Plzeň se protrápila k vítězství

P l z e ň - Velmi zarputilým soupeřem se ukázali zlínští medvědi v úterním extraligovém zápase. Dvakrát vedli, ale keramici nakonec skóre otočili a v nervózním závěru především diky Bartovi těsný náskok uhájili. Vítězný gól vstřelil Dušan Andrašovský.

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín

3:2
0:1, 1:0, 2:1

Branky a nahrávky: 31. Adamský (Švík), 48. Hurtaj (Dobroň), 53. Andrašovský (Dvořák) - 14. Hamrlík (Okál), 47. Veselý (Vlach). Rozhodčí: Mikula - Unzeitig, Cambal. Rozhodčí: Vyloučení: 4:8, navíc Matějovský 10 min., Eiselt (oba Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 5451.

Barta - M. Divíšek, Řezníček, Dobroň, Výborný, Mazanec, I. Vlček - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Branda, Hurtaj, Eiselt - R. Procházka, J. Štefanka, Matějovský - Volák, Švík, Adamský.

PSG Berani Zlín

Tuček - Marušák, Blaťák, Hamrlík, Zubíček, Hriňa, Macholda - Balaštík, Vlach, Veselý - Rachůnek, Ministr, Jenáček - Okál, Lipka, Hubáček - Mokrejš, Zagrapan, Pivko.

Statistickou část připravili: Petr Naar, Miroslav Houdek a David Schlegel.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
13:26 Martin Hamrlík Miroslav Okál Hamrlík,Okál, Blaťák, Balaštík, Vlach Divíšek, Řezníček, Branda, Hurtaj
30:12 Martin Adamský Jan Švík Milan Volák Adamský, Švík, Volák, Řezníček, Divíšek Hriňa, Macholda, Balaštík, Vlach, Veselý
46:36 Ondřej Veselý Rostislav Vlach Veselý, Vlach, Balaštík, Hriňa, Macholda Mazanec, Vlček, Hurtaj, Matějovský, Švík
48:00 Ľubomír Hurtaj Michal Dobroň Hurtaj, Dobroň, Výborný, Švík, Adamský Hamrlík, Zubíček, Rachůnek, Jenáček
52:51 Dušan Andrašovský Michal Dvořák Michal Divíšek Andrašovský, Dvořák, Divíšek, Straka, Řezníček Hamrlík, Zubíček, Rachůnek, Jenáček
Jaroslav Balaštík

Zápasy s předposledním týmem tabulky nenabízejí obyvkle v Plzni příliš hezkou podívanou. Keramika se většinou herně trápí a bojuje sama se sebou. Nejinak tomu bylo i v páteční podvečer. Do plzeňské sestavy se vrátil Martin Adamský, který byl na ledě hodně vidět a byl střelcem důležité vyrovnávací branky na 1:1.

Ve 4. minutě dostala Keramika výhodu přesilové hry, když byl vyloučen Petr Macholda za držení. Přesilovku sehráli domácí katastrofálně, početní výhoda jako by předznamenala průběh celé první třetiny. Jedinou střelu při početní výhodě vyslal od modré obránce Řezníček, vedle něhož dostal příležitost v první obranné dvojici místo Kubeše Michal Divíšek. V 7. minutě hráli přesilovku i hosté a i oni vyprodukovali pouze jednu nebezpečnou střelu z hole Balaštíka, která ovšem přes hradbu těl až k Bartovi neprošla. Když už hokej nestál za mnoho, pobavili plzeňské diváky alespoň rozhodčí.

Za vlastní brankou dal Štefanka ochutnat laminát své hokejky Pivkovi, rozhodčí Mikula zvedl pravici a chystal se vylučovat. Nedokázal však identifikovat viníka, a tak po dlouhých diskusích usedl na trestnou lavici nevinný Milan Volák. Zlín Plzeň v početní výhodě zatlačil, nejprve hrozili Vlach s Blaťákem, ovšem udeřilo až na třetí pokus. Martin Hamrlík s vypětím všech sil udržel puk na modré, vypálil a Zlín vedl. Barta vůbec nic neviděl. Hlavní rozhodčí Mikula vyloučil v 18. minutě právě Hamrlíka na 2+2 minuty za nebezpečnou hru vysokou holí, ovšem spíše se zdálo, že Eiselt byl zasažen pukem. Zlínští vytrvale protestovali, ale nebylo jim to nic platné.

