Obrat nastal za padesát tři sekund

Přes padesát pět minut bušili domácí hráči do vítkovické obrany, ale za Trvajova záda nepronikla ani jedna střela. Když už fanoušci na vyprodaných tribunách začali pomalu propadat zoufalství, zavelel k obratu Kamil Brabenec, aby jej o pár sekund později dokončil nejlepší hráč domácích Josef Straka. Keramika si tak na svoji stranu připsala velmi důležité první vítězství v sérii, které je také tou nejlepší pozvánkou pro všechny fanoušky na zítřejší utkání, které začíná na plzeňském stadiónu opět v 17:00.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

2:1

56. Brabenec (Duda), 57. J. Straka (Andrašovský, Volák) - 34. Tesařík (Galvas, Moravec). Rozhodčí: Havlík, T. Svoboda - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:9, navíc Seman (Vítkovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 8504. Stav série: 1:0.

Barta - Dobrovolný (41. Veber), Řezníček, Mazanec, Vobořil, Jiří Hanzlík, Výborný - Topol, J. Straka, Andrašovský - Duda, Kracík, Brabenec - Švík, M. Straka, Z. Sedlák - Volák, Voskár, Adamský.

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Tesařík, Galvas, Jurečka, Seman (25.-30. Škuta), Výtisk, Zápotočný, Philipp - Melenovský, Burger, Moravec - I. Padělek, A. Padělek, Pavelek - Kaděra, Stantien, Selingr - Irgl, Čermák, M. Tomášek.

Na plzeňském zimním stadionu začala obě mužstva utkání opatrně. Všichni aktéři si byli vědomi, že jde o hodně, a nikdo nechtěl udělat zbytečnou chybu. Domácí se hned ve třetí minutě museli bránit přesilové hře hostů, když na trestné lavici seděl Duda za podražení. Vítkovice ji však nesehráli příliš dobře, nemohli se usadit v pásmu Keramiky, a tak první střelu na Bartu vyslal až na jejím samém konci Galvas. Keramika také dlouho hledala klíč na propracovanou obranu hostů. V osmé minutě se šikovně do pásma dostal Duda, ale jeho chytře mířená zpětná přihrávka nikoho nenašla. Následně byl za nedovolené bránění vyloučen Výtisk a Plzeň hrála poprvé přesilovku. Tu však nesehrála příliš dobře, když to mohli být Vítkovice, které se mohli dostat do vedení, když po chybě Michala Straky ve středním pásmu nebezpečně pálil Čermák. Domácí odpověděli pouze akcí dvojice Andrašovský - Josef Straka, která si několikrát šikovně v pásmu Vítkovic vyměnila puk a Josef Straka pohotově pálil. Bohužel pro plzeňské příznivce byl Trvaj na místě. V polovině první třetiny opět zahrozili hosté, když se ve stoprocentní šanci ocitl Ivan Padělek, který tváří v tvář Bartovi minul. Ve třinácté minutě již hosté měli ruce nad hlavou, ale oslavy jim včas zatrhl Libor Barta, který famózně vychytal Davida Moravce. V patnácté minutě se zase pro změnu připomněli domácí, když v pásmu Vítkovic vyrobili slušný zmatek, který však nikdo nedokázal přetavit v branku. Trvaj si v této fázi postupně poradil se střelou Hanzlíka i s jeho následnou dorážkou. To bylo také důvodem, proč se obě mužstva odebrala do kabin za bezbrankového stavu.

Domácí měli výborný vstup do druhé třetiny, když se ihned po padesáti vteřinách hry řítil sám na Trvaje Andrašovský, který však na výborně chytajícím vítkovickém brankáři ztroskotal. Ve dvacáté páté minutě vystrašil Libora Bartu v brance domácích Jiří Burger, který od levého mantinelu poslal nenápadnou střelu, která prolétla brankovištěm. V té samé minutě se v dobré pozici na vítkovickou branku řítil Radek Duda, ale než mohl cokoliv s pukem provést, byl zezadu ostře krosčekován Semanem, který si také za tento zákrok vysloužil trest pět minut plus do konce zápasu. Přesilovka domácím však vůbec nevyšla. Keramici sice vyprodukovali spoustu střel, ale většina z nich byla dopředu signalizována, a tak pro obětavě hrající vítkovické hráče nebyl problém je zblokovat. Snad největší šanci domácích během přesilovky měl Josef Straka, který se po individuální akci dostal až před Trvaje, ten mu však forhendový pokus o blafák kryl. Jakmile Vítkovice přežili pětiminutové oslabení, ihned se usadili v pásmu Plzně a ta se tlaku ubránila jen za cenu faulu. Při následné přesilovce vytvořili hosté v třetině Keramiky zámek a domácí rázem nevěděli kam dřív skočit. Nedařilo se jim ani vyhazovat puk z pásma. A právě po jednom špatném vyhození poprvé uhodilo. Puku se umocnil Moravec, přihrál Galvasovi, který přiťukl Tesaříkovi, který bombou od modré pod víko nedal Bartovi šanci. O pár minut později mohlo být dokonce ještě hůř, když domácí mezi kruhy zapomněli na Čermáka, který však naštěstí přestřelil.

První desetiminutovka třetí třetiny byla trochu divoká, na čemž se podepsali i oba hlavní rozhodčí, kteří někdy obě mužstva zbytečně posílali do oslabení. Vždyť jen za prvních devět minut bylo sedm vyloučených. Ani jeden tým však početní výhodu nedokázal využít. Mrzet to mohlo především domácí mužstvo, které dokázalo opovrhnout i přesilovkou pěti proti třem či čtyř proti třem. Ve třinácté minutě mohl navíc přidat pojistku pro hostující tým Martin Tomášek, ale jeho střela ihned po buly těsně minula plzeňskou svatyni. Z následného protiútoku nebezpečně pálil Duda, ale Trvaj byl opět na místě. Červené světlo za jeho brankou se rozsvítilo až na konci padesáté šesté minuty, když jej od pravého mantinelu střelou švihem propálil Brabenec. Nenadálý obrat se Keramice podařil o padesát tři sekund později, když si v závaru před Trvajem chladnokrevně počínal Josef Straka a ztrhnul vedení na plzeňskou stranu. Vítkovice poslal rozhodčí vzápětí do čtyřech, čímž jim vzal naději na hru bez brankáře. I přesto se ještě před závěrečnou sirénou ocitl v dobré pozici Čermák, ale Libor Barta již prodloužení nepřipustil.

Richard Farda (Plzeň): "Byl to typický úvodní zápas play off. Začali jsme velice nervózně, oba celky bojovaly o každý puk, a kdybychom proměnili ve druhé části dvě velké šance, dříve bychom se uklidnili. Takhle to byly nervy, ale nakonec jsme dokázali úsilí korunovat dvěma brankami. V závěrečné třetině jsme zlepšili důraz, každou akci jsme se snažili zakončit střelou."

Kamil Konečný (Vítkovice): "Nezáleží na průběhu zápasu, ale na výsledku. A ten hovoří v náš neprospěch. Rozhodly dvě individuální chyby v samotném závěru, které si musíme rozebrat a zítra se podobného selhání vyvarovat."