Západočeské derby rozhodla Plzeň v prodloužení

K a r l o v y V a r y - Dorost: HC Energie Karlovy Vary - HC Lasselsberger Plzeň 4:5p. Střetnutí celků z popředí tabulky rozhodně kvalita nechyběla, navíc je okořenila příchuť západočeského derby. V tom se vedení ujala domácí Energie, hokejisté Plzně však předvedli více zkušeností a zápas dovedli do nerozhodného stavu. V prodloužení jim pak bonusový bod vystřelil Vít Jonák.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň

4:5p
1:1, 2:1, 1:2 - 0:1

Branky a nahrávky: 1. Fusek (Putyera), 22. Kverka, 28. Hluchý (Vachovec), 46. Frk (Záhora, Funk) - 14. Jonák (Jeřábek), 36. Pacanda, 45. P. Straka (Pacanda), 57. Pacanda (Baxa, Hájek), 62. Jonák. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 50. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:5.

HC Energie Karlovy Vary

Habal - Hluchý, Šik, Valeš, Schusser, Dlapa, Konečný, Liška, Funk - Frk, Švec, Táborský, Putyera, Winkler, Vaněk, Baar, Vachovec, Kubáč, Kverka, Fusek, Záhora

Mazanec - Ruprecht, Růžička, Hrbas, Jeřábek, J. Straka, Blumentrit - Petruška, Holeček, Štrunc, Hošťálek, Baxa, Culek, Matějka, Zavřel, Pacanda, Hájek, Jonák, P. Straka

Marek Zavřel 0 0 0 -1 0

V dorosteneckém západočeském derby se žádné úvodní oťukávání nekonalo a domácí energetici se hned v první minutě ujali vedení. Po Putyerově příhře si Adam Fusek povyjel od zadního mantinelu a našel mezeru mezi Mazancovými betony. Inkasovaná branka byla pro Plzeňské signálem k převzetí iniciativy, kromě Strakova tvrdého příklepu z kruhu však před Habalem dlouho nemohli nic vymyslet. Ojedinělý ale nebezpečný útok se Energii povedl v 11. minutě, kdy Vachovec nedokázal zužitkovat ideální Fuskovu nahrávku před branku.

Svoji optickou převahu dokázali hokejisté v modrém poprvé zužitkovat ve 14. minutě, kdy Habal nestačil na opakovanou dorážku Víta Jonáka. I nadále nebyla nouze o dramatické momenty na obou stranách. Na straně domácích u toho byl opět aktivní Fusek, který u tyče promáchl křižnou Vachovcovu nahrávku. Na druhé straně Plzeň obsadila prostor před Habalem, ze skrumáže se ale neprosadil Zavřel, ani Hájek. Hokejisté Lasselsbergeru pak pohrdli šancí poslat gól do karlovarské šatny, když v půlminutové dvojnásobné přesilovce téměř nevystřelili.

Vstup do třetiny vyšel energetikům i napodruhé, když na 2:1 upravil Jaromír Kverka. Dílčí úspěch domácí nabudil a oproti první části působili značně nebezpečněji. V 26. minutě se před Mazancem ocitl samotný Frk, který si gólmana dokázal položit, hůře už však pochodil při pokusu o trefení odkryté klece. Tutovku pak spálil i jeho spoluhráč Baar, když v oslabení neproměnil svůj únik. Přesto Karlovarští své vedení nakonec navýšili, když se po Vachovcem vyhraném vhazování přesně pálil obránce Václav Hluchý.

Oboustranně útočně vedená partie pokračovala a na tahu byli tentokrát hosté. Ti v polovině základní hrací doby předvedli několik nebezpečných dorážek, do poloodkryté klece se ale nadvakrát netrefil Marek Zavřel. Když na druhé straně svůj únik neproměnil Kverka, podařilo se Plzni přece jen snížit. Tomáš Pacanda zachytil divoký odraz puku po střele svého spoluhráče a i s pomocí levé tyče rozvlnil síťku za Habalem. Útočník Pacanda založil i poslední nebezpečnou akci prostřední části, po jeho nahrávce rozezvučel tyč Jakub Jeřábek.

Do třetí dvacetiminutovky nastoupili hosté v početní výhodě a získanou aktivitu si udrželi i v dalším průběhu. Zajímavá situace byla k vidění kolem 45. minuty. Pacanda s Petrem Strakou ve vlastním oslabení využili brejk, vzápětí však šla Plzeň do třech a tuto výhodu již domácí využili. Po nepovedené střele od modré se ke kotouči dostal Martin Frk a z takřka nemožného úhlu propálil Mazance. Energetici se tak ujali vedení a zdálo se, že díky zlepšené defenzivě dokráčí k vítězství. Drama však pokračovalo díky jejich dvěma oslabením. Frkovo držení Karlovarští ještě s vypětím všech sil ubránili, po Dlapově nešťastném vyhození mimo ledovou plochu už tomu bylo jinak. Habal, který v oslabení dlouho držel svůj tým nad vodou, nakonec kapituloval po dorážce Tomáše Pacandy.

Utkání tak dospělo do nerozhodného výsledku 4:4 po 60 minutách. Důležitým momentem bylo sporné vyloučení Záhory v poslední minutě, kvůli kterému vstupovali Plzeňané do prodloužení v početní výhodě. Tu přes velký tlak sice nevyužili, těsně po návratu vyloučeného energetika na led však rozhodli. Bonusový bod hostům vystřelil Vít Jonák. Porážku domácího celku divákům vynahradila alespoň nadprůměrná kvalita utkání, kde o dramatické momenty rozhodně nebyla nouze.

Karel Mlejnek (Karlovy Vary): "Nastoupili jsme do utkání bez čtyř útočníků základní sestavy, ale to není v žádném případě výmluva. Musím říct, že hráči, kteří nastoupili, tak se maximálně odevzdali proti mužstvu, které okupuje úplné čelo tabulky. Utkání se lámalo asi ve druhé třetině, kdy jsme bohužel neproměnili ani jeden snad ze čtyř samostatných nájezdů. Ve třetí třetině jsme se nechali obrovskou individuální chybou vyloučit a soupeř vyrovnal na 4:4. V extralize dorostu není zakázané vyjadřovat se k rozhodčím, tak musím říct, že naše vyloučení 23 sekund před koncem bylo strašně sporné. Naopak si myslím, že náš hráč nadzvedl hráči Plzně hokejku, ten šel rád k ledu a rozhodčí posoudil tuto situaci špatně. Oslabení tři na čtyři jsme v prodloužení odehráli velmi dobře, bohužel po návratu vyloučeného hráče na led jsme z dvojnásobné dorážky inkasovali. Ale v té sestavě, v jaké jsme nastoupili, a s přístupem hráčů si myslím, že bod je pro nás cenný. Plzeň měla převahu v první třetině hlavně díky fyzické vyspělosti, ale nakonec jsme se s tím dokázali dobře vyrovnat."

Vyjádření Miroslava Přerosta, trenéra Plzně, se nepodařilo získat.