PLZ - PCE 3:2 po prodl. - Nesmírně, nesmírně cenné vítězství!

Plzeň - V předehrávce 35. kolo O2 extraligy přijeli na horký západočeský led hokejisté HC Moeller Pardubice. Východočeši do Plzně zavítali po trenérské rošádě a na jejich výkonu to bylo znát. Pardubičtí příkladně bojovali a hráli velmi obětavě. Ještě v 57. minutě sahali po vítězství, pak ale do osudu utkání výrazně promluvil Václav Benák. Nejdříve připravil vyrovnávající branku pro nejlepšího střelce modrobílých Michala Důrase a v následném prodloužení rozhodl o vítězství prudkou střelou od modré čáry v přesilové hře.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice

3:2p
0:1, 1:1, 1:0-1:0

Branky a nahrávky: 21. Adamský (Divíšek), 58. Důras (Benák), 64. Benák (Vampola) - 7. Rolinek (Snopek), 40. Hlinka (Píša). Rozhodčí: Hradil – Hejduk, Křivský Vyloučení: 12:12, navíc Divíšek 10 minut. Využití: 1:1. Diváci: 5 035. Střely na branku: 37:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.

Málek - Cartelli, Čakajík, Benák ("A"), Dresler, Jasečko, Dobrovolný - Vlasák, Divíšek ("C"), Adamský - Fabuš, Kracík, Ludvík - Důras, Vampola, Laš - Dvořák, Šindel, Matějovský ("A")

HC Dynamo Pardubice

Lašák - Snopek ("A"), Havíř, Píša, Nikolov, Posmyk, Linhart, J. Kolář II. - P. Sýkora, M. Hlinka ("C"), Rolinek - Tvrdík, Pucher, Somík - Starý, Koukal, Ondřej - Bláha ("J"), Zohorna ("J"), Rákos

Tomáš Vlasák 0 0 0 1 4

Zápas začal zostra. Již po dvaadvaceti vteřinách hry našel mezi kruhy Adamského Vlasák, ale Lašák se vytáhl. Plzeň i nadále tlačila a brzy si vypracovala přesilovou hru. Ta však Lasselsbergeru spíše uškodila. Domácí tlak uvadal a do hry se pomalu začali dostávat hosté. Jejich snaha vyvrcholila v sedmé minutě, kdy Snopkovo nahození ztečoval za Málakova záda Rolinek – 0:1! Pro šťastného střelce to byl již třetí gól proti Modrobílým v této sezóně. Ještě před polovinou úvodní třetiny dostali Plzeňští šanci na vyrovnání v podobě přesilové hry 4 na 3, ale až na střelu od modré, kterou vyslal Cartelli, si Západočeši brankovou příležitost nevypracovali. A ani další výhoda jednoho muže v poli se domácím příliš nevyvedla. Více vzrušení přineslo vyloučení domácího Laše. Nejprve se pěknou střelou od modré prezentoval Havíř, poté hledal osamoceného Vlasáka před brankou Divíšek, ten však jeho prudký pas nedokázal zkrotit. Úvodní dějství tak skončilo výhrou hostí 1:0.

Druhá dvacetiminutovka začala jako ta první. Nejprve Adamský nevyzrál na Lašáka blafákem, když jeho pokus skončil těsně vedle levé tyčky. Stejný hráč to ale poté zkusil z pozice, ze které se nemýlí. Prudkou střelou od mantinelu nedal Lašákovi šanci, puk zapadl přesně ke vzdálenější tyči - 1:1! Lasselsbergeru narostla křídla. Zanedlouho poté motal půl minuty hlavu obráncům Vampola, až se prokličkoval před pardubickou svatyni, ale gólman Moelleru sklapl betony včas. Podobně si vedl o pár minut později i Ludvík. V polovině utkání dostali Východočeši výhodu přesilové hry, které čítala šest minut, ale faul Cartelliho, respektive Matějovského či Vlasáka, potrestat nedokázali. Největší šanci spálil Tvrdík, který dostal perfektní přihrávku od Somíka napříč obranným pásmem Lasselsbergeru, ale trefil pouze Málka do hrudi. Následné střely od modré v podání Hlinky a Píši už skórem nepohnuly. Naopak otočit vývoj zápasu mohl Matějovský. Ten, po obrovské hrubce hostujících beků, ujížděl sám na pardubického brankáře, ale Lašák mu puk vypíchl hokejkou. Když už se zdálo, že prostřední část skončí nerozhodně, prosadil se pár vteřin před druhou sirénou, při přesilové hře 4 na 3, hostující kapitán Miroslav Hlinka. K němu se po vyhraném buly dostal puk a šikovný útočník se prokličkoval až před Málka, kterého dokázal technickou střelou k tyči překonat - 1:2! Pardubičtí tak i po čtyřiceti odehraných minutách živili naději na tříbodové vítězství.

A na střídačce hostí mohlo být ještě veseleji. Petr Sýkora se dostal na levém kruhu ke střele z první, ale ta pouze orazítkovala levou tyč plzeňské brány. Podobná situace se udála o minutu později, ale auterem byl Havíř a puk neskončil na konstrukci, ale v náručí Málka. V páté minutě byl vyloučen za zdržování hry Havíř a plzeňský tlak rostl. Až po chybě Cartelliho ujel Somík a Málek se vyznamenal perfektním zákrokem ramenem. Nepřesné verdikty hlavního sudího následně vygradovaly vyloučením Divíška, který dostal osobní desetiminutový trest poté, co neudržel nervy a po odpískání odpálil touš pryč. Domácí se snažili, ale i díky vlastním nepřesnostem se nedokázali dostat do soustavného tlaku. V patnácté minutě navíc dostali Východočeši výhodu dvojnásobné přesilové hry a mohli rozhodnout. Jenže do hry se opět vnořil hlavní sudí a vyloučil znovu Havíře za nafilmovaný pád. Dvě minuty před třetí sirénou dostal mnoho prostoru před Lašákem Michal Důras a na dvakrát dopravil puk za brankovou čáru - 2:2! Na západě Čech se tak opět prodlužovalo. Byl to již osmý případ ze třinácti možných!

Do prodloužení si hosté přinesli vyloučení Divíška, ale ta se jim vůbec nepovedla. Největší šancí byla střela Sýkory od modré, navíc se nechal vyloučit Snopek, který podrazil Kracíka. To potrestal střelou od modré Benák, jehož přízemní střela propadla pardubickému mágovi mezi nohama - 3:2!

Jiří Kučera (Plzeň): "Bylo to velice těžké utkání. My jsme si vytvořili dvě nebo tři šance v prvních třech minutách, ale neproměnili jsme je. Pak přišel gól Pardubic a za soupeřova vedení se hrálo téměř celý zápas. V závěru jsme dokázali vyrovnat a v nastavení jsme předvedli skvělou práci ve třech a potom v přesilovce rozhodli."

Vladimír Martinec (Pardubice): "Nepředvedli jsem špatný výkon, kluci bojovali a pracovali dobře celý zápas. Bohužel koncovka a válečnické štěstí se k nám v závěru otočily zády. Soupeř vyrovnal těsně před koncem, což je škoda. Ale je to výsledek našeho postavení, chybí nám sebevědomí."