Strakova vsetínská střelnice

P l z e ň - Keramici zvládli vstup do závěrečné čtvrtiny a soustředěným výkonem přehráli nebezpečný Vsetín 4:1. Exceloval centr první útočné formace Josef Straka, za Bieglova záda poslal tři puky. Keramika Plzeň se vítězstvím bodově dotáhla osmé Karlovy Vary, které však mají k dobru sobotní televizní dohrávku 40. kola.

HC Škoda Plzeň - VHK ROBE Vsetín

4:1
1:1, 1:0, 2:0

Branky: 11. J. Straka (Eiselt, Dvořák), 21. J. Straka (Dvořák, Eiselt), 47. J. Štefanka (Adamský, Branda), 52. J. Straka (Dvořák, Mazanec) - 10. Ambruz. Rozhodčí: Minář - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:6. Využití: bez využití. Diváci: 6740.

Barta - M. Divíšek, Mazanec, Dobroň, M. Výborný, Kubeš, I. Vlček - Dvořák, J. Straka, Eiselt - Branda, J. Štefanka, Matějovský - Švík, Hurtaj, Adamský - Topol, R. Procházka, Volák.

VHK ROBE Vsetín

Biegl - Luža, Frolo, Jaškin, B. Ptáček, Kučný, J. Polák - Kacíř, Gardoň, Demel - R. Kucharczyk, Stantien, Vampola - Kotásek, Vak, Ambruz.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
9:06Radim KucharczykMartin AmbruzKucharczyk, Ambruz, Vak, Kučný, JaškinKubeš, Vlček, Švík, Hurtaj, Adamský
10:10Josef StrakaMichal DvořákVáclav Eiselt Straka, Dvořák, Eiselt, Dobroň, Výborný Kučný, Polák, Kotásek, Vak, Ambruz
20:39Josef StrakaMichal DvořákVáclav Eiselt Straka, Dvořák, Eiselt, Divíšek, Mazanec Luža, Frolo, Kacíř, Gardoň, Demel
46,18Juraj ŠtefankaMartin AdamskýDaniel Branda Štefanka, Adamský, Branda, Kubeš, Vlček Luža, Ptáček, Gardoň, Demel, Kucharczyk
51:57Josef StrakaMichal DvořákDavid Mazanec Straka, Dvořák, Mazanec, Divíšek, EiseltKučný, Polák, Kotásek, Vak, Ambruz
Martin Kotásek

Zápas se Vsetínem byl pro oba týmy utkáním největší důležitosti. Oba týmy v tabulce dělil pouhý bod a v sázce byla lepší pozice pro boje o play-off. Plzeň odstartovala náporem. Už první řada při úvodním střídání naznačila, že keramici berou zápas se vší vážností. Ve 3. minutě pak přenechal Adamský puk Hurtajovi a ten poprvé vyzkoušel Biegla. O minutu později našel podobným způsobem Dvořák Straku, ale ten se teprve zastřeloval.Plzeňský nápor na chvilku přerušila přesilovka hostů. Při vyloučení Matějovského zahrozil nejvíce Tomáš Vak, ale Libor Barta jeho ránu vytlačil nad břevno. V 8. minutě se sám před brankou ocitl Václav Eiselt, ale netrefil puk. Eiselta povovala Plzeň před zápasem z Berouna a benešovský odchovanec podal v dresu Plzně rozhodně svůj nejlepší výkon v letošní sezóně a určitě pořádně zamotal hlavu trenérům před nedělním zápase ve Znojmě. Celkem prověřil Biegla šesti střelami, navíc si výborně plnil obranné úkoly a se svými spoluhráči Dvořákem a Strakou výborně kombinoval.

Do vedení šli ovšem hosté. Obránce Kubeš nedokázal čistě zastavit pronikajícího Martina Ambruze. Rozhodčí signalizoval vyloučení, ale Ambruz pokračoval v akci, jednou rukou vystřelil a Radim Kucharczyk Bartou vyražený puk dorazil do sítě. Po vynikajícím začátku to byl pro domácí publikum velký šok. Naštěstí však už při následujícím střídání Plzeň vyrovnala a byla u toho elitní formace Keramiky. První útok stoprocentně plnil svoji úlohu a tápání této formace z úvodu sezóny se zdá být zapomenuto. Biegl jen vyrazil Dvořákovu střelu před Josefa Straku, který střelou po ledě rozsítil světlo za vsetínskou brankou. Vsetín měl v první třetině už pouze dvě větší šanci. Kacíř však mířil v dobré pozici jen doprostřed branky, kde stál připravený Barta, v závěru při přesilovce hostů hrozil často střílející Patrik Luža. Na druhé straně málem překvapil střelou ze středního pásma Biegla David Mazanec a hezkou střelu z levé strany vyslal Eiselt. V 17. minutě potom šikovně tečoval Adamský střelu Kubeše od modré, ale puk trefil Biegla do pravého betonu.