Největší šanci přesilovky měl ve 22. Andrašovský, ten sám před gólmanem trefil konec Tučkovy hole. Jinak šlo však spíše o sterilní čtyřminutovku. O tři minuty později byl vyloučen na 2+10 minut Matějovský za vražení na hrazení a dvougólový náskok hostům mohl získat Balaštík. Jeho tvrdou a dobře mířenou střelu však Libor Barta vytěsnil ramenem. Následovalo několik naprosto hluchých minut, kdy se ani jeden z týmů netlačil do útoku a diváci reagovali pískotem. Keramici špatně bruslili a hra postrádala šťávu. Teprve ve 29. minutě prověřili Tučka Eiselt a krátce na to Dobroň. Teprve ve 31. minutě udeřilo. Po Švíkově přihrávce z bezprostřední blízkosti se Martin Adamský trefil přesně mezi Tučkovy betony. O dvě minuty později prověřil Bartu novic ve zlínském dresu Rastislav Lipka.

Druhé vražení na hrazení keramiků v zápase už znamenalo vyloučení do konce zápasu. Václav Eiselt v útočném pásmu srazil Macholdu a po stažení na tři útoky ho nahradil ve druhé řadě Radek Procházka. Na střídačce zůstali dále Volák s Brandou. Ve 35. minutě chytil Barta dvakrát tečovanou střelu Hamrlíka. Odpověď Plzně byla hodně chabá. Přestože byl na dvě minuty vyloučen Veselý, Keramika se dostala do útočného pásma až v samém závěru přesilovky.

Ve 44. minutě vyrazil ven Barta z branky za pukem, rozehrávka se mu nepovedla, ovšem šestnáctiletý Marek Zagrapan byl šancí hodně zaskočen. O tři minuty později však už Zlín další šanci využil. Vlach našel Veselého a ten našel skulinku mezi Bartovými betony. Krátce poté se nechal zbytečně vyloučit Macholda a Plzeň rychle vyrovnala. Přesilovku sice začala hodně zle, ovšem v její polovině Tuček střelu Dobroně pouze vyrazil před sebe a Ľubomír Hurtaj dorazil puk do sítě. Už za deset sekund mohli hokejisté z města obuvi opět strhnout vedení na svou stranu, ale Hubáček šanci nevyužil. V 53. minutě se poprvé v zápase dostala Plzeň do vedení. Divíšek vyslal nepříliš prudkou střelu od modré, ta se odrazila k Dušanu Andrašovskému, který skóroval.

Vzápětí mohl zvýšit Adamský, který si sklepával před prázdnou branku odražený puk po střele Mazance, ovšem rozhodčí Mikula odpískal sevření kotouče. V 56. minutě nedal v oslabení nedal samostatný nájezd Juraj Štefanka. Pak byl tři minuty před koncem vyloučen Rachůnek, ale Zlín hrozil i v oslabení. Šanci si připravili Balaštík s Vlachem, za několik vteřin pak vystřelil od vlastní modré skákavou střelu Vlach a puk zůstal za Bartou, ovšem za brankovou čáru se nedoplazil. V poslední minutě hráli hosté power-play a několikrát jim jen kousek chyběl ke gólu. Nejvyloženější šanci měl dvacet vteřin před koncem Milan Ministr. Nedal a tak tři body za vítězství zůstaly v Plzni. Keramika však výkonem nepřesvědčila.

Karel Trachta (Plzeň): "Důležité jsou dnes pro nás body a srovnávat toto utkání s předchozím výborným výkonem se Spartou nelze. Očekával jsem, že to bude velice těžké a navíc se nám proti Zlínu tradičně nedaří. Musím poděkovat hráčům především za bojovnost a brankáři Bartovi, který nás dnes hodně podržel."

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Za padesát minut bych kluky pochválil, ale tradičně máme tragické koncovky. Spoustu utkání jsme prohráli o gól a tentokrát to bylo díky naší nedisciplinovanosti. Hráči se v závěru soustředili především na vyhledávání osobních soubojů a nikoliv na hru. Konec utkání byl z naší strany tak na rozdávání pokut."