Katastrofální závěrečná desetiminutovka

O s t r a v a - Dlouho to vypadalo na vyrovnané utkání, herně i výsledkově. Straka poslal Plzeň do vedení, potom co ale Vítkovice vstřelily v 51. minutě důležitou branku na 2:1, nasypali v dalších čtyřech minutách keramiků 4 branky a před slabou návštěvou uštědřili nakonec Plzni debakl 6:1.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

6:1
1:1, 0:0, 5:0

4. Straka - 1:0, 11. Irgl (Chmelíř) – 1:1, 51. I. Padělek (Selingr, Melenovský), 54. Kaděra (Burger, Tesařík) – 3:1, 56. Phillip (Burger) – 4:1, 57. Burger (Moravec, Kaděra) - 5:1, 58. Olesz (Padělek) - 6:1. Vyloučení: 4:6, Výtisk (VIT) a Matějovský (PLZ) 5 + TDK, Barta (PLZ) 10 minut osobní trest, využití: 3:0. Rozhodčí: Turčan - Kostka, Český. Diváci: 3412.

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Tesařík, Philipp, Jurečka, Černošek, Výtisk, Chmelíř, Dresler, Zátopek - Kaděra, Burger, Moravec - I.Padělek, Melenovský, Selingr - Laszkiewicz, Gron, Krayzel - Irgl, A.Padělek, Olesz

Barta - Dobroň, Řezníček, Jiří Hanzlík, I.Vlček, Vobořil, M.Výborný, Špelda, Chvojka - Dvořák, J.Straka, Andrašovský - Duda, Krátoška, Matějovský - J.Štefanka, Voskár, V.Král - Volák, Švík, Adamský

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
3:25 Josef Straka Straka, Hanzlík, Vlček, Dvořák, Andrašovský Tesařík, Philipp, Kaděra, Burger, Moravec
10:29 Zbyněk Irgl Lukáš Chmelíř Irgl, Chmelíř, Vtisk, Padelek A., Olesz Hanzlík, Vlček, Duda, Krátoška, Král
50:39 Ivan Padělek Pavel Selingr Marek Melenovský Padělek, Selingr, Melenovský, Černošek, Jurečka Vobořil, Výborný, Štefanka, Voskár, Král
53:26 Roman Kaděra Jiří Burger Radim Tesařík Kaděra, Burger, Tesařík, Philipp, Moravec Vobořil, Výborný, Štefanka, Voskár
55:29 Radek Philipp Jiří Burger Philipp, Burger, Moravec, Tesařík Dobroň, Řezníček, Straka, Andrašovský
56:42 Jiří Burger David Moravec Roman Kaděra Burger, Moravec, Kaděra, Tesařík Vobořil, Výborný, Straka
57:52 Rostlislav Olesz Marek Černošek Zbyněk Irgl Olesz, Černošek, Irgl, jurečka, Padělek I. Dobroň, Řezníček, Štefanka, Voskár
Reportáž

Plzeň do zápasu vtrhla nabuzena na tříbodový zisk. V polovině čtvrté minuty zachybovali vítkovičtí obránci, Josef Straka bleskově využil situace a v bezprostředním souboji s brankářem Trvajem precizním blafákem poslal Plzeň do vedení – 0:1. Domácí branka zaskočila a aktivní Plzeň jim znemožňovala průnik do své obranné třetiny. Ovšem ve 12. minutě se povedlo domácím lacině vyrovnat. Zbyněk Irgl nahazoval před Bartu a cesta puku skončila až v brance – 1:1. To Vítkovické polilo živou vodou a začali se tlačit více do útočného pásma. Jejich snahu podpořilo vyloučení Juraje Štefanky. Trvaj se zapotil až v 15. minutě, kdy zachraňoval před dorážejícím Švíkem. Na konci první třetiny dostala Plzeň možnost hrát přesilovku 5 na 3, po trochu sporném vyloučení Krayzela. Nic dobrého pro keramiky z přesilovky nevzešlo, vracející se Kaděra naopak nadělal starosti Ivanu Vlčkovi, který jej musel faulovat. Vítkovická přesilovka slabou diváckou návštěvu nenadchla, jediné nebezpečí znamenal výpad Plzeňáka Andrašovského.

