivnější cestu k cíli. Nikým neatakován si vyjel od mantinelu do ideální palebné pozice a Francouz již byl bezmocný. Na multimediální kosce tak svítil čas 38:49 a skóre 1:2. Vítkovice krátce v euforii udávaly tempo hry, pak ale opět převzali iniciativu domácí a stupňovali svůj tlak. Přes veškerou snahu se k nim ale točilo štěstí zády. V 34. minutě trefil Růžička od modré tyč. Až 71 sekund před odchodem do kabin zabojoval v rohu Kubalík, v souboji na hranici pravidel získal puk, přesně našel Boháče a ten konečně přetavil obrovské nasazení v gól. Před třetí třetinou tak byl stav nerozhodný a srdce fanoušků se musela připravit na další infarktové situace.

V mládežnickém hokeji dovede jedna branka zcela rozhodnout vyrovnaný duel. Toho si byly oba týmy vědomy, a tak po návratu ze šatny nepředváděli hráči žádné riskantnější akce. Až vyloučení Jonáka opět rozvířilo pohyb. Káňa měl na hokejce gól, Francouz naštěstí pro domácí dokázal včas kleknout a vyrazit. Jenže tím jen oddálil neštěstí, které se na Západočechy valilo. Přesně čtyři minuty pohřbily veškeré naděje. V čase 47:01 vše odstartoval přesným švihem Vrána, následně Palát doslova dotlačil puk za brankovou čáru a vše dokonal při přesilové hře Káňa Plzeňáci byli najednou jako opaření. Těžko se vraceli do utkání, přesto vykřesali jiskřičku naděje. V 56. minutě nahodil od modré Boháč a puk se zastavil až v síťce za Mrázkovými zády. Další drama ale Vítkovičtí nepřipustili a místo ve vysněném finále nepustili. „Pro nás jste mistři,“ znělo po závěrečném hvizdu stadiónem. Mladíci Lasselsbergeru mohli odejít se zvednutou hlavou, předvedli stoprocentní nasazení a bojovnost a připravili fanouškům parádní tečku za bronzovou sezónou.

Radek Kampf (trenér Plzně): „Hlavně první třetinu jsme odehráli velice dobře. Je jen škoda, že jsme nedokázali dotlačit puk do branky. Mohli jsme dát dvě tři branky. Pavel Francouz chytil trestné střílení, ale kluci trochu ztratili koncentraci a soupeř po buly u nás ve třetině dal gól na 1:1, což byla velká škoda. V prostřední třetině jsme mohli trefit prázdnou branku, Ondra Hošťálek trefil horní tyč a to byly momenty, které rozhodly. Soupeř potrestal naše drobné chyby. Ale kluci odmakali zápas dobře a pro plzeňský hokej je třetí místo úspěch.“