VSE-PLZ 3:5: První řada dovedla Plzeň k vítězství

V s e t í n - V 17 hodin odstartoval nový ročník české nejvyšší hokejové soutěže. Odvěký rival Vsetína Keramika Plzeň, která si v dobách největší slávy Valachů dokázala jako jediná v extralize udržovat s tímto soupeřem aktivní bilanci, vyrazila do Vsetína v bojovné náladě. V 1. třetině otevřela skóre, ovšem ve druhé části musela dohánět dvougólový náskok soupeře. Ve třetí části však zlomila Plzeň zápas na svou stranu.

VHK ROBE Vsetín - HC Škoda Plzeň

3:5
1:1, 2:2, 0:2

20. Kuboš (Luža), 26. Kotásek (Demel), 33. Streit (Vak) - 9. Výborný (J. Štefanka), 35. Dobroň (J. Štefanka), 37. J. Straka (M. Dvořák), 43. M. Dvořák (Andrašovský, J. Straka), 48. J. Straka (Dobroň, Andrašovský). Rozhodčí: T. Svoboda - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7, J. Štefanka (Plzeň) 10 min. Využití: 2:1. Oslabení: 1:0. Diváci: 3420.

VHK ROBE Vsetín

Biegl - Luža, Bartek, Jaškin, J. Polák, Kuboš, Němec - Kotásek (8.- 15. Valko), Stantien, Demel - Kucharczyk, Hudler, Ambruz - Sochor, Vak, Streit

Barta - Dobroň, Řezníček, Chvojka, I. Vlček, Vobořil, Výborný - M. Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Duda, Krátoška, Matějovský - J. Štefanka, Voskár, Volák - V. Král, Švík, Adamský

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
8:53 Martin Výborný Juraj Štefanka Výborný, Štefanka, Vobořil, Voskár Jaškin, Polák, Kucharczyk, Ambruz, Hudler
19:38 Petr Kuboš Patrik Luža Kuboš, Luža, Stantien, Hudler Dobroň, Řezníček, Straka
25:55 Martin Kotásek Tomáš Demel Kotásek, Demel, Kuboš, Luža, Stantien Řezníček, Dobroň, Volák, Voskár
32:52 Martin Streit Tomáš Vak Streit, Vak, Kuboš, Němec Vobořil, Výborný, Štefanka, Voskár, Volák
34:41 Michal Dobroň Juraj Štefanka Dobroň, Štefanka, Řezníček, Voskár, Volák Jaškin, Polák, Kucharczyk, Hudler, Ambruz
36:06 Josef Straka Michal Dvořák Straka, Dvořák, Řezníček, Dobroň, Andrašovský Luža, Bartek, Stantien, Kotásek
42:14 Michal Dvořák Dušan Andrašovský Josef Straka Dvořák, Andrašovský, Straka, Dobroň, Řezníček Němec, Kuboš, Vak, Sochor, Streit
47:26 Josef Straka Michal Dobroň Dušan Andrašovský Straka, Dobroň, Andrašovský, Řezníček, Dvořák Polák, Jaškin, Hudler, Kuchrczyk, Ambruz
Reportáž

Vsetín vstoupil do utkání náporem, vyvinul si větší tlak, ale branka nepřicházela. Brzy se převaha domácích rozmělnila a hrál se spíše neurovnaný hokej. Plzeň si připravila první šanci po chybě Alexeje Jaškina, ale Krátoška ji spálil. V polovině třetiny se však hosté přesto dostali do vedení. Po individuální akci Juraje Štefanky vypálil Martin Výborný a puk skončil v pravém horním rohu Bieglovy branky. Branka vnesla do hry hodně nervozity. Domácí talent Jiří Hudler píchl holí plzeňského Voskára, rozhodční však nesportovní faul přehlédl a vyloučil pouze Jozefa Voskára za následný faul na brankáře. Do konce třetiny měli hosté ještě jednu šanci na zvýšení náskoku, ale šance druhé Krátoškovy řady skončila pouze závarem před Bieglem. Naopak v poslední´minutě hrál po dvou sporných vyloučeních přesilovku 4:3 Vsetín a obránce Petr Kuboš od modré vyrovnal. Libor Barta, který Plzeň v začátku utkání výrazně pomohl, se nestihl přesunout od jedné tyče ke druhé.

