Plzeň vyhrála nad vedoucím celkem z Pardubic

P l z e ň - Plzeň přehrála v dnešním utkání vedoucí tým tabulky Pardubice a v zápase vynikající kvality předvedla domácím fanouškům, že dokáže hrát hokej nejvyšší úrovně. Dvěma góly přispěl k vítězství Jan Švík, jednou se trefili Ujčík a Štefanka.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice

4:3
0:1, 4:1, 0:1

Branky a nahrávky: 22. Švík (Adamský), 31. Štefanka (Vobořil), 36. Ujčík (Matějovský), 37. Švík (Koreis) - 16. Blažek (Jaroslav Kudrna), 32. Lubina (M. Sýkora), 59. Rolínek (Novotný) Rozhodčí: Bolina - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:8. Využití 1:0. Diváci: 6 031.

Šmíd (Hamrla) - Kubeš, Řezníček, Divíšek, Vlček, Vobořil, Výborný, Mazanec - Ujčík, Štefanka, Matějovský - Dvořák, Straka, Andrašovský - Koreis, Švík, Adamský - Eiselt, Procházka, Volák

HC Dynamo Pardubice

Svoboda (Barek) - Sýkora, Mudroch, Pácal, Čáslava, Novotný, Duben, Vyhlídal, Bartoň - Rolínek, Blažek, Lubina - Sýkora, Janecký, Pospíšil - Kudrna, Mikeska, Pištěk - Kolář, Koukal, Průcha

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
15:59 Tomáš Blažek Jaroslav Kudrna Ladislav Lubina Blažek, Kudrna, Lubina, Mudroch, Sýkora M. Vlček, Vobořil, Koreis, Švík, Adamský
21:08 Jan Švík Marin Adamský Jakub Koreis Švík, Adamský, Koreis, Vonořil, Výborný Novotný, Duben, Rolínek, Janecký, Pištek
21:54 Ladislav Lubina Michal Sýkora Lubina, Sýkora M., Kudrna, Blažek, Mudroch Kubeš, Řezníček, Matějovský, Eiselt, Procházka
30:42 Juraj Štefanka Milan Vobořil Radek Matějovský Štefanka, Vobořil, Matějovský, Ujčík, Řezníček Vyhlídal, Čáslava, Lubina, Sýkora P.
35:40 Viktor Ujčík Radek Matějovský Juraj Štefanka Ujčík, Matějovský, Štefanka, Kubeš, Řezníček Sýkora M., Mudroch, Blažek. Lubina, Kudrna
36:47 Jan Švík Martin Adamský Jakub Koreis Švík, Adamský, Koreis, Vobořil, Výborný Novotný, Duben, Rolínek, Janecký, Pospíšil
58:47 Tomáš Rolínek Michal Sýkora Rolínek, Sýkora M., Blažek, Lubina, Sýkora P. Vobořil, Výborný, Koreis, Švík, Adamský
Reportáž

Plzeň nastoupila do dnešního utkání s vědomím, že vítězství nad jasným lídrem tabulky by mohlo odstartovat útok na první osmičku zaručující play-off. Na první šanci nečekalo 6000 diváků dlouho, hned ve 2. minutě se do rychlého protiútoku dostala druhá domácí řada, ale Dvořák netrefil ideálně Strakovu přihrávku, a tak Svoboda nemusel zasahovat. Hned na to si Plzeň ve své útočné třetině vytvořila velký tlak a Janecký zastavil Koreise pouze za cenu faulu. Přesilová hra trvala však pouze minutu, protože Ujčík zahákoval pardubického útočníka, který mu vypíchl kotouč na modré čáře. První velká šance vedoucího týmu tabulky přišla na začátku 7. minuty, kdy hosté dokonce dokázali dopravit puk za záda domácího gólmana Šmída, ale rozhodčí Bolina správně neuznal gól pro předchozí posunutí branky. Pak se hra na dlouhé minuty přesunula do středního pásma a diváky potěšil až fantastický obranný zákrok Andrašovského, který skokem překazil pardubické přečíslení dva na jednoho. V 16. minutě zablokoval Ujčík střelu na modré čáře a spolu s Matějovským najížděli sami na Svobodu, ale druhý jmenovaný trefil pouze lapačku gólmana Pardubic. Potom o sobě dali pořádně vědět hosté a zbytek 1. třetiny se odehrál v jejich režii. Nejdříve nedokázal zužitkovat ideální Průchovu přihrávku Kolář, ale na konci 16. minuty už Blažek v pádu Šmída překonal. Pardubické branka povzbudila a zvýšit mohl minutu před koncem Kudrna, který se před plzeňským gólmanem objevil zcela sám, ale při domácích stálo štěstí. Do šaten se tedy šlo za jednobarnkového vedení hostů.

