CEB - PLZ 5:4 - Tentokráte se již zázrak nekonal

Plzeň - Dva zápasy a skóre 10:10. To je bilance prvních dvou odehraných duelů indiánů v novém ročníku Tipsport extraligy. Dnes si v Českých Budějovicích modrobílí sice vypracovali dvoubrankový náskok, domácí ovšem dokázali vývoj utkání strhnout na svou stranu a mají tak stejně bodů, jako jejich dnešní soupeř. Mountfield dokázal svého západočeského soka porazit v soutěžním utkání po více než roce a půl.

Banes Motor České Budějovice - HC Škoda Plzeň

5:4
2:3, 2:1, 1:0

Branky a nahrávky: 12. R. Pšurný (Vydarený), 19. L. Květoň (Langhammer, Gulaš), 27. Martynek (Kašpařík, Pletka), 31. Pletka (Šulc, Novák), 52. Šimámek (Kuchejda, Mikeska) - 3. Lammers (Straka, Vlasák), 5. Lammers (Straka, Hanzlík), 15. Kovář (Vlasák, Modrý), 40. Vlasák (Straka, Modrý). Rozhodčí: Hribik, Souček - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:2. Diváci: 5082. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3, 4:4, 5:4.

Banes Motor České Budějovice

Kovář - Snopek, Vydarený, Ptáček, Melichar, Novák, Šulc, Tůma - Šimánek, Mikeska, Kuchejda - Gulaš, Langhammer, L. Květoň - Martynek, Kašpařík, Pletka - R. Pšurný, Mertl, Podlešák.

Přikryl (31.Salfický) - Jiří Hanzlík, Modrý, Slaney, St. Pierre, Dresler, Frolo - Lammers, Straka, Vlasák - Langfeld, Jan Kovář, Johnson - Stránský, M. Heřman, Dvořák - Vostřák, Obdržálek, J. Heřman.

Pavel Vostřák 0 0 0 -1 0

Po slavnostním úvodu zápasu, kdy ke stropu Budvar arény vystoupal dres Romana Turka a poté brankářská legenda také vhodila slavnostní buly, se iniciativy ihned chopila hostující Plzeň. Již po necelých třech minutách hry ideálně našel před Kovářovou brankou Johna Lammerse kapitán Martin Straka a plzeňská posila ze zámoří propasovala puk až do branky – 0:1. A neuplynuly ještě ani další tři minuty a bez problémů hrající Plzeň udeřila znovu. Skóre pro hosty zase navyšoval John Lammers, takže v samotném úvodu už prohrávali domácí – 0:2.

Po sérii přesilových her na každé straně mohl rozvlnit síť plzeňské branky po krásné akci Rostislav Martynek, ale téměř prázdnou branku netrefil a solidně zaplněná Budvar aréna si jenom povzdechla. A že nepůjde o žádný zahřívací zápas na začátku nové sezony ukázaly další minuty, když přihrávkou René Vydarený našel Romana Pšurného a ten tentokrát nemýlil – 1:2. Na delší dobu se pak hrál pohledný hokej na obě strany. Konec první třetiny přinesl pro hosty další přesilovou hru, se kterou si plzeňští poradili na jedničku. Jaroslav Modrý přihrával Janu Kovářovi a ten doslova dostrkal přes chumel těl a hokejek kotouč za záda svého bratra Jakuba – 1:3. Ke konci prvního dějství dostali také domácí výhodu jedno muže v poli. A stejně jako soupeř jí dokázali přetavit v branku, když si s golmanem Přikrylem před brankovištěm pohrál Lukáš Květoň a blafákem snížil stav na 2:3 z pohledu domácích.

Druhou třetinu začínali domácí více než minutovou přesilovou hrou, která se poté rozrostla ještě ve dvojnásobnou přesilovku. Ale výhodu Jihočeši ani trošku nevyužili, dokonce mohli patnáct vteřin před koncem inkasovat, ale Kovář chytil puk z hole osamoceného Pavla Vostřáka jen tak tak před čarou. Ale následující minuty přinesly nepřesnosti, zejména u domácího týmu, který si příliš nevěděl rady s ohrožováním plzeňské branky. Začátek sedmé minuty však zvedl diváky ze sedadel, protože stav zápasu vyrovnal Rostislav Martynek, kterému před prázdnou branku přihrával Pavel Kašpařík, plzeňský Přikryl už mohl jen bezmocně pokrčit rameny -3:3.

