CEB - PLZ 4:1 - První prohra přišla na jihu

P l z e ň - Až v pátém letošním utkání okusili hokejisté Plzně hořkost porážky. Naopak České Budějovice si připsali třetí výhru v řadě a tlačí se na postupové místo ve skupině B Tipsport Cupu. Lasselsberger se sice ve třinácté minutě ujal vedení zásluhou Čakajíka při oslabení, ale víc už Mountfield hostujícím hráčům nedovolil a naopak otočil skóre ve svůj prospěch. Příští utkání sehrají modrobílí v úterý proti Slavii.

Banes Motor České Budějovice - HC Škoda Plzeň

4:1
1:1, 1:0, 2:0

Branky a nahrávky: 14. Toman (Šimánek, Sailer), 31. Hřebejk (Sičák), 55. V. Hübl (Brabenec), 58. Sailer (Bolf) - 13. Čakajík (Divíšek). Rozhodčí: Lacina - Polonyi, Kostka. Vyloučení: 6:10, navíc Květoň (CEB), Čakajík (PLZ) oba 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 808. Průběh utkání: 0:1, 4:1.

Banes Motor České Budějovice

Altrichter (Klestil) - Gřegořek, Frolo, Vydarený, Mucha, Bolf, Toman, Sičák, Havran - Hudec, Hübl, Brabenec - Sailer, Mertl, Kůrka - Šimánek, Vak, Veselý - Hřebejk, Květoň, Gulaš.

Halmoši (Málek) - Čakajík, Dobrovolný, Benák, Dresler, Mazanec, Nikolov, Martinec - Vlasák, Divíšek, Ludvík - Dvořák, Kracík, Matějovský - Pitule, Kocman, Šiman - Důras, Vampola, Laš.

Utkání by v plné sezóně hokejového fajnšmekra vyloženě nenadchlo, ale vzhledem k tomu, že teprve probíhá letní příprava, předvedly obě mužstva nadprůměr. Aktivněji začali domácí - ve 4. minutě pálil zleva Hřebejk, ale junior v brance Plzně Dominik Halmoši, který hájil branku Západočechů až do konce, jeho pokus vyrazil. Vyložená šance přišla jen o pár vteřin později. Kamil Brabenec se prosmýkl plzeňskou obranou, jeho blafák ale skončil na Halmošiho masce. To byly na nějakou dobu jediné vzrušující momenty a nezměnilo se nic ani při první budějovické přesilovce. Vzápětí měli možnost hry v početní výhodě i hosté. Během ní síť za Altrichterovými zády rozvlnili dokonce třikrát, pohříchu ale při zblokovaných pokusech jen tu ochrannou. Víc vzruchu přišlo až poté, co se první třetina přehoupla do své druhé poloviny. Za katrem sice pykal plzeňský bek David Mazanec, přesto to byli hosté, kdo udeřil. Na začátku 13. minuty po levé straně ujel Tomáš Divíšek, v pozici na levém kruhu, kdy by nebylo nelogické střílet, přenechal kotouč překvapivou zadovkou dojíždějícímu Martinu Čakajíkovi, který ukázkově ranou z první vymetl horní růžek domácí svatyně - 0:1! Oku lahodící moment si v tisícovce přítomných našel obdivovatele jen v hloučku rorzradostněných fandů z Plzně, kteří na zápas také dorazili. Neradovali se ale dlouho. Mazancovi chybělo z trestu posledních devět vteřin, když si k němu šel přisednout Lukáš Martinec. MOUNTFIELD kratičkou dvojnásobnou přesilovku přesto využil, když od modré vše před sebou propálil Milan Toman - 1:1! Plzeňané pykali za nedisciplinovanost, do konce první třetiny byli vyloučeni ještě dvakrát. A před Halmošim bylo živo. V 15. minutě se před ním ocitl sám Mertl, ale mířil jen do tyčky. O chvíli později cílil těsně vedle Květoň, vzápětí v další přesilovce pěti proti třem Hudec posouval před odkrytou branku Hüblovi, jenž ke škodě domácích těsně minul. V 18. minutě za Holmašim opět zvonilo, když se do tyčky od modré trefil Mucha. Budějovice zakončily třetinu v tlaku a Plzenští byli určitě rádi, že skóre se už neměnilo.

