LIB-PLZ 4:2 - Plzeň bojovala, nevzdala se, ale na body to nestačilo...

Plzeň - Přestože se Plzni v této sezóně vůbec poprvé v historii povedlo v Liberci vyhrát, dnes tahala za kratší konec. Šelmy rozhodly již v první třetině, kterou vyhrály 2:0. Lasselsberger tak ztratil teoretickou možnost na přímý postup do play-off a jestli chce bez ohlížení na ostatní soupeře postoupit alespoň do předkola, musí ve čtvrtek proti Spartě získat alespoň dva body. V opačném případě nezbývá než spoléhat na úspěch Slavie ve Vítkovicích.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň

4:2
2:0, 1:1, 1:1

Branky a nahrávky: 5. Šachl (Blatný), 15. Pabiška (Kašpařík), 37. Pletka (Hunkes), 42. Dušek (Víšek) - 22. Divíšek (Fabuš), 44. Fabuš (Divíšek). Rozhodčí: Hradil, Husička - Bryška, Chytil. Vyloučení: 10:10. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 6091. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2.

Bílí Tygři Liberec

Pinc - Hunkes, Jiruš, Derner, Krstev, Žabka, Kočí, Holub, Zíb - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Dušek, Víšek - Pabiška, Kašpařík, V. Nedorost - Bartovič, Blatný, Šachl. Trenéři: Gregor, V. Čermák a Kapoun.

Málek - Benák, Redlihs, Jasečko, Dresler, Posmyk, Čakajík, Cartelli, Dobrovolný - Fabuš, Divíšek, Ludvík - Vlasák, Šindel, Adamský - Dvořák, Kracík, Matějovský - Důras, Vampola, Laš. Trenéři: Hořava a Rulík.

Tomáš Vlasák 0 0 0 0 0

Utkání začalo přesilovou hrou hostů, když na trestnou lavici usedl po dvaadvaceti sekundách Leoš Čermák. V početní výhodě se do dobré příležitosti dostal Adamský, jeho střela ale skončila těsně vedle. Podobně se vedlo i o chvíli později Šindelovi. Na konci páté minuty se poprvé do těsné blízkosti Málka dostali domácí. Spolupráce Kašpaříka s Pabiškou ještě gólem neskončila. Střela Blatného a pohotová dorážka Petra Šachla už ale přinesla první branku utkání.

Plzeňští se po inkasované brance pokusili o rychlou odpověď. Šindelův druhý pokus v utkání ale Pinc vyrazil. Aktivitu hostů výrazně přibrzdilo několik vyloučení a dvě dlouhé přesilovky domácích pět na tři. V té první byl blízko brance Víšek, Málek se ale proti jeho dorážce vyznamenal. V další početní výhodě již ale kapituloval, když velký tlak Tygrů přetavil ve druhou branku Lukáš Pabiška, který po Kašpaříkově přiťuknutí prostrčil puk pod Málkem do branky.

V závěru třetiny se hrálo více před brankou Marka Pince. Liberecký gólman si připsal dobrý zákrok proti střele kapitána Divíška. Snížit se ale hostům ani v krátké přesilovce pět na tři nepodařilo.

Druhé dějství odstartovaly tři střely Leoše Čermáka, proti kterým se třikrát předvedl Roman Málek. Liberec své šance nevyužil, a tak udeřila Plzeň. Fabuš obral o puk Žabku a vyslal do úniku Tomáše Divíška. Plzeňský útočník chladnokrevně prostřelil Pince a snížil na rozdíl jedné branky. Kontaktní gól zápasu pomohl a přinesl další šance na obou stranách. Dvoubrankový náskok mohl domácím vrátit Šachl, z dobré pozice ale těsně minul. Blízko k vyrovnání byl naopak Důras, který už zvedal ruce nad hlavu, jeho pokus ale nakonec dokázal Pinc udržet před brankovou čárou.

Prostřední třetina přinesla hokej, který svou tvrdostí, nasazením a dobrou diváckou kulisou připomínal zápasy play-off. V třiatřicáté minutě měl Málek problémy se střelou Pabišky, nakonec ale puk na svých chráničích ztlumil. Sedmatřicátá minuta přinesla velký tlak první řady Liberce. Podkonický s Čermákem vytvořili závar před Málkovou brankou a odražený puk napálil do branky nekompromisně Václav Pletka.

Opět na rozdíl jediné branky mohl snížit Adamský, Pince ale neprostřelil. Závěr třetiny dohrávala Plzeň v oslabení a domácí Málka několikrát prověřili. Rány Jiruše a Bartoviče ukryl gólman Lasselsbergeru do rukavice, a do kabin se tak odcházelo za stavu 3:1.

Závěrečná třetina začala další využitou přesilovkou Tygrů. Odražený kotouč se dostal k nekrytému Antonínu Duškovi, který střelou do poloodkryté branky zvýšil již na 4:1. Lasselsberger dokázal ale rychle odpověď. Za minutu a půl našel Divíšek parádním pasem Petera Fabuše, který prostřelil Pince. Plzeňští pak byli aktivnější, než domácí, recept na Málka ale nenašli ani Dresler ranou od modré, ani Adamský švihem z kruhu pro vhazování, a definitivně rozhodnout tak mohl Pavel Kašpařík, kterého ale v samostatném úniku vychytal Málek.

V závěru zápasu ale Tygři drama nepřipustili a naopak Málek musel předvést několik pohotových zákroků. Poslední velkou příležitost Plzně v utkání měli Vlasák s Vampolou, Pince ale nepřekonali a sám liberecký gólman mohl při hře bez brankáře rozhodnout, kotouč z jeho hole ale těšně minul tyčku prázdné plzeňské branky. Tygři tak porazili Plzeň 4:2 a zajistili si konečnou třetí příčku po základní části, naopak Plzeň bude muset o účast v předkole play-off bojovat i v posledním kole.

Trenér Plzně Miloš Hořava: "Do utkání jsme vstupovali s tím, že máme dva zápasy do konce základní části, ale dnes byl Liberec lepším týmem a nás brzdila zbytečná vyloučení".

Trenér domácích Dušan Gregor: "Do utkání jsme šli s tím, že chceme zvítězit. Na hráčích byla ze začátku vidět tíha zodpovědnosti a já jim tímto děkuji, že utkání zvládli. Tým ukázal svou sílu, ale Plzeň naznačila ve druhé třetině, že je nebezpečným týmem. V posledním kole ve Zlíně již vlastně v podstatě o nic nejde, ale i tak budeme chtít uspět a navázat na dnešní výkon".