Ujčík vystřílel další výhru

P l z e ň - Dvě velmi dobré třetiny nakonec stačily Keramikům ke třem bodům v utkání se Znojmem, které domácí vyhráli 3:1. O dvě branky se postaral Viktor Ujčík, kterému v centru prvního útoku svědčila spolupráce s Ľubomírem Hurtajem. Pochvalu zaslouží i Zdeněk Šmíd, který mužstvo několikrát podržel.

HC Škoda Plzeň - Orli Znojmo

3:1
2:0, 0:0, 1:1

Branky a nahrávky: 7. Ujčík (Řezníček), 10. M. Divíšek (Vobořil, J. Straka) 60. Ujčík (Štefanka) - 44. Pucher (Uram). Rozhodčí: Nečas - Kareš, Bláha. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 5040.

Šmíd - Kubeš, Řezníček, Dobroň, Výborný, Divíšek, Vobořil - Ujčík, Hurtaj, Matějovský - Dvořák, Straka, Andrašovský - Koreis, Švík, Adamský - Topol, Štefanka, Volák

Orli Znojmo

Kameš - Soudek, Havíř, Snopek, Toman, Benák, Kumstát - Uram, Haman, Pucher - Barus, Plášek, Plch - Kumstát, Ludvík, Erat - Mikulík, Hodek, Beroun

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
6:50 Viktor Ujčík Josef Řezníček Ondřej Kubeš Ujčík, Řezníček, Kubeš, Hurtaj, Matějovský Pucher, Uram, Haman, Havíř, Snopek
9:51 Michal Divíšek Josef Straka Milan Vobořil Divíšek, Straka, Vobořil, Dvořák, Andrašovský Benák, Kumstát, Barus, Plášek, Plch
43:40 Peter Pucher Marek Uram Pucher, Uram, Haman, Havíř, Soudek Divíšek, Vobořil, Dvořák, Straka, Andrašovský
59:24 Viktor Ujčík Josef Řezníček Juraj Štefanka Ujčík, Řezníček, Štefanka, Kubeš, Matějovský Havíř, Uram, Haman, Pucher, Snopek
Reportáž

Do utkání na plzeňském zimním stadionu lépe vstoupili hostující hráči, kterých bylo hned od počátku plné kluziště. K tlaku jim napomohl i faul Martina Výborného hned ve 46 sekundě zápasu, kterým poslal Keramiku do hry v oslabení. Hostům se však dvouminutová početní výhoda ztenčila na pouhých 23 sekund, když za hru vysokou holí putoval na trestnou lavici i Barus. Při hře čtyři na čtyři bylo ještě markantnější razantnější bruslení hostů, kteří se lehce dostávali do pásma domácích, kde ohrožovali plzeňského brankáře Šmída, tak jak tomu bylo ve 2. minutě při šanci Romana Erata, který se nebezpečně natlačil před branku.

Keramika se domácím fandům pořádně připomněla až ve 4. minutě, kdy Milan Volák protáhl Kameše v brance Znojma. Ihned z protiútoku kontroval Plch, který švihem zpoza kruhů trefil naštěstí jen rameno mladého brankáře Keramiky. Silnou pětiminutovku Znojma pak zakončila pěkná akce dvojice Haman - Uram, které chyběla jen lepší finální přihrávka.

Z ničeho nic pak však přišla 7. minuta, ve které se k puku dostal na hranici levého kruhu Viktor Ujčík, který pranic neváhal a švihem jej poslal do růžku znojemské branky. Brankář Kameš se v té chvíli musel červenat, protože takové střely se chytají. Orly tato branka poslala do silného útlumu, zatímco Keramici dostali křídla. Najednou jich bylo plné kluziště. Další branku měl na holi po spolupráci celého druhého útoku Andrašovský, ale Kameš odčinil své předchozí zaváhání.

