SPA-PLZ 1:3 - Plzeň se z Prahy vrací s Dernerem a třemi body!

P R A H A - Plzeň zakončila nejlepší čtvrtinu zápasů za poledních několik sezón výhrou na Spartě. Domácí sice po první třetině vedli zásluhou elitního střelce Tona, ale Lasselsberger se vzchopil a třemi góly zápas otočil. Vítězný gól si připsal v 50. minutě nejlepší střelec Plzně Michal Důras. V družstvu Západočechů se představil i navrátilec Lukáš Derner.

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň

1:3
1:0, 0:1, 0:2

Branky a nahrávky: 15. Ton (Vaic) - 35. Ludvík (Čakajík), 50. Důras (Vampola), 56. Dvořák (Kracík). Rozhodčí: Mikula - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 8:10, navíc J. Nedvěd - Divíšek oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5471. Průběh utkání: 0:1, 1:3.

Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Hanzlík, J. Nedvěd, Černošek, Mrázek - Netík, P. Nedvěd, Sivek - Ton, Vaic, Štrba - Drgaoun, Langhammer, Melichárek - Hromas, Havel, Podlešák - Zelenka.

Málek - Cartelli, Čakajík, Benák, Derner, Jasečko, Dobrovolný, Dresler, Nikolov - Důras, Vampola, Laš - Vlasák, Divíšek, Matějovský - Fabuš, Kracík, Ludvík - Dvořák, Šindel, Kubalík.

Tomáš Vlasák 0 0 0 0 0

První třetinu plnou tvrdých střetů vyhrála Sparta po velkém boji 1:0. V první šanci se po pěti minutách hry objevil domácí Štrba, který v přesilové hře střílel nad branku a následně Petr Nedvěd provětral Málkův beton. Další vzrušení v hledišti vzbudil nevybíravý faul Matějovského na Netíka. V následné početní výhodě Sparta nijak nezářila a Důras se dokonce dostal k nebezpečné střele z pravého křídla. Pětadvacet vteřin před skončením trestu Matějovského putoval na trestnou lavici i Mario Carteli. Přesilu dvou mužů v poli Sparta nevyužila, ale těsně po návratu prvního hříšníka na led proklouzl mezi hostujícími obránci Petr Ton a nekompromisně Málka prostřelil mezi betony. Dubu ohrozil Vampola, když se nebezpečně obtáčel kolem branky, jeho zakončení však chyběla přesnost. Poslední vteřiny první části zpestřil průnikem Ton. Málek si poradil nejen s jeho střelou, ale i s Vaicovou dorážkou a podržel naděje hostujícího mužstva.

Začátek druhého dějství se nesl ve znamení boje o střední pásmo. Z dobré pozice pálil Vaic do lapačky hostující opory mezi tyčemi, čtvrtá sparťanská formace si následně vytvořila tlak před brankou, jenže ani z něj se gól nezrodil. Na druhé straně zahrozil mladík Laš, stejně jako posléze Benák, trefil pouze betony gólmana. Plzeň mohla vyrovnat v šesté minutě, když zahrávala přesilovou hru pěti proti třem, ale Dvořák Dubu z brankoviště neprostřelil. Mohlo ho to mrzet o pár okamžiků později, když byl v úniku faulován Netík a rozhodčí nařídil trestné střílení. K puku se postavil Petr Nedvěd, Málek proti jeho střele zasáhl výtečně lapačkou. Neúnavný Netík v útočném pásmu znemožnil šikovnou stahovačkou Dernera, který se následně dopustil faulu a vyzval domácí k navýšení skóre. Ti ho však odmítli, Petr Ton z mezikruží trefil jen hruď brankáře, před poloprázdnou brankou pro změnu nezpracoval kotouč. Nemohoucnost Sparty byla brzy potrestána, Čakajík ve vlastním oslabení prokličkoval střed hřiště a po jeho střele se puk odrazil k nohám Ludvíka, který si věděl se zakončení rady. V závěru připravili Vaic se Štrbou palebnou pozici pro Tona, ten zeď v kleci hostí nepřekonal a na druhé straně si lépe nevedl Ludvík proti Dubovi. Po dvou třetinách bylo tedy utkání opět vyrovnané.

Třetí část začala v režii Sparty, jenže Melichárek ani Laghammer po svých šancích ruce nad hlavu nezvedali. Když pak Vaic v nájezdu dvou na jednoho trefil přihrávkou koleno Tona, jen potvrdil fakt, že se na hokejky domácích nalepila pořádná vrstva smůly. Vlasák se mohl radovat z první branky v sezóně, když se ocitl sám před Dubou. Rozhýbal ramena, zamíchal pukem a vypálil do chráničů maskovaného muže v kleci domácích. V čase 49:58 přišla chvíle Michala Důrase, ten převzal za brankovou čarou puk, vyrazil před brankoviště a svou střelu umístil přesně k tyči – 1:2. Další pasáž hry byla hodně rozháraná a snaha domácích dosti křečovitá. Naopak Kracík se lehce prosmýkl do útočného pásma a nádherně našel svého spoluhráče z útoku Dvořáka, který si kotouč potáhl podél brankoviště a pod betonem brankáře skóroval. Síť za Málkem se vlnila po střele Langhammera, jenže pouze zvenku. Na ukazateli skóre se měnily již jen vteřiny a minuty, když uběhla šedesátá, mohli se plzeňští hráči radovat z vítězství 3:1.

František Výborný (Sparta Praha): Dnes to byla otázka toho, kdo dá druhý gól. Nám se to nepodařilo, špatná koncovka nás teď v posledních zápasech provází. V Třinci jsme nedali ani jeden gól, dnes doma jeden a na to je těžké doma hrát. Plzeň hrála velmi disciplinovaně a Málek chytal výborně. My jsme si sice šance vytvořili, ale nestačilo to. Plzeň vyhrála zaslouženě

Jiří Kučera (Plzeň): Věděli jsme, že nás tady čeká velmi těžké utkání. Sparta hraje doma velmi dobře, proto jsme se na to připravili. Přestáli jsme úvodní tlak, pak jsme hráli hodně v oslabení, ve kterém ale kluci výborně bránili. Ve třetí třetině, kdy se to vyrovnalo, jsme dali důležité dva góly.