Prostřední část hry sice zahájil příležitostí Kaděra, ovšem otěží vývoje se pro přštích deset minut chopili keramici. Nebezpečné úniky podnikli Duda a Krátoška, přečíslení tři na dva nezakončil úspěšně Dvořák a Řezníčkova akce také brankou neskončila. Domácí se dostali ke slovu Jurečkovou šancí, sám před Bartou však nedotáhl blafák. Více starostí začala dělat Plzeňanům první domácí pětka vedená Burgrem. Moravec neprotlačil nadvakrát puk do branky, Libor Barta situaci dobře pozičně vyřešil. Trvaje vyděsila v polovině utkání střela Voskára, ale jeho ránu nakonec zlikvidoval. Vítkovice však začaly být od poloviny zápasu přeci jen aktivnější, z čehož také vyplynul také faul Martina Výborného, kterému předcházely dvě bomby obránce Jurečky. I vzhledem k pozorné obraně keramiků se vítkovickým hokejistům skórovat nepodařilo, přestože měli v těchto fázích utkání mírnou herní převahu. Možnost oddechnout si a vyrovnat hru dostala Plzeň chvíli před koncem druhé třetiny poté, co obránce Phillip pykal za hrubost. Do nadějné šance se dostával Dvořák, zůstalo však pouze u náznaku a bylo to vše, co keramici v přesilovce předvedli. Na úvod sezóny ve velké pohodě hrající Voskár uzavřel třetinu svým průnikem až před brankáře Trvaje, akci však zakončil nepřesnou střelou.

Boj o důležitou vedoucí branku začal hned v první minutě závěrečné třetiny. V té zkusil Trvajovu pozornost kapitán Řezníček, Barta o minutu později musel likvidovat střelu Melenovského. Spíše než v houževnatou bitvu o možná rozhodující střelu se hra změnila ve snahu neudělat chybu. Zodpovědnost se na sebe pokusil vzít opět Josef Straka a ve 44. minutě prověřil Trvaje. Svoji oblíbenou fintu zkoušel Duda, ale kromě zmatku před domácí svatyní z jeho akce nic nebylo. Vítkovičtí přeci jen přidali v polovině závěrečné třetiny se jim podařilo výsledek otočit. Ivan Padělek byl šťastným střelcem a poslal domácí do vedení – 2:1. Keramiky branka vyprovokovala ke zvýšenému úsilí. Zatlačili domácí do vlastního obranného pásma, ale z tlaku nic nevytěžili. Naopak Krátoška musel faulovat unikajícího hráče Vítkovic a dostal dvě minuty. Tento trest stál Plzeň draho. Kaděra z prostoru mezi kruhy propálil Bartu potřetí – 3:1. V nervóznějším závěru byl vyloučen domácí Chmelíř a hostující Matějovský. V závěru ještě Phillip Bartu a stanovil upravil na 4:1, ovšem tato branka se neobešla bez konzultací a protestů, za které si Libor Barta vysloužil osobní trest. Do branky odevzdaných hostů se v přesilovce 4 na 3 trefil ještě Burger. Pro změnu přesilovku 5 na 4 využil Olesz a pro Plzeň tragickou desetiminutovku završil pátým gólem - 6:1. V pěstním souboji si to ještě rozdali Matějovský s Výtiskem, keramici těžce nesli neskutečný závěr.

Aleš Tomášek (Vítkovice): "Bohužel jsme utkání tradičně začali tím, že jsme inkasovali. Mužstvo se pak ale nepoložilo, zabojovalo a to mu jde ke cti. Otázkou bylo, kdo vstřelí druhou branku a nakonec se to povedlo nám. Jsme moc spokojeni, že jsme v závěru utkání dovedli k jednoznačnému vítězství."
Richard Farda (Plzeň): "Utkání nebylo příliš pohledné, ale tak už to bývá, když se oba týmy věnují spíše bránění. Nám hra zezadu dvě třetiny vycházela a v třetí části bylo jasné, že zvítězí ten, kdo vsítí druhý gól. Bohužel se to podařilo Vítkovicím, které nás pak v závěru už přehrály. Po takovém výsledku nemohu být spokojen."