Po mohutném závěru sezóna pro keramiky skončila

S jediným cílem odjížděli hokejisté Keramiky Plzeň na sever Moravy - vyhrát. Pouze vítězství jim mohlo uchovat naději na postup do semifinále. Bohužel se jim ho i přes enormní úsilí, zvláště v posledních deseti minutách, nepodařilo dosáhnout. Hrubou čáru přes rozpočet jim udělala mimo jiných okolností i vlastní herní nekázeň a nedisciplinovanost.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

4:2

11. Galvas (Melenovský, Burger), 32. Moravec (Kaděra), 45. Irgl (I. Padělek, Pavelek), 60. Moravec - 7. Brabenec (Vobořil), 54. M. Straka (Sedlák, Duda), Rozhodčí: Minář, Svoboda - Chytil, Pospíšil, Vyloučení: 4:7, Využití: 2:1, Diváci: 9 260, Konečný stav série: 4:2.

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Phillip, Galvas, Jurečka, Seman, Výtisk, Zápotočný - Melenovský, Burger, Moravec - I. Padělek, A. Padělek (41. Irgl), Pavelek - Kaděra, Čermák, Selingr

Barta - Kubeš (21. Veber), Řezníček, Hanzlík, Výborný, Mazanec, Vobořil - Dvořák, J. Straka, Adamský - Duda, M. Straka, Sedlák - Volák, Voskár, Brabenec - od 21. min. navíc Andrašovský

Do utkání vstoupili aktivněji keramici, ale k první střele se dostali ve 3. minutě domácí (Moravec). O minutu později na útočné modré nabil M. Straka rozjetému Sedlákovi a jeho bomba zaduněla za Trvajem. V protiútoku se do přečíslení dostala dvojice Kaděra-Selingr, ale obránci obětavě zachránili. V 7. minutě se Plzeň poprvé v sérii ujala jako první vedení. Brabenec v přesilovce sklepl Vobořilovo nahození od modré a gól po dlouhém telefonickém rozhovoru s videorozhodčím uznal i rozhodčí hlavní, 0:1! Keramika se posléze zabarikádovala na své modré, hrála jednoduše a nerozpakovala se ošemetné situace řešit nekompromisním vyhozením přes všechny čáry. Vítkovice postupně převzaly otěže hry, pomohlo jim i Vobořilovo vyloučení. Po několika sekundách jej potrestal po brilantní kombinaci Galvas, 1:1! Za udržení této remízy mohli hosté několikrát děkovat gólmanu Bartovi. Postupně kryl těžkou střelu Galvase, samostatný průnik I. Padělka a Kaděrovu střelu z mezikruží. Na druhé straně pukem hezky míchal M. Straka, ale z následného závaru nic nebylo. Závěr třetiny Plzeň dohrála v oslabení, ale skóre se už neměnilo.

Na počátku druhého dějství se opět aktivněji ukazovala Keramika. Brabenec se zčistajasna objevil sám před ostravskou brankou, ale nedokázal zvednout kotouč. Na led poslal trenér Farda dosud odpočívajícího Vebera s Andrašovským a stáhl mladého Kubeše. Zároveň začala série zbytečných plzeňských vyloučení. Nejdříve keramici hráli v šesti, ale paradoxně největší šanci připravil krásnou přihrávkou z otočky pro Dudu Brabenec. Nejnenáviděnější muž duelu však zeď s jménem Trvaj neprostřelil. Výbornou defenzivou přečkali Plzeňáci i přesilovku takřka bezprostředně následující. Znovu ujeli ve dvou (Duda-Hanzlik), ale ani tentokráte se jim nepodařilo strhnout vedení na svou stranu. Obdobně se jim vedlo i ve vlastní početní výhodě. Hra byla plná střetů, čekalo se na chybu. Ta přišla na straně plzeňské, korunována navíc hrubou herní nekázní! Přesně v polovině zápasu se hostujícím zadákům vytrhl Kaděra a řítil se na Bartu, který jeho úmysl vystihl. Tím ale pochvala pro oporu keramiků končila. Libor Barta v přerušené hře neudržel nervy na uzdě a zbytečně atakoval ležícího protihráče. Podobně se zachoval Zdeněk Sedlák, který krosčekoval stejného hráče v brankovišti. Neomlouvá jej, že rozhodčí před několika minutami přehlédli cizí hokejku v jeho obličeji! Keramika ve chvíli, kdy se lámal chléb, nabídla soupeři zadarmo přesilovku 5:3! Neuvěřitelné! Vítkovice nabídnutou šancí nepohrdly a s pomocí Brabencovy brusle dopravily puk za Bartova záda, 2:1! Zbytek prostřední části charakterizovala marná plzeňská snaha o vyrovnání. Útočné vlny se vždy zastavily na pozorném Trvajovi.

