PLZ-SLA 3:2 - Plzeň udolala Slavii, obrat v rytmu Petra Vampoly

Plzeň - Houževnatá Slavie dnes více než vzdorovala indiánům, kteří se dlouho herně i střelecky trápili. Pražané opět nebudou rádi vzpomínat na Petra Vampolu, po hattricku gólovém v minulém zápase dosáhl dnes proti Slavii tří asistencí. Rozhodl přesilovkový gól Tomáše Vlasáka v 59. minutě. Gólově se prosadili i Mark Bomersback a Jiří Hanzlík, v sešívaném dresu tradičně vyčníval Roman Červenka (1+1). Fanoušci opět posunuli letošní plzeňské maximum dál, na 8327 diváků. Indiáni po velmi dlouhé době dokázala doma Slavii porazit v základní hrací době, stále drží náskok minimálně šesti bodů na druhý Zlín.

HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha

3:2
0:0, 1:1, 2:1

Branky a nahrávky: 40. Bomersback (Vampola), 53. Hanzlík (Vampola), 59. Vlasák (Vampola) - 32. Doležal (Červenka, Kadlec), 46. Červenka (Tomica). Rozhodčí: Minář, Hradil - Bejček, Lhotský. Vyloučení: 1:6. Využití: . V oslabení: . Diváci: 8327. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.

Pöpperle - Benda, Modrý, Benák, Hanzlík, Dresler, Malena, Růžička - Pitule, Stránský, Vostřák, Vlasák (C), Bomersback, Vampola, Adamský, Scofield, Kovář, Hvila, Tvrdík, Heřman, Dvořák

HC Slavia Praha

Slipčenko - Žižka, Kadlec, Campbell, Kolařík, Vašíček, Drtina, Sloboda - Doležal, Červenka (C), Jelínek, Havel, Sklenář, Tomica, Vondrka, Kůrka, Růžička, Clarke, Svoboda

Pavel Vostřák 0 0 0 -1 2

První vyloučení přišlo až v polovině první třetiny. Do té doby byla hra obou týmů dosti neúrodná a žádné mužstvo nepředčilo v ničem svého soka. Až v této přesilové hře se podařilo plzeňským hráčům uzamknou Slávisty v jejich třetině a tvrdými pokusy se prezentoval Benda a Hanzlík. Vampola navíc netrefil touš při pokusu z první, když na něj zírala polovina prázdné brány. Šance se tvořily i nadále především při přesilové hře a k vidění byl například šikovně mířený projektil Benáka. Slipčenko byl však proti. Do konce třetiny to ale bylo, až na menší pošťuchovanou mezi Tvrdíkem a Kadlecem, vše.

Druhá třetina začala stejně jako úvod utkání. Oba týmy se snažily především bránit střední pásmo a tak šancí bylo po málu. Světlou výjimkou byla šance Hvily a následně po kličce do středu hřiště pokus Bomersbacka. Na rozdíl od první třetiny k tvorbě šancí neposloužily ani přesilové hry a z plzeňské početní výhody se vyklubal jen únik Červenky se střelou od modré, která Pöpperleho rozhodně nevyvedla z míry. Při klasické přesilovce Slavie se o vzrušení postaral nikým nehlídaný Noah a hned po něm Červenka ranou z mezikruží. Dobře chytající Pöpperle ale obě šance reflexivně pochytal. To už se ale nedalo říci o pokusu Doležala, jenž ranou zápěstím z kruhu rozvlnil síť nad lapačkou plzeňského muže s maskou. – 0:1 Plzeňští mohli vyrovnat záhy, o což je připravila nepozornost hlavního rozhodčího. Při vyloučení Růžičky totiž dorážel do prázdné branky Vlasák. Těsně před zavěšením se však ozvala píšťalka jednoho z hlavních rozhodčích, který ztratil touš z dohledu. Tato situace zdála se být impulsem pro indiány, kteří do konce třetiny uzamkli soupeře ve vlastní třetině. Slavie však hrozila únikem Kůrky. Čtvrt minuty před koncem třetiny se rozjela poslední akce. Plzeňskému komandu se nakonec podařilo do slova a do písmene dotlačit touš za brankovou čáru. Videorozhodčí nakonec potvrdil, že touš těsně přešel brankovou čáru a to dokonce v čase 39:59. Po Vampolově pokusu dorážel Bomersback. – 1:1

Indiáni povzbuzeni gólem z poslední vteřiny vlétli do třetí části. Především Bomersback mohl stáhnout vedení na stranu Plzně. Slávisté nebyli dlužní odpovědi a plzeňský brankář musel reagovat na Doležalův pokus, který ještě úspěšný nebyl. Ve 46. minutě však už Červenka buldočí vůlí zametl touš do branky Plzně i přes mohutnou masáž domácích obránců. Plzeňští se opět museli dotahovat a do tohoto úkolu se pustili s vervou. Největší šancí na sebe upozornil Kovář, který prokličkoval až mezi kruhy. Odtud ale jen těsně minul bránu. Plzeň se nevzdávala a postupně zvyšovala svůj tlak. Odměnou jí byl vyrovnávací gól. Vampola svým typickým způsobem za brankou pokryl kotouč, aby z otočky našel mezi kruhy sjíždějícího Hanzlíka, který se nemýlil. – 2:2 Plzeň hrála s chutí. Hosté z Prahy naopak ztráceli nervy a možná i díky tomu dostal domácí tým dvakrát po sobě výhodu hráče navíc. První přesilovka jakoby byla přípravou na početní výhodu druhou, kde plzeňský tlak gradoval. V momentě, kdy se zdálo, že Vampola neví co s pukem, přihrál ho napříč kluzištěm Vlasákovi, který vstřelil vítězný gól. Tento moment neunesl Havel, který inkasoval osobní trest do konce utkání. Pražané se ještě pokusili se stavem něco udělat i při power play. Snaha však byla marná. Plzeň tak po jedenácti pokusech zvítězila nad Slavií v normální hrací době před domácím publikem.

Milan Razým (Plzeň): "S vítězstvím jsme spokojeni. Nerodilo se totiž vůbec lehce. Slavia dvakrát vedla. Poprvé se nám její vedení podařilo dorovnat vteřinu před koncem druhé třetiny. O osudu utkání jsme rozhodli až v závěru při přesilovce. Slavia hrála velmi dobře a byl to hodně těžký soupeř. Navíc jsme ji už jedenáct zápasů doma neporazili. Jsme rádi, že jsme i tuto sérii ukončili. Chci klukům poděkovat za dnešní nezměrnou bojovnost, se kterou se jim povedlo utkání otočit."

Jiří Čelanský (Slavia Praha): "Myslím, že jsme měli zápas celou dobu pod kontrolou. Bohužel jsme v závěru všechno ztratili. V těžké fázi sezony nás ztráta bodů hodně mrzí. Nejen poslední tři zápasy hrajeme o život. To samé nás čeká ve všech utkáních až do konce sezony."