Hned na začátku druhé třetiny rozpoutala kolotoč střel před Bieglem Strakova řada a korunovala ho gólem. Straka našel v ideální pozici zcela nekrytého Dvořáka, ten si střelu dlouho připravoval, ale Biegl ji z vypětím všech sil vyrazil k Eiseltovi, jenž se snažil propasírovat puk do sítě bekhendem. Nakonec dostal kotouč za brankovou čáru až Josef Straka, který téměř z branové čáry s přispěním jednoho z obránců poslal Plzeň do vedení. Plzeň v úvodu druhé části předváděla vynikající hokej a náskok mohla několikrát zvýšit. Vlčkovu střelu od modré hezky nadzvedl Ľubomír Hurtaj, ve 24. minutě pak v plzeňské přesilovce Biegl vytlačil vyloženou šanci agilního Eiselta na tyč. Krátce na to pak Matějovský objel Jaškina a natlačil se na Radovana Biegla, který se následně hodně rozlítil na rozhodčího Mináře. Na druhé straně se hezkou akcí prezentoval Kotásek, ovšem jeho střelu našel Barta v lapačce. Vášně pak vzbudil zákrok Kubeše na jednoho ze vsetínských hráčů, ale rozhodčí nechal pokračovat ve hře. Kubeš pak u vsetínské střídačky strčil do Vaka, který ho následně nešetrně sekl. Účty si s ním nakonec přijel vyřídit Michal Dvořák.

K první řadě, která znamenala pro soupeře permanentní nebezpečí, se postupně přidávala i druhá. Matějovský našel v ideální pozici Štefanku, ovšem brankář Biegl mu vyjetím zmenšil střelecký úhel. Štefanka se možná mohl pokusit o blafák, místo toho však po zmařené šanci sekl zoufale hokejkou do tyčky. Obrovskou šanci měl vzápětí na druhé straně Luža, ale Barta mu zmenšil střelecký úhel a haškovským zákrokem šanci zlikvidoval. Tato neproměněná šance byla jedním z klíčových momentů utkání.

Od 30. minuty nechali plzeňští trenéři na střídačce čtvrtý útok. Vsetín však přesto vyrovnal hru a ve 37. minutě uzamkl Plzeňské při přesilovce v jejich obranném pásmu. Největší šanci měl Kotásek, ale nezvedl puk přes ležícího Bartu.

Ve 45. minutě hezky projel Eiselt vsetínskou obranou, ale nepřesně přihrál Dvořákovi. Z protiútoku pozlobil Martin Kotásek. Plzeň hrála dobrý hokej, ovšem dlouho vedla pouze o gól a prioritou mužstva bylo hlavně dobré bránění. Teprve ve 47. minutě uklidnil fanoušky Juraj Štefanka, jenž pohodlně dokončil akci Adamského a Brandy. V 52. minutě pak Josef Straka dovršil svůj první hattrick mezi dospělými. V úniku dvou na jednoho hledal Straku těžkou přihrávkou Michal Dvořák. Straka ji báječně z první usměrnil do sítě. Hrál se hokej nahoru-dolů a diváci se dobře bavili. Poslední myšlenky na bodový zisk vzal Vsetínu v 56. minutě obránce Tomáš Frolo, jenž inkasoval čtyřminutový trest. V poslední minutě hledal na útočné modré najetého Straku MAzanec, ovšem Strakovi odskočil puk od brusle do rohu kluziště a byl konec. Plzeň sice stále zůstala na desátém místě, ovšem ztráta na sedmou příčku už je pouhý bod.

Radek Kampf (Plzeň): "Chtěl bych poděkovat všem hráčům za bojovný výkon po celé utkání. Ve druhé třetině jsme měli několik šancí, které jsme nedali. Ve třetí jsme střeleckou smůlu protrhli, podařilo se nám proměnit šance a zvítězit."
Zdislav Tabara (trenér Vsetína): "V utkání jsme sice dobře začali, ale rozhodla druhá třetina, kdy nepozornost a lajdáckost hráčů zavinila druhý gól. Pak jsme měli několik dobrých šancí, které jsme neproměnili, skóroval naopak soupeř a zaslouženě zvítězil."