Kosmetické změny tři body nepřinesly

P l z e ň - Karel Trachta se při své obnovené premiéře na lavičce Keramiky vítězství nedočkal. Keramika sice předvedla zlepšený výkon v obraně, ale v útočné fázi zůstala bezzubá, a tak se obě mužstva rozešla smírně 1:1, i po prodloužení.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

1:1p
0:0, 1:0, 0:1 - 0:0

Branky a nahrávky: 37. Ujčík (Matějovský) - 42. Gron (Černošek). Rozhodčí: Turčan - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 5010. Třetiny: 0:0, 1:0, 0:1 - 0:0.

Šmíd - Vobořil, Řezníček, Divíšek, Vlček, Mazanec, Výborný - Ujčík, Eiselt, Matějovský - Volák, Straka, Andrašovský - Koreis, Švík, Adamský

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Tesařík, Philipp, Jurečka, Černošek, Výtisk, Zápotočný, Chmělíř, Zátopek - Kaděra, Burger, Moravec - Laskiewicz, Gron, Krayzel - Irgl, Padělek, Olesz - Krenželok, Melenovský, Selingr

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
36:06 Viktor Ujčík Radek Matějovský Josef Řezníček Ujčík, Matějovský, Řezníček, Vobořil, Eiselt Jurečka, Černošek, Laskiewicz, Zápotočný
41:02 Stanislav Gron Marek Černošek Gron, Černošek, Jurečka, Lasziewicz, Zápotočný Ujčík, Matějovský, Řezníček, Vobořil, Eiselt
Reportáž

Utkání na plzeňském zimním stadiónu začalo za hromového ticha, které přerušovalo jen bruslení a pokyny trenérů. Důvod byl na jasný. Kotel plzeňských fanoušků tak dával jednoznačně najevo, co si o celé kosmetické změně na místě trenéra myslí. A že si nemyslí nic pěkného bylo jasné i z pokřiků směřující na vedení klubu.
Do samotného utkání pak obě mužstva naskočila v tréninkovém tempu, které korespondovalo s komorní atmosférou v hledišti. První šance se diváci dočkali až ve 3. minutě, když Aleš Padělek bombou prověřil Šmída. Keramika se připomněla ještě o tři minuty déle, když výbornou práci v rohu kluziště odvedl Švík, naservíroval mezi kruhy na Matějovského, ale jeho rána z první postrádala větší razanci. Skóre se poprvé mohlo měnit v polovině 6. minuty, když si Trvaj Divíškovo nahození z poloviny kluziště málem srazil do vlastní branky. Keramika i Vítkovice v této fázi hry spíše sázeli na defenzívu, a tak by se střely na branku daly spočítat na prstech jedné ruky. Když už pak hráči vystřelili, tak většinou pro brankáře z dostatečné vzdálenosti. Tak jak tomu bylo u střeleckých pokusů Jurečky či Voláka.
Největší šanci první třetiny měly v 16. minutě Vítkovice, kdy plzeňští zadáci nechali před Šmídem volného Burgera, ale mladý plzeňský gólman své mužstvo podržel. V závěru první třetiny se o vzruch postarala při hře 4 na 4 plzeňská dvojice Straka Andrašovský, která v pásmu Vítkovic předvedla výborné střídání, ale ani Andrašovskému se na dvakrát Trvaje překonat nepodařilo.

Začátek druhé třetiny byl v mnohém podobný prvnímu dějství. Na ledě byly vidět urputné obrany obou týmů, ale hezkou akci hledal fanoušek marně. První nebezpečnou akci předvedl až ve 23. minutě Melenovský, ke kterému se dostal před brankou odražený puk, ale než stačil vítkovický forward vypálit, byl ze zadu faulován Vobořilem. Vítkovicím se tak naskytla možnost přesilové hry, se kterou však naložili prachbídně. Za celé dvě minuty pořádně nevystřelili, a tak za zmíňku stojí jen nebezpečný nájezd Aleše Padělka od pravého mantinelu, se kterým si však Šmíd poradil. Ve 27. minutě se již na ofenzivní beznaděj svých spoluhráčů nemohl dívat asi nejlepší hráč domácích Dušan Andrašovský, ve vlastním pásmu převzal puk, projel celé kluziště, ale v rozhodující chvíli již nedokázal přesně zacílit. O minutu později si šel na trestnou lavici sednout za nedovolené bránění Jurečka. Plzeňáci však přesilovku sehráli v duchu posledních týdnů, takže si vysloužili od fanoušků jen pořádný pískot. Ve 29. předvedl hezkou akci Matějovský. Po vyhraném buly se ihned odhodlal ke střele a Trvaj měl plné betony práce. V této fázi hry Keramika předváděla asi nejlepší hokej celého zápasu a po zásluze se také dostala do vedení. Ve 35. minutě si šel na trestnou lavici odpočinout Výtisk a 2 sekundy před jeho návratem na led rozjásal pět tisíc diváků Ujčík, kterého nezištně našel před brankou Matějovský. Před koncem druhé se ještě Keramici dokázali ubránit přesilové hře soupeře při vyloučení Divíška, a tak mohli odejít do kabin za stavu 1:0.

Třetí třetina nezačala pro domácí zrovna nejlépe. Nejprve nedokázali využít přesilovku při vyloučení Černoška, aby krátce po jeho návratu na led inkasovali z hole Grona vyrovnávací branku, při které si hostující útočník udělal z bránícího Vobořila tréninkový kužel a švihem zavěsil pod víko. To však byla na dlouhou dobu ve třetí třetině poslední pěkná akce. Poté se na plzeňském stadiónu začal hrát urputný hokej, který nepřinesl žádné hezké hokejové momenty. Teprve v polovině třetí třetiny nebezpečně pálil z levého kruhu Adamský, který se v té chvíli ocitl úplně nekrytý, ale jeho bomba příklepem skončila jen v náručí Trvaje. O dvě minuty později pálil tvrdě i Josef Straka, ale ani on červené světlo za Trvajem nerozsvítil. Závěr třetí třetiny pak již plně probíhal v režii chybujícího rozhodčího Turčana. Ten nejprve čisté vypíchnutí Divíška posoudil jako podražení, ale o čtyři sekundy později vše kompenzoval dalším vymyšleným faulem Laszkiewiecze. I tak to však mohli být aktivnější hosté, kteří mohli rozhodnout zápas v normální hrací době, když Černoškovu bombu od modré 13 sekund před koncem zastavila tyčka plzeňské branky.
Následné prodloužení již žádnou branku nepřineslo, a to i díky včasnému výjezdu Šmída, kterým zmařil sólový únik Burgera.

Karel Trachta (Plzeň): Pokud budeme i nadále takhle bojovat, určitě půjdeme výsledkově nahoru. V dnešním střetnutí jsem z osobního hlediska chtěl především nepropadnout a tudíž neprohrát. Teprve se v plzeňském týmu rozkoukávám a poznávám jednotlivé hráče. Myslím si, že někteří hrají v současné době tak na padesát procent, někteří na sedmdesát a někteří holt budou hrát stále stejně. Musíme vycházet především z důkladné obrany.
Ladislav Svozil (Vítkovice): Tušili jsme, že s novým trenérem se hra Plzně oživí. Ale překvapilo nás, že i domácí se okamžitě po ztrátě puku stáhli do obrany a šance k brejkům se nám nenaskytla. S remízou jsme spokojeni.