Junioři uspěli až v prodloužení

P l z e ň - Junioři: HC Lasselsberger Plzeň - HC Jihlava 4:3 po nájezdech. Domácím chyběli v zápase zkušení hráči Sýkora, Martinec a Kocman, kteří odjeli s A-týmem do Karlových Varů. Jihlava předvedla na plzeňském ledě velmi kvalitní výkon a nebyla daleko zisku všech tří bodů. Vedení se přelévalo ze strany na stranu a k vidění byl velmi zajímavý zápas. Domácí podrželi hlavně Kubalík se Stránským, kteří si oba připsali 3 kanadské body. Výborný zápas odchytal také brankář Francouz. O zisku druhého bodu rozhodly nájezdy, ve kterých byli všichni plzeňští hráči včetně brankáře stoprocentně úspěšní. Rozhodující zásah si připsal střelou na dřevěnou nohu Pitule.

HC Škoda Plzeň - HC Dukla Jihlava

4:3sn
1:1, 1:0, 1:2 - 0:0 - 1:0

Branky a nahrávky: 17. Stránský (Kubalík, Rutta), 29. Kubalík (Kořínek, Stránský), 45. Stránský (Kořínek, Kubalík), rozh. nájezd Kovář - 19. Pánek (Man, Vejvoda), 42. Dzurik, 44. Komůrka (Dzurik, Rosendorf). Rozhodčí: Rejthar - Jelínek, Šmíd. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 30:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3.

HC Škoda Plzeň

Francouz - Zeman, Kořínek, Špiler, Šustr, Pour, Rutta, Hucl - Roušal, Pitule, Novák Karel - Stránský, Kubalík, Trojan - Benedikt, Lev, Vild - Šimek, Kovář, Šimán

HC Dukla Jihlava

Vajner - Kašpar, Posmyk, Zelený, Rossendorf, Pekárek, Vejvoda, Chaloupka - Pánek, Man, Kuřítko, Novák Ivo, Pometlo, Komůrka, Láznička, Dvořák, Vacek, Dolina, Pankratz, Dzurik, Šaršok

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Pavel Francouz 65 36 3 33 91,67 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Jiří Benedikt 0 0 0 -1 2
Jan Hucl 0 0 0 -1 0
Jakub Jeřábek 0 0 0 0 0
Jakub Kocman 0 0 0 0 0
Jakub Kořínek 0 2 2 0 2
Jan Kovář 0 0 0 -2 0
Tomáš Kubalík 1 2 3 1 0
Jakub Lev 0 0 0 0 0
Lukáš Martinec 0 0 0 0 0
Karel Novák 0 0 0 0 0
Tomáš Pitule 1 0 1 1 0
Josef Pour 0 0 0 0 0
Adam Roušal 0 0 0 0 0
Jan Rutta 0 1 1 1 0
Jan Stránský 2 1 3 1 0
Miloš Sýkora 0 0 0 0 0
Miroslav Šimán 0 0 0 -2 0
Martin Šimek 0 0 0 -2 0
Andrej Šustr 0 0 0 -3 0
Martin Trojan 0 0 0 1 0
Martin Vild 0 0 0 -1 0
Marek Zavřel 0 0 0 -1 0
Petr Zeman 0 0 0 -1 4

komentář

První vážnější šanci zápasu si připravili hosté z Jihlavy. Po úvodním tlaku Plzně přišel protiútok a přečíslení dva na jednoho. Přihrávku ale znemožnil pádem Rutta a se střelou z úhlu už si Francouz poradil. Na druhé straně se do šance dostal Stránský, který neuspěl proti Vajnerovi s bekhendovým blafákem. V 6. minutě se poprvé vylučovalo, za sekání byl potrestaný Zeman. Po střele Rosendorfa od modré neudržel Francouz puk a Jihlavští mohli dorážet. Plzeňskému gólmanovi se ale se štěstím a s pomocí obránců podařilo udržet plachtící puk mimo branku. Ve 14. minutě se stal dalším potrestaným hráčem Kořínek, který vyhodil puk přes mantinel. Ani svoji druhou přesilovku hosté nevyužili. Naopak po návratu z trestné lavice se Kořínek spolu s Pitulem dostal do přečíslení, ale Pitulem přihrál pouze na paty a než si jí zpracoval, byl již příliš blízko brankáře, než aby mohl smysluplně zakončit. Téměř vzápětí přišla akce Kubalíka, který se z levé strany protáhl do střelecké pozice. Jeho pokus Vajner sice vyrazil, ale pouze na hůl Stránského, který pohodlně do prázdné branky otevřel skóre. 16:46 - 1:0. Hosté však stačili ještě do konce první třetiny vyrovnat. Domácí obrana naprosto zkolabovala a Man se dostal do výhodné střelecké pozice. Jeho ránu navíc těsně před brankou tečoval Pánek a Francouz neměl šanci zareagovat. 18:25 - 1:1.