Do třetí třetiny vlétla Keramika s vědomím, že pokud nevstřelí nejméně branku, skončí pro ni sezóna. Plzeňáci začali domácí napadat hluboko v jejich obranném pásmu a tlačili se před vítkovickou svatyni. Trvaj pochytal rány Sedláka a Andrašovského. Plzeň riskovala a to se jí nevyplatilo. Za červenou si zpracoval puk zapomenutý Irgl a uháněl osamocen na Bartu. Jeho střela byla výstavní, trefila přesně růžek nad gólmanovou volnou rukavicí, 3:1! Do konce chyběla čtvrthodinka. Plzeň vrhla veškeré zbylé síly do nevídané ofenzívy. Svou pasivitou jí to Vítkovice hodně usnadnily. V rozmězí několika okamžiků se ve výhodných pozicích ocitli Duda, Volák, Sedlák - Trvaj byl vždy na místě. Až v 54. minutě nestačil na souhru dvojice Sedlák - M. Straka. Posledně jmenovaný střílel do odkryté klece, 3:2! Kontaktní branka modrobílé povzbudila. Ostřelovali domácího brankáře ze všech pozic, J. Straka minul ve vyložené šanci. Vítkovičtí jen vyhazovali na zakázaná uvolnění. Vše ale bylo marné. Na poslední dvě minuty na střídačku usedl Barta a Plzeň to zkoušela v šesti. Keramici však o puk přišli a do opuštěné branky definitivně rozhodl domácí kapitán Moravec, 4:2! Keramici se nevzdali, ale Vítkovice si postup již pohlídaly.

Na závěr se nelze nevrátit k chování vítkovického hráče Zápotočného. V posledních sekundách zápasu vlétl jako pomatený na ledovou plochu a za každou cenu se snažil vyvolat rvačku. Díky rozumnému chování všech zbylých zúčastněných se mu zavrženíhodný úmysl nepodařilo realizovat.

Přátelé, Keramika prohrála, pro tuto sezónu je konec. Naši hráči si určitě zaslouží za předvedený výkon naše uznání a je třeba sportovně uznat kvality soupeře ze severu Moravy a poblahopřát mu k postupu do semifinále. Snad nám příští rok budou keramici dělat radosti mnohem více!

Alois Hadamczik (HC Vítkovice): "Dnešní zápas byl nejtěžší. Plzeň hrála velice dobře a otevřeně, útočila v pěti lidech a měla šance. Za stavu 0:1 jsme se trochu strachovali o výsledek, přesto jsme zlepšenou hrou dotáhli zápas do vítězného konce. Když hodnotím celou sérii, ve všech zápasech jsme podali velmi dobré výkony, proto asi postupujeme zaslouženě. Jsem rád, že jsme nepodlehli takovým emocím, jaké byly v minulém utkání v Plzni. Všem hráčům musím poděkovat."

Richard Farda (HC Keramika Plzeň): "Po dobrém výkonu jsme prohráli zápas a nakonec tak i celou sérii. Přesto musím hráčům za odvedené výkony poděkovat a zároveň pogratulovat soupeři k postupu. Utkání zlomila stupidita našich hráčů Barty a Sedláka, kteří faulovali po odpískání. Vítkovice v dvojnásobné přesilovce vsítily druhý gól a obrátily tak stav z 0:1 na 2:1."