Podruhé kapituloval až v 10. minutě, když puk po ose Straka - Vobořil - Divíšek poslal do branky bombou od modré posledně jmenovaný. Hosté se po tomto K.O. vzpamatovali až ve 14. minutě, když nejprve Šmída nebezpečně vystrašilo nahození Kumstáta od modré a poté také průnik agilního Plcha, jehož nájezd skončil na betonu plzeňského gólmana. V 17. minutě se v dobré palebné pozici ocitl Řezníček, ale tak dlouho váhal se střelou až prováhal vhodný okamžik a přišel o puk. Skóre se tak mohlo měnit až 35 sekund před první sirénou, ale Zdeněk Šmíd fantasticky kryl do lapačky bombu z bezprostřední vzdálenosti z hole Baruse.

Druhá třetina začala ve vlažném tempu a hra zpočátku postrádala potřebný náboj. Z první pětiminutovky stojí za zmínku jen náznak šance Ujčíka při nájezdu dva na jednoho, který však pokazila špatná přihrávka a rychlá akce čtvrtého útoku Keramiky, když Milan Volák potáhl středem hřiště puk, přenechal do tandemu Štefankovi, jehož bomba jen zaduněla o betony brankáře Martina Altrichtera, který vystřídal do druhé třetiny Kameše.

Poté hra opět nabrala na tempu, rychle plynula a útok se přeléval z jedné strany na druhou. V polovině třetí třetiny se velice šikovně individuálně prosazoval Radek Matějovský, který se prokličkoval až před Altrichtera, ale bekhendový pokus poslal těsně nad branku. Ve 32. minutě se zase připomněli hosté, konkrétně Plášek, který v dobré palebné pozici mezi kruhy pálil do ramene Šmída. Ten se zapotil i ve 35. minutě, když se chyby v obranném pásmu dopustil Výborný, puk se dostal k Uramovi, ale jeho táhlá střela neměla proti plzeňskému brankáři šanci.

Ihned z protiútoku měla hezký moment třetí plzeňská řada, když Adamský v nájezdu se Švíkem pohotově pálil těsně vedle znojemské branky. A když se dvě minuty před koncem druhého dějství neujala ani rána švihem nejlepšího plzeňského hráče Viktora Ujčíka, odcházela obě mužstva do šaten za stavu 2:0 pro Keramiku.

Třetí dějství začali stejně jako první třetinu lépe hosté. Opět začali skvěle bruslit a pasivní hráči Plzně se rázem ocitli pod drtivým tlakem. Zvýšená aktivita Znojma slavila svůj úspěch ve 44. minutě, když Pucher při závaru před domácí svatyní s pomocí Vobořila dopravil puk za záda bezmocného Šmída. Šmíd první střelu Puchera ještě kryl, ale jím vyražený puk vrátil za plzeňského brankáře bránící Vobořil.

Znojmo bylo najednou na koni a vyrovnání bylo ve vzduchu. Ve 46. minutě se elegantně od pravého mantinelu do středu mezi kruhy přesunul aktivní Haman, najel až před Šmída, ale ten skvěle kryl jeho pokus o bekhendový blafák. Hosté se šikovně prosazovali i ve 48. minutě, když Havíř střelou po ledě vyzval k teči Hamana, kterého před Šmídem nechali plzeňští beci úplně volného.

Znojemský tlak byl přibržděn až ve 49. minutě, když si na trestnou lavici odpočinout Kumstát. Domácí se dali při přesilovce do kupy a hra se vyrovnala. I tak plzeňskému publiku zatrnulo v 53. minutě, když Soudek dvakrát zasypal těžkými ranami Šmída. Plzeň se v tu chvíli opět jen bránila a spoléhala na brejky, které však nepřicházeli. Vysvobození z tlaku hostů v podobě třetí branky tak přišlo až 26 sekund před konce, když se při závěrečné snaze hostů o vyrovnání při power – play trefil Viktor Ujčík a stanovil tak konečné skóre zápasu na 3:1 pro Keramiku.

Radek Kampf (Plzeň): Oproti předchozím dvěma zápasům jsme podali disciplinovaný výkon a dodrželi jsme taktické pokyny. Chtěl bych pochválit celé mužstvo a hlavně brankáře Šmída, který nás v kritických chvílích podržel.

Milan Skrbek (Znojmo): Nepovedl se nám úvod utkání. Od stavu 2:1 jsme sice byli lepší, ale nedokázali jsme dotáhnout utkání do úspěšného konce.