ZLN – PLZ 3:4 – Indiánům se lov Beranů vyvedl!

Plzeň/Zlín – Po pěti zápasech bez bodu dokázali modrobílí prolomit prokletí a odvážejí si ze stadionu Luďka Čajky vítězství. Velkou zásluhu na druhé tříbodové výhře v řadě měl opět mladý gólman Marek Mazanec, jenž v závěru se svými spolubojovníky ustál drtivý tlak domácích. Západočeši tak završili první čtvrtinu na výbornou, tu druhou načnou v Karlových Varech.

PSG Berani Zlín - HC Škoda Plzeň

3:4
2:2, 0:2, 1:0

Branky a nahrávky: 3. Balaštík (Linhart, Leška), 6. Balaštík (Linhart), 47. I. Rachůnek (Galvas) - 3. Frolo (Straka, Vlasák), 12. Jan Kovář (P. Sýkora), 37. Jiří Hanzlík (Vlasák, Straka), 38. P. Sýkora (Jan Kovář, J. Heřman). Rozhodčí: Husička, Polák - Bryška, Novák. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 4141. Průběh utkání: 1:0, 2:1, 2:4, 3:4.

PSG Berani Zlín

Duba - Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Grof, Řezníček, od 41. navíc Lučka - Balaštík, Leška, Sivák - Důras, Sýkora, I. Rachůnek - Kubiš, Roman Vlach, Čech - od 21. navíc Balán, od 41. navíc Holík.

Mazanec - Hanzlík, St. Pierre, Modrý, Benák, Dresler, Frolo, od 21. navíc Jeřábek - Dvořák, Straka, Vlasák - Sýkora, Kovář, J. Heřman - Lammers, M. Heřman, Johnson - Stránský, Vostřák, T. Rachůnek.

Pavel Vostřák 0 0 0 -1 0

Utkání ve Zlíně se pro indiány nevyvíjelo od třetí minuty příznivě. Mazanec si ještě nesáhl na puk a už jej propálil domácí kapitán Balaštík. Avšak Plzeňští zvedli hlavy hned vzápětí a po spolupráci s Martinem Strakou vyrovnal za 24 vteřin Tomáš Frolo. Jenže Zlín se odpovědí Plzeňských nenechal zastrašit a brzičko si vzal vedení znovu zpátky. Po pohledné spolupráci Linharta s Jaroslavem Balaštíkem se skóre opět měnilo ve prospěch Zlína. Indiáni poté přečkali dvě přesilové hry domácích beranů a na sklonku dvanácté minuty bylo znovu vyrovnáno. Petr Sýkora našel Jana Kováře, který nekompromisně prostřelil Dubu. Plzeňská vyloučení pokračovala, ale domácí se neprosadili. Největší šanci spálil Grof, který v dobré pozici netrefil ani branku. Na druhé straně se blýskl Duba, jenž lapačkou sebral radost Jiřímu Hanzlíkovi.

Do druhé dvacetiminutovky naskočili lépe hosté, kteří si dobrým napadáním a skvělým pohybem vynutili faul soupeře. V následující přesilové hře se opět vyznamenal domácí gólman, který nejdříve vychytal Petra Sýkoru a vzápětí betonem vyrazil Strakovu dorážku. I na opačném pólu kluziště bylo horko, v oslabení ujel aktivní Balaštík, ale Mazanec si na jeho střelu mazácky počkal. Jen co se indiáni ubránili další přesilovce soupeře, sami tu svou využili! Jiří Hanzlík oplatil Tomáši Dubovi porážku v osobním souboji a po přihrávce Straky poslal Plzeň poprvé do vedení. A o necelou minutu a půl bylo v západočeském táboře ještě veseleji. Petr Sýkora napřáhl a jeho bomba se štěstím proskákala Dubovi až za záda. Velkou šanci vzápětí spálil Straka, který neproměnil samostatný nájezd na Dubu.

Vstup do třetího dějství vyšel lépe domácím beranům. Ivan Rachůnek ihned po návratu z trestné lavice stačil vložit hůl do Galvasovy střely a snížil náskok indiánů na jednu branku. Chvilku nato prováhal výbornou příležitost Vlach. Na plzeňském gólmanovi vzápětí ztroskotaly střely Galvase a Švrčka. Zlínské útoky pak nepouštělo přes své síto zahuštěné střední pásmo. Čtyři minuty před třetí sirénou se po kombinaci celé první pětky ke střele dostal Hamrlík, avšak jeho dělovku vyrazil mladý plzeňský gólman do rohu do bezpečí. Minutu a půl před koncem třetiny byli zároveň vyloučeni Modrý s Balaštíkem a při hře ve čtyřech se berani nadýchli k závěrečnému útoku. V čase 58:58 odvolali domácí gólmana a podpořili tlak šesti hráči v poli, ale nic platné jim to nebylo. Plzeň tak s Mazancem v brance vyhrála druhý zápas v řadě.

Rostislav Vlach (Zlín): "Hráči dělali spoustu chyb možná i z přemíry snahy. Nebyli jsme koncentrovaní, protože jsme dvakrát vedli a Plzeň dvakrát srovnala. Nezasloužili jsme si vyhrát. Do dalšího zápasu se nám do sestavy vrátí Bedřich Köhler a uvidíme, jaké další změny v sestavě uděláme. Teď je předčasné to řešit."

Marian Jelínek (Plzeň): "Do Zlína jsme přijeli s tím, že jsme chtěli získat alespoň bod, protože jsme byli v podobné situaci jako domácí. Tříbodového zisku si velmi vážíme i vzhledem k vývoji zápasu. První útok jsme rozhodili, protože si ho soupeři začali extrémně hlídat. Petr Sýkora k nám nastupoval s tím, že pozici vedle Martina Straky má zajištěnou. Když jsme místo něho zařadili Michala Dvořáka, tak to přijal dobře. Zamíchali jsme se sestavou a vyplatilo se nám to."