Druhá třetina začala nevyužitými přesilovkami na obou stranách, přesto přesilovky určovaly další směr zápasu. Vyloučení Radka Duday však již domácí potrestali. Brance však předcházel zásah Libora Barty do masky, rozhodčí však hru nepřerušil a Martin Kotásek uklidil puk do sítě. Chvíli na to hrála přesilovku Plzeň, ovšem velmi neúspěšně. Obránce Martin Výborný nezastavil pronikajícího útočníka Vsetína, jeho střelu Barta pouze vyrazil a Martin Streit poslal Valachy do dvougólového vedení. Plzeň přidala, začala lépe bruslit a zvýšila důraz, příliš se však do šancí nedostávala. I tak dokázala z minima vytěžit maximum. Obránce Michal Dobroň najížděl sám od modré na brankáře, tvrdě vypálil, ovšem jeho bombu zastavila tyč soupeřovy branky. Puk se odrazil do výšky a dopadl těsně před brankovou čáru. Odtud si ho pak jeden ze vsetínských zadáků srazil do sítě. Vsetínská obrana pomohla Plzni i k vyrovnávacímu gólu. Josef Straka najížděl za branku, nahodil puk do brankoviště a ten k překvapení všech skončil v síti. Vsetín branka vyburcovala k větší aktivitě, ale skóre se již do konce druhé třetiny neměnilo. Zápas byl velice nervózní, hodně se vylučovalo a diskutovalo.

Na začátku třetí třetiny dohrával Vsetín přesilovku, ovšem přes řadu šancí domácí hráči neskórovali. Pak zničehonic ujel Michal Dvořák, samostatný nájezd zakončil ranou nad lapačku a Plzeň vedla 4:3! Plzeň si počínala zkušeně a měla ve zbytku zápasu více ze hry. První řada pak zamkla Vsetín v jejich obranném pásmu, Dušan Andrašovský vybojoval puk před brankou, přihrál Josefu Strakovi a z mezikruží najížděl sám na Biegla. Akci zakončil bravurním blafákem do bekhendu pod víko. Plzeň kontrolovala hru a v závěru mohla ještě vedení zvýšit. V závěru ještě domácí hráli power-play, ale Keramika vítězství udržela. Plzeňany na cestě k vítězství podporovala přibližně padesátka věrných fanoušků.

Zdislav Tabara: "V první třetině jsme byli nervózní, hráči zřejmě měli z Plzně jistý respekt. Čekali jsme, že hosté předvedou svůj typický agresivní styl. Začali jsme nešťastně, do hry jsme se vrátili gólem v přesilovce čtyři na tři. Korigující gól na 2:3 jsme dostali ale příliš brzy a Plzeň na nás začala podle očekávání tlačit. Výsledek otočily naše zbytečné individuální chyby v obranném pásmu. V posledních minutách už jsme na zvrat neměli."
Richard Farda: "Po takovém výsledku se mi zápas hodnotí strašně dobře. V létě jsme neměli žádnou konfrontaci s moravskými týmy, takže jsme nevěděli, co nás ve Vsetíně čeká. Vsadili jsme na brejky a zajištěnou obranu, což se na sto procent vyplatilo. Trpělivě jsme čekali na svou šanci a tato taktika nám přinesla ovoce. Zklamal mě ale náš útočník Duda, který zahrál hluboce podprůměrně. Jako správná řešení se ukázala redukce sestavy na tři útoky. V závěru už jsme výsledek kontrolovali."