Hurtaj nakonec přece jen prolomil střeleckou smůlu

P a r d u b i c e - Hokejisté Plzně dokázali po jednom z nejlepších výkonů na ledě soupeře v této sezóně porazit vedoucí tým tabulky Pardubic 2:1 v prodloužení. Domácí tým vyslal sice na plzeňského Bartu více střel, ale akce keramiků byly nebezpečnější, a tak se hokejisté Plzně dočkali po dlouhé době zaslouženého vítězství mimo vlastní stadion.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

1:2p
1:0, 0:0, 0:1 - 0:1

Branky a nahrávky: 12. Pospíšil (Pácal) - 41. Straka (Dvořák), 65. Hurtaj. Rozhodčí: Nečas - Dančišin, Matějček. Vyloučení: 6:5. Třetiny: 1:0, 0:0, 0:1 - 0:1. Diváci: 7486

HC Dynamo Pardubice

Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Vyhlídal, Čáslava, Pácal, Duben - Kudrna, Blažek, Lubina - Kubišta, Janecký, Pospíšil - Pištek, Mikeska, Novotný - Kolář, Koukal, Průcha.

Barta - M. Divíšek, Mazanec, Dobroň, Výborný, Kubeš, Vobořil - Dvořák, Straka, Andrašovský - Branda, Štefanka, Matějovský - Procházka, Hurtaj, Volák - Topol, Švík, Adamský.

BRANKOVÉ SITUACE

Čas Střelec 1. asistent 2.asistent Pozitivní účast Negativní účast
11:00 David Pospíšil Jan Kubišta Pospíšil, Kubišta, Janecký, Čáslava, Vyhlídal Kubeš, Vobořil, Dvořák, Straka, Andrašovský
40:45 Josef Straka Michal Dvořák Straka, Dvořák, Andrašovský, Mazanec, Divíšek M.Sýkora, Mudroch, Blažek, Mikeska, Kubišta
64:43 Ľubomír Hurtaj Josef Straka Hurtaj, Straka, Branda, Dobroň Vyhlídal, Čáslava, Pospíšil, Mikeska

Dušan AndrašovskýPetr Čáslava

Libor Barta zasahoval poprvé v 5. minutě proti střele Janeckého, Adam Svoboda si připsal první zákrok ještě o minutu později. V 8. minutě nejprve Lubina vystřelil zblízka do Barty, z následného brejku Mazanec zakončil samostatný nájezd nedotaženým blafákem. Mazanec vůbec v zápase hýřil aktivitou a odvahou. V zápase si několikrát najel do útoku a blýskl se několika zajímavými nápady. V 11. minutě předvedl pěknou akci velmi aktivní čtvrtý plzeňský útok, když dvakrát střílel Martin Adamský. Potom už se však domácí dostali do vedení. Od modré čáry pálil Michael Vyhlídal, Barta střelu vyrazil jen před sebe a David Pospíšil zvedl puk nad beton svého bývalého spoluhráče. Byl to trochu nešťastný gól. Nejen proto, že Pospíšil trefil puk s velkou dávkou štěstí, ale hlavně proto, že Plzeň byla Pardubicím minimálně vyrovnaným soupeřem a očekáváný tlak perníkářů v úvodu utkání se vůbec nekonal. Poté přišlo na řadu první vyloučení (pykat šel Matějovský), ale Pardubičtí toho při přesilovce mnoho nevymysleli. V 16. minutě potvrdil dobrou hru útoku mladíků Adamský, ovšem Adam Svoboda by l opět bezchybný. V 17. minutě trefil Duben brankovou konstrukci, marně to zkoušeli také Novotný a Mudroch. O minutu později objel branku Lubina, Barta se však zaskočit nenechal. Ve 20. minutě hráli domácí přesilovou hru, kterou nevyužil ani Janecký stojící sám před plzeňskou brankou.

Na začátku druhé třetiny vystřelil jedovatě vod modré čáry Štefanka, chvíli nato byl vyloučen Novotný. Plzeňští si ale v početní výhodě nevytvořili převahu ani šance. Ve 28. minutě několikrát v těsném sledu za sebou chyboval Kubeš a následný blafák Davida Pospíšila zastavila až tyč. To byl možná rozhodující moment utkání. Za minutu nevyužil dobrou šanci Andrašovský, který byl o několik vteřin později poté vyloučen. Ve 30. minutě ho ale napodobil Mikeska, který nedorazil puk zblízka do branky a pak se rovněž nechal vyloučit. Ani jedno z mužstev svoji krátkou přesilovku nevyužilo, a tak přišly největší šance až na konci druhé třetiny. Ve 36. minutě získala Plzeň možnost hrát čtyřminutovou přesilovku po nehezkém zákroku vysokou holí Průchy na Švíka, po němž se v obličeje plzeňského hráče objevila i krev. Brzy však na trestnou lavici putoval za zbytečný zákrok jinak téměř nevideitelný Daniel Branda a bylo po přesilovce.

Hned v úvodu třetí třetiny se Plzni podařilo vyrovnat. Josef Straka získal puk po chybě Michala Sýkory, skvěle se individuálně prosadil kolem Petra Mudrocha a trefil krásně pod horní tyčku. Plzeň si vypracovala několik dalších obrovských šancí a mohla vyhrát už v normální hrací době. Obrovskou šanci měl Radek Matějovský, před nímž na okamžik zívala i prázdná branka, ovšem hráč, který část své kariéry strávil i v Pardubicích, trefil brankáře Svobodu do masky. Sám před gólmanem se ocitl Ľubomír Hurtaj, ovšem neměl rychlost a Svoboda s přehledem kopíroval jeho pohyby. Teprve v závěru třetí třetiny měli šance i domácí. Při vyloučení Štefanky hosty hodně podržel Libor Barta, který měl ovšem během utkání kromě skvělých zákroků i několik velmi nejistých a šťastných.

Do prodloužení oba týmy vstoupily s cílem vyhrát. První velkou šanci si vypracoval Matějovský, akce se přelévaly na obě strany, ovšem Plzeň byla nebezpečnější. Když už se zdálo, že utkání skončí remízou, vypálil na Svobodu Josef Straka, gólman puk jen vyrazil a Ľubomír Hurtaj, jenž celý zápas spaloval mrtvoly, prolomil střelecké štěstí. Nečekaně objel branky a zasunul puk do sítě. Plzeňská radost mohla propuknout. Vždyť se Keramika stala po Litvínovu teprve druhým týmem v extralize, který v Pardubicích vyhrál.

Miloš Říha (trenér Pardubic): "Podali jsme nejslabší výkon sezony. Dnešní výkon není omluvitelný, takhle jsme doma nikdy nehráli. Bez tlaku a střelby na branku nemůžeme vyhrát, byť musím ocenit hru soupeře, který předvedl důraznou obranu." Karel Trachta (trenér Plzně): "Jsem spokojený, uhráli jsme na ledě lídra tabulky dva body. Podali jsme bojovný výkon a minimálně bod jsme si za dnešní hru zasloužili. Samozřejmě ten druhý bod z prodloužení to už je o štěstí, kterého jsme dnes měli my víc."