Po velkém boji zasloužené tři body

Keramika Plzeň si do tabulky extaligy připsala další cenné tři body. V nervózním a bojovném utkání nakonec domácí hráčí udolali liberecké Tygry. Konec zápasu si však Plzeňští zbytečně zkomplikovali a připravili divákům malé drama se šťastným koncem.

PSG Berani Zlín - HC Škoda Plzeň

2:3p
1:0, 1:0, 0:2 - 0:1

Branky: 14. Blaťák (Jenáček, Rachůnek), 22. M. Filip (Rachůnek, Jenáček) - 41. Ujčík (Andrašovský, J. Straka), 44. Adamský (Hurtaj, Švík), 62. Dvořák. Rozhodčí: Haškovec - Dančišin, Matějček. Vyloučení: 9:10. navíc Pivko (Zlín) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4687.

PSG Berani Zlín

Tuček - Marušák, Blaťák, Hamrlík, Macholda, Galvas, Hriňa - Balaštík, Vlach, Pivko (32.- 40. Záhorovský) - Rachůnek, M. Filip, Jenáček - Okál, Hubáček, Veselý

Šmíd - Kubeš, Řezníček, Dobroň, Výborný, M. Divíšek (23. Vobořil), I. Vlček - Ujčík, Hurtaj, Matějovský - Dvořák, J. Štefanka, Andrašovský - R. Procházka, Švík, Adamský - Topol, J. Straka, Volák

BRANKOVÉ SITUACE
Čas Střelec 1. asistent 2. asistent Pozitivní účast Negativní účast
13:25 Miroslav Blaťák Martin Jenáček Ivan Rachůnek Blaťák, Jenáček, Rachůnek, Galvas, Filip Divíšek, Vlček, Ujčík, Dvořák
21:28 Martin Filip Ivan Rachůnek Matin Jenáček Filip, Rachůnek, Jenáček, Blaťák, Macholda Dobroň, Výborný, Dvořák, Straka
40:18 Viktor Ujčík Dušan Andrašovský Josef Straka Ujčík, Andrašovský, Straka, Kubeš, Řezníček Marušák, Blaťák, Balaštík, Vlach, Záhorovský
43:47 Martin Adamský Jan Švík Ivan Vlček Adamský, Švík, Vlček, Vobořil, Hurtaj Marušák, Blaťák, Okál, Veselý
61:11 Michal Dvořák Juraj Štefanka Dvořák, Štefanka, Vlček, Vobořil Marušák, Blaťák, Balaštík, Vlach

Reportáž
Po dvou prohrách (4:2 ve Zlíně a 2:3 po prodloužení doma) Plzeň konečně zdolala bývalé Berany, kteří se v současné době vydávají za Medvědy. Pokud v posledním vzájemném utkání 28. ledna Keramici vyhrají 4:2, budou mít v sezóně 2002/03 se Zlínem naprosto shodnou bilanci.

Vraťme se ale do současnosti, respektive nedávné minulosti. V úterý to dlouho vypadalo na třetí letošní porážku Keramiků s předposledním celkem tabulky. Po čtyřiceti minutách už domácí hráči možná mysleli na údržbu v poslední třetině, jenomže změny v sestavě hostujícího mužstva udělaly do té doby lepšímu týmu čáru přes rozpočet.

Pojďme se podívat na průběh utkání, které se pro Plzeň dlouho vyvíjelo nepříznivě. Hned od začátku se začalo vylučovat, což vyhovovalo Zlínu. Ten už ve 3. minutě při své první přesilové hře dostal puk za Šmídova záda, ale rozhodčí Haškovec gól neuznal. Poté přišly na řadu dvě nepovedené početní výhody v podání Západočechů.

Ve 12. minutě dostali domácí šanci hrát 105 sekund v pěti proti třem. Když už se zdálo, že se hosté ubrání, ve 14. minutě 10 sekund před návratem druhého plzeňského hráče otevřel skóre obránce Blaťák – 1:0. Po doznění Zlínské radosti ubylo útočných akcí, k vidění byly hlavně fauly spojené s vyloučeními.

V samém závěru první třetiny šel za Ujčíkem na trestnou lavici Řezníček, což znamenalo, že Zlínští budou mít na začátku druhé dvacetiminutovky 42 sekund dvojnásobnou přesilovku. Ta měla podobný průběh jako ta první. Domácí ji opět nevyužili, ale následnou převahu pěti proti třem zase zužitkovali. Ve 22. minutě překonal Šmída cestovatel Martin Filip – 2:0.

Ve 30. minutě podruhé ukázali svou neschopnost využít přesilovou hru plzeňští hráči, kterých bylo téměř minutu o dva víc. Kromě nestejného počtu hráčů na ledě byl nejzajímavějším okamžikem prostřední části hry neproměněný Balaštíkův nájezd, který ponechal hostům reálnou šanci na úspěch. Hned po 18 sekundách třetí třetiny dorazil Andrašovského střelu za Tučkova záda Viktor Ujčík – 2:1! Plzeňští trenéři stáhli hru na tři pětky a ve 44. minutě už bylo díky Martinu Adamskému vyrovnáno – 2:2!

Poté Zlín opět přitlačil na pilu a Zdeněk Šmíd musel ukázat, co v něm je. To se mu dařilo náramně, svůj tým několikrát podržel. V 59. minutě se Keramikům naskytla šance rozhodnout zápas v pěti proti čtyřem, ale pořádný tlak si nevytvořili.

Šlo se tedy do prodloužení, ve kterém nejprve Šmída ani natřikrát nepřekonal Jenáček. Poté Petr Tuček neudržel puk ve své moci Michal Dvořák dorážkou zdvojnásobil plzeňský bodový zisk – 2:3!

Zdeněk Venera (Zlín):
"S Plzní předvádíme pravidelně bojovný hokej. Z přesilových her se nám podařilo vytvořit si náskok, ovšem za klíčový považuji závěr druhé třetiny, kdy Balaštík neproměnil své sólo. Bohužel s koncovkou se trápíme už delší dobu, což se potvrdilo především ve třetí třetině, kdy jsme nezachytili její úvod. Škoda zahozených šancí v prodloužení, soupeř naopak šťastně skóroval."

Milan Razým (Plzeň):
"Do utkání jsme vstoupili nešťastně, navíc vlastní nedisciplinovaností jsme se připravili o to, abychom hráli vyrovnanou hru. Paradoxně jsme se dvakrát ubránili dvojnásobné přesilové hře soupeře, ovšem ve čtyřech jsme dvakrát inkasovali. Do třetí třetiny jsme udělali řadu změn v sestavě, nenechali jsme kámen na kameni s vědomím, že nemáme co ztratit. Hráči se nám odvděčili rychlým vyrovnáním, pak už jsme zápas ubránili do remízového konce. V prodloužení jsme byli šťastnějším týmem."