Výhra je důležitější než moje nula, říká skromně Marek Mazanec

P l z e ň – Plzeňští dorostenci, přesně jak se od nich předpokládalo, postoupili do semifinále play-off dorostenecké extraligy. O postup do finále se utkají se Slavií Praha. První utkání série hrané na dva vítězné zápasy už mají za sebou. Doma zdolali pražský tým 2:0. Skvělým výkonem podpořil výhru gólman modrobílých Marek Mazanec. I přes vychytané čisté konto zůstává ale dál skromný. „Každopádně je to dobrý pocit vychytat nulu, ale je to fakt jen pocit. Bude se mi možná líp spát, ale důležitá je výhra,“ řekl po boji.

HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha

2:0
1:0, 0:0, 1:0

Branky a nahrávky: 10. Jeřábek (Culek), 58. Hájek (Pacanda). Rozhodčí: Souček - Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 144. Střely na branku: 37:30. Průběh utkání: 2:0.

Mazanec - Ruprecht, Růžička, Hrbas, Jeřábek, Mrázek, Blumentrit - Petruška, Strnad, Mainer, Hošťálek, Baxa, Culek, Matějka, Pacanda, Hájek, Straka, Herm

HC Slavia Praha

Meravý - Doležal, Růžička, Barák, Krejčí, Humpolíček, Hruška, Novák, Krejčík - Poletín, Koubek, Netrašil, Hertl, Kadlec, Hellar, Wszolek, Cikánek, Žejdl, Mavrojanidis, Paščák, Müller

Jakub Strnad 0 0 0 0 0

První semifinálové utkání mezi dorostenci Lasselsbergeru Plzně a Slavie Praha začalo opatrně. Oba týmy se snažili spíše nedostat gól. Ve 4. minutě sice po střele Culka vypadl hostujícímu gólmanovi puk, ale dokázal ho včas ukrotit před hráči chtivými dorážky. Až v čase 9:17 se při hře čtyři na čtyři prosadil střelou od modré čáry Jakub Jeřábek – 1:0. O pár minut později zahrozila Slavia. Hellar hledal při akci dva na jednoho Nestrašila, ale plzeňský Mazanec v brance předvedl jeden z mnoha skvělých zákroků. V 16.minutě vyslal Hošťálek na slavistickou bránu poměrně nevinnou střelu,už se zdálo, že skončí za brankovou čarou, ale na poslední chvíli ji hostující obránce stačil vyškrábnout. Poté trošku obrany polevily a oba týmy se tak víc dostávaly před gólmany soupeře. V poslední minutě mohla Plzeň navýšit svůj náskok, ale Matějka přestřelil.

Začátek 2.třetiny se nesl ve znamení nefunkčnosti časomíry na kostce nad ledem. Až do 27.minuty se tedy odehraný čas měřil na lavici trestoměřičů.
Hned po úvodním buly se na slavistického gólmana rozjela trojice plzeňských útočníků, zakončoval Straka, ale hostující brankář kryl. Další velkou šanci si Petr Straka vypracoval ve 30.minutě, ale v samostatném úniku netrefil vůbec branku. O pár minutek později přišla nebezpečná situace i před Mazancem. Puk klouzal brankovištěm, naštěstí pro domácí doklouzal mimo tři tyče. Netrvalo dlouho, závar pro změnu vznikl před červenobílým maskovaným mužem. Ale puk se za jeho záda pětici modrobílých propasírovat nepodařilo. V čase 39:40 mohlo být vyrovnáno. Hellar ale ani nadvakrát nepřekonal Mazance. Nejprve plzeňský gólman zkrotil střelu a poté perfektním skluzem i dorážku.

Ve třetí minutě 3.třetiny se po chybě Růžičky dostávala Slavie do šance, ale opět zasáhl Mazanec a zachránil domácím těsné vedení. Ve 45.minutě si hosté vytvořili další obrovskou šanci poté, co znovu zaváhala plzeňská obrana. Ale s četnými dorážkami neupěl ani Humpolíček ani Žejdl. Ve 48.minutě se Culek snažil změnit přímočarou útočnou akci na kombinaci a tím celou šanci úplně zazdil a Meravý ve slavistické brance měl snadnou práci. Sešívaní hosté věděli, že pokud chtějí v prvním utkání série uspět, musejí nejdříve alespoň vyrovnat. Tlačili se tedy před plzeňskou branku a udržovali domácího gólmana v pohotovosti. V 57.minutě mohl uklidnit Plzeň přesnou trefou Hájek. Netrefil však branku. Radek Hájek se prosadil až v čase 57:07, když zužitkoval přesnou přihrávku Pacandy - 2:0.

V zápase se z vítězství radovali domácí hráči. Skvělými zákroky výkon celého mužstva podpořil skvěle chytající Marek Mazanec a sladkou odměnou mu může být čisté konto.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miroslav Přerost (trenér Plzně): „Bylo to velmi nervózní utkání z obou stran. Obě mužstva si uvědomovala důležitost prvního utkání. Hrálo se poměrně opatrně, nikdo nechtěl udělat zbytečnou chybu, nebylo moc šancí na obou stranách až na nějaké náhodné a oba brankáři chytali velmi dobře. 2:0 je dobrý výsledek a máme dva zápasy k dobru.