Po vyrovnávací brance ožili nejen diváci, ale také hokejisté v bílých dresech, kteří začali hrát aktivněji než jejich soupeř ze západu Čech. A také si vysloužili další přesilovou hru, za porušení pravidel putoval na trestnou lavici exbudějovický obránce Tomáš Frolo. A dvě vteřiny před koncem přesilovky Jihočeši udeřili počtvrté. Opravdu lahůdkovou přihrávku ukázal rozbouřené hale Jakub Šulc a neméně výstavní střelu předvedl Václav Pletka , domácí se tak ujali vedení – 4:3. Následně nato se z plzeňské brány poroučel Petr Přikryl, kterého nahradil Dušan Salfický.

Ani plzeňským rozhodčí neodepřel výhodu přesilovky. Plzeňští uzamkli HC MOUNTFIELD před Kovářovou brankou a ukázkově si předávali přesné přihrávky. Ale nebýt Jakuba Kováře a jeho perfektního zákroku proti střele Martina Straky, mohli Západočeši slavit svůj čtvrtý gól. Českobudějovickým ale při oslabení pomohla i tyč. Ke konci třetiny šel na trestnou lavici Josef Melichar a i když domácí především díky výbornému Kovářovi odolávali velkému tlaku Plzně a jejich precizně sehrané přesilovce, i přesto střela vyslaná z holeTomáše Vlasáka minutu před druhou sirénou už domácí síť rozvlnila – 4:4.

Výkony svých už bývalých spoluhráčů si ve třetí třetině nenechal ujít ani Roman Turek, který zápas sledoval spolu s týmovým managementem. Ani bývalému brankáři se zkušenostmi NHL a reprezentace se možná nelíbila domácí přesilovka, kdy hráči HC MOUNTFIELD hostujícímu golmanovi moc práce nepřipravili. A zápas i nadále pokračoval v duchu přesilových her, Plzeňští ve své výhodě zase Jihočechům zatápěli, ale mohlo udeřit na druhé strany, když se do úniku dostal František Ptáček s Milanem Gulašem. Ten však pálil do betonů Dušana Salfického, stav se tak neměnil. Skóre zápasu nezměnila ani následující přehlídka šancí HC MOUNTFIELD, hosté však s vypětím všech sil branku nedostali.

Ve dvanácté minutě třetí třetiny si mohli zase diváci zakřičet góóól. Při závaru před Dušanem Salfickým se nejlépe zorientoval Jiří šimánek a puk dostrkal až na podruhé do branky. Domácí zase utekli soupeři o jednu branku -5:4. A jak už bývá tradicí, po pátém gólu se halou nese píseň s názvem Pátá. Ani náhodou se domácí nenechali vedením ukolébat a tlačili se na plzeňskou branku. Ale také na druhé straně měla Plzeň řadu šancí na vyrovnání, proti byl však stále se zlepšující domácí brankař Jakub Kovář. Od pětapadesáté minuty převzala Plzeň, které bylo najednou plné kluziště, iniciativu, ale domácí houževnatě bránili svoji branku. Plzeňští necelou minutu před koncem odvolali brankáře, ale nebylo jim to nic platné. Jihočeši zaslouženě vyhráli na domácím ledě 5:4.

František Výborný (České Budějovice): Plzeň má silný tým a oprávněně si dělá velké ambice, proto je vítězství pro nás cennější. Měli jsme obavy z útočně laděného soupeře, který v ofenzivě předvádí fantastické věci a je sebevědomý v přesilovkách. Výsledek se rodil těžce a jsme rádi, že jsme dokázali otočit skóre a zápas nakonec zvládnout.

Marian Jelínek (Plzeň): Říkám upřímně, že dnes jsme v Budějovicích nechali nějaký ten bod. Dobré mužstvo se čtyřmi góly vstřelenými venku zpravidla nějaký bod přiveze. Dvakrát vést o dva góly a nakonec prohrát, to člověka mrzí. Z hlediska ofenzivy jsme spokojení, hráli jsme dobře přesilovky, ale v defenzivní činnosti jsme si to prohráli.