O přestávce došlo určitě v jejich kabině k domluvě ze strany trenérů a to se okamžitě projevilo na jejich hře. Hosté přestali faulovat a zvýšili aktivitu. V první minutě druhé třetiny si Altrichter připsal hned tři ostré zákroky. Ve 23. minutě mířil štírek Hřebejk jen do Halmošiho betonu. Na druhé straně pak předvedl pohlednou akcí čtvrtý plzeňský útok složený z juniorů - Pitule zacentroval zprava před brankoviště Mazancovi, proti němuž výborně zakročil Altrichter a podobně si počínal i proti Šimanově dorážce. Ve 27. minutě při oslabení předvedl málokdy vídanou minelu bek Gřegořek. Za vlastní brankou měl dost času a prostoru, aby si rozmyslel, kudy vyhodit kotouč. Situaci ale vyřešil nejhůře jak mohl - namazal na hůl Ludvíkovi, který stál sám před Altrichterem. Plzeňského útočníka překvapivý moment zřejmě vyvedl z míry, protože nezakončil dobře. Přišel tedy trest. Agilní Štěpán Hřebejk nejprve trefil už potřetí tyčku Halmošiho branky, ale o pár vteřin později už se dočkal. Na začátku 31. minuty dorazil do prázdné branky Sičákovu střelu od modré - 2:1! Zápas měl v době, kdy se lámal do své druhé poloviny, spád a tempo. Ve 32. minutě zkoušel štěstí z úhlu Ludvík, překvapený Altrichter taktak vyrazil. Na druhé straně při podobné situaci nahazoval puk od modré Bolf a Holmaši, jenž měl zakrytý výhled, zareagoval až na poslední chvíli. Velkou příležitost ke srovnání stavu měli Západočeši ve 37. minutě. Po faulu na šikovného Kracíka byl vyloučen Gřegořek, hostům se naskytla možnost hrát 51 sekund dvojnásobnou přesilovku. Ta ale symbolicky skončila už po jedenácti vteřin po faulu Ludvíka na Altrichtera.

Před třetím dějstvím byly karty rozdány jasně a oba týmy hrály přesně podle toho, jaké trumfy držely v rukách. Jihočeši se stáhli do obrany a číhali na brejky, Plzenští ještě přidali na důrazu, forčekovali ve dvou a tlačili se dopředu. Výsledkem byly dvě přesilovky, které však nic kloudného z jejich strany nepřinesly. Naopak se mohl z nájezdu prosadit Sailer, v zakončení před Halmošim byl ale zblokován vracejícím se obráncem. Ve 49. minutě se pořádně drbal na hlavě Dobrovolný. Při špatném střídání domácích se Plzeňané dostali do přečíslení tří proti jednomu. Dobrovolný zakončoval zblízka proti ležícímu Altrichterovi, ale kotouč poslal pouze do jeho nastavené lapačky. V 50. minutě nejprve na jedné straně pálil Dvořák (Altrichter vyrazil), vzápětí na druhé straně Brabenec z úhlu bekhendem netrefil odkrytou branku. V 55. minutě, kdy se schylovalo k závěrečnému plzeňskému tlaku, nasměroval výsledek k jeho konečné podobě Viktor Hübl, který dorazil do branky Brabencovu střelu z levé strany - 3:1! V závěru plzeňští tlačili, ale byli to znovu domácí, kteří se prosadili z dalšího brejku. V 58. minutě ujel po levé straně Petr Sailer a překonal Halmošiho ranou po ledě - 4:1! Budějovice si tak připsaly po zásluze do tabulky skupiny další tři body. V poli svého soupeře o kus přehráli, hlavní rozdíl pak ale byl v koncovce. Plzeňští stříleli málo a pokud, tak nepřesně. Naproti tomu MOUNTFIELD svou produktivitu vylepšil, po čtyřech dvoubrankových zápasech v řadě se trefil hned čtyřikrát.