Druhou třetinu začínali domácí dohrávanou přesilovkou, při které však málem inkasovali sami. Po chybě Kořínka, který si jako poslední vzadu dovolil kličku, se do brejku dostal Man. Francouz ale jeho střelu mezi betony chytil. Jakmile byli hosté v pěti, dostali domácí opět pod tlak. Nebezpečnou střelu vyslal Dzurik, a Francouz musel předvést efektní semafor. Nepříjemná situace pro Plzeňáky nastala na začátku 24. minuty. K Zemanovi si na trestnou lavici přisedl za podražení Benedikt. Hosté získali minutovou přesilovku 5 na 3. Výbornými zákroky podržel Plzeň Francouz a skóre zůstalo nadále nerozhodné. Jak sehrát dvojnásobnou přesilovku předvedli Jihlavským domácí ve 29. minutě. Kořínek vypálil od modré mimo branku, puk se ale od zadního mantinelu odrazil k druhé tyči, kde číhal Kubalík a střílel do téměř prázdné branky. 28:38 - 2:1. Po zbytek druhé třetiny se hokej ze stadionu vytratil. Na ledě byli k vidění pouze osobní souboje u mantinelů, při kterých si hráči obou týmů zcela nezakrytě pomáhali držením i hákováním. Na předsevzetí o důsledném trestání trěchto faulů se již zřejmě dávno zapomnělo. Další hokejová akce tak byla k vidění až v poslední minutě třetiny. Do přečíslení se dostali hosté. Dolina vytáhl domácího beka na sebe a uvolnil Dzurika. Ten ale v samostatném nájezdu proti Francouzovi neuspěl.

Varováním pro domácí měla být akce Komůrky, který ujel po levé straně a trefil Francouze do masky. Po následné buly a střele nedokázal Hucl včas odklidit puk z brankoviště a Dzurik forhendovým blafákem bez problémů vyrovnal. 41:10 - 2:2. Od 43. minuty hráli domácí přesilovku po Pometlově faulu kolenem. Příliš se ale snažili zvrátit vedení zpět na svoji stranu a zapomněli na zadní vrátka. Dzurik zatáhl puk k mantinelu a na útočné modré našel rozjetého Komůrku, který precizním bekhendovým blafákem překonal Francouze. 43:40 - 2:3. Ještě v té samé přesilovce, umocněné dalším vyloučením Jihlavských, se domácím podařilo srovnat. Na modré si vyměnili puk Stránský s Kořínkem a domácí útočník poté propálil Vajnera. 44:14 - 3:3. Oba z týmů se i nadále snažili získat všechny tři body. Pankratz se po zmatcích v plzeňské obraně dostal sám před Francouze, ten sice s problémy, ale udržel puk před čárou. V 53. minutě po nenápadné střele Vejvody od modré zachránila domácí tyčka. Na druhé straně se po akci Stránského a přihrávce Kubalíka do stoprocentní šance dostal Kořínek. Tváří v tvář Vajnerovi ale neuspěl. V nervózním závěru už ani jeden z týmů gólu nedosáhl a zápas se dostal do prodloužení.

Také v prodloužení kupily oba týmy spoustu nepřesností a nikdo si vyloženou šanci nevypracoval. Rozhodnout tak musely nájezdy. K prvnímu se postavil Pometlo. Francouz si vyjel hodně daleko, ale stačil se včas vrátit a jihlavský útočník po forhendovém blafáku minul branku. Naopak precizní kličku a střelu předvedl Kovář. Jihlavský Dolina proti Francouzovi také neuspěl a tak Pitule rozhodl střelou k levé tyči o zisku prémiového bodu pro domácí.

Ohlasy trenérů

Radek Kampf (asistent trenéra HC Lasselsberger Plzeň): Plzeň získala dva body, ale před zápasem asi domácí mysleli na víc. "My jsme hráli doma a chtěli jsme bodovat naplno. Po tom vývoji zápasu jsme ale s dvěma body spokojení. Máme pořád problémy s koncovkou, hlavně slabou a nedůraznou střelbou. Soupeř sem přijel bránit a chodit do protiútoků. My jsme jim to několikrát nabídli. Udělali jsme dvě hrubky, po kterých dala Jihlava góly, naopak my jsme měli problémy prosadit se v útoku." Domácí také poměrně často propadali v obraně a umožňovali hostům jít do přečíslení. "My když hrajeme doma, tak chceme hrát aktivně. Ale občas tam chyběl vzadu útočník, aby zastoupil beka, který jde k mantinelu. Ve třetí třetině se nám to už nestávalo." Domácí také znatelně podržel brankář Francouz. "Pavel zatím ve všech zápasech podal velmi kvalitní výkon. Doufáme, že mu to vydrží." Jednou z výhod Jihlavy bylo o poznání starší mužstvo. Jak moc se to projevilo? "Ten věkový rozdíl byl určitě znát. Máme plno hráčů, kteří přišli z dorostu a pokud hraje soupeř fyzicky, je to pro ně nepříjemné. Ale kluci takhle sbírají zkušenosti a my jsme rádi, že se jim zatím daří a dobře zapadli do týmu."

Josef Kolda (asistent trenéra HC Dukla Jihlava): Je velká škoda, že jsme dvakrát hloupě faulovali a inkasovali ve třech. Při plném počtu hráčů jsme inkasovali pouze jednou. Na jednu stranu je tohle škoda, ale alespoň s bodem jsme spokojeni. Chtěli jsme v Plzni bodovat a to se nám podařilo. Dvě třetiny jsme měli více ze hry, teprve ve třetí části nás Plzeň přestřílela. Chtěl bych celému mančaftu poděkovat za bojovnost.