Do 2.třetiny nastoupila Plzeň jen se 3 lajnami. Hned v úvodu si Švíkova řada vytvořila několik příležitostí a právě Švík na začátku 22. minuty srovnal skóre na 1:1. Hosty z východu Čech, ale tento gól nezlomil a vrátit vedení na jejich stranu mohl, v úvodu zápasu vynikající, Průcha. Šmída ale překonal až z následné šance Pardubic Lubina, a tak se domácí z nerozhodného stavu radovali pouhých 46 vteřin. Pak se Plzeň dostala na dlouhé minuty do obrovského tlaku, své šance neproměnili Výborný a po něm ani Dvořák, který se ocitl zcela sám před gólmanem Svobodou. Vynikající příležitost na srovnání nabídli hosté Plzni v 10. minutě druhé třetiny, kdy měli domácí možnost hrát 39 vteřin přesilovou hru pět na tři. Tu sice nedokázali využít, ale v pokračující výhodě o jednoho muže se nejlépe před pardubickou bránou zorientoval Štefanka a svým gólem poděkoval trénérům za důvěru, že dnes mohl nastoupit v 1. útočné formaci. Šmíd, který neměl dlouhé minuty žádnou práci, si na puk šáhl až v 11. minutě, ale střela z dálky mu nenadělala větší potíže. Hosté se mohli vrátit do vedení 5 minut před koncem 2. třetiny, kdy jim přesilovou hru nabídl Matějovský, domácí se ubránili pouze s vypětím všech sil. Nejhezčí akce dnešního zápasu přišla krátce po skončení početní výhody hostů, Ujčík dostal přihrávku těsně před Adama Svobodu, nezazmatkoval a krásnou kličkou dostal domácí tým poprvé do vedení. A když o minutu později zvýšil na rozdíl 2 gólů Švík, vypukla na plzeňském zimním stadiónu obrovská euforie. Na stavu po 2. třetinách už nic nezměnila ani pardubická přesilovka.

Na začátku posledního dějství museli Pardubice nastoupit pouze ve čtyřech, protože po skončení 2. třetiny zbytečně fauloval domácího hráče Pištěk. Na hostech byla znát velká nervozita, a tak rozhodčí Bolina vylučoval hráče za potyčky na obou stranách. Na hokejový moment čekali diváci do 49. minuty, kdy si za domácí obranu dobře najel Pištěk a plzeňský útočník Švík musel vše řešit faulem. V následné početní výhodě Pardubic podržel Keramiku dobře chytající Šmíd, když zlikvidoval střely Petra Sýkory a Pospíšila.Na domácích hokejistech byla vidět velká snaha rozhodnout utkání a přidat ještě jeden gól do hostující brány, ale obrovskou šanci neproměnil Andrašovský a krátce po něm ani Straka. V 15. minutě odpískal, dnes velmi nepřesný, rozhodčí Bolina faul Výbornému. Hosté nedokázali vážněji ohrozit Šmída v plzeňské brance, naopak do samostatného nájezdu se dostal z trestné lavice se vracející obránce Výborný, Svoboda však byl na místě. Situaci ještě zdramatizoval 73 sekund před koncem Rolínek, když do brány dorazil puk, který domácí brankář neudržel, ale domácí hráči závěr utkání zvládnuli a cenné vítězství si už nenechali vzít.