"Nejlepší zápas za dobu, co jsem v Plzni... " řekl Martin Straka

Plzeň - Za známých okolností nastoupili hokejisté HC PLZEŇ 1929 proti silnému celku HC VÍTKOVICE STEEL. Domácí fanoušci do puntíku splnili přání svého kapitána Martina Straky. Celý zápas povzbuzovali domácí hokejisty a hnali je za dalším vítězstvím. Závěr tohoto nevšedního hokejového klání se nesl ve znamení potlesku na otevřené scéně a mexických vln. A statistická povinnost na závěr - indiáni svého soka porazili v poměru 4:2.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

4:2
2:1, 1:0, 1:1

Branky a nahrávky: 4. Jeřábek (Johnson, Lammers), 9. Modrý (Lammers), 39. Straka (J. Heřman), 57. Jiří Hanzlík (Vlasák, Straka) - 10. Ujčík (Tomas), 53. Ujčík (Ovčačík). Rozhodčí: Fraňo, Smitka - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:8, navíc Malík (VIT) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5 306. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2.

HC Škoda Plzeň

Mazanec - Jeřábek, Jiří Hanzlík, Benák, Dresler, Modrý, Frolo, D. Růžička - P. Sýkora, Jan Kovář, Vlasák - Lammers, M. Straka, Johnson - Vostřák, M. Heřman, Dvořák - Stránský, Pitule, J. Heřman - Lev

HC Vítkovice Ridera

Málek - Punčochář, Ovčačík, Malík, Voráček, Rehák, Ficenc, Dudáš, Suchý - Szturc, Húževka, J. Sýkora - Huna, Burger, Svačina - Pohl, Vrána, Klimek - Ujčík, Tomas, Káňa

Brankáři

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp TM
Marek Mazanec 60 21 2 19 90,48 0

Hráči v poli

Jméno G A B +/- TM
Václav Benák 0 0 0 0 0
Jan Dresler 0 0 0 -1 0
Michal Dvořák 0 0 0 -1 0
Tomáš Frolo 0 0 0 1 0
Jiří Hanzlík 1 0 1 2 0
Martin Heřman 0 0 0 -1 0
Jan Heřman 0 1 1 1 0
Jakub Jeřábek 1 0 1 3 0
Nicholas Johnson 0 1 1 3 0
Jan Kovář 0 0 0 1 0
John Lammers 0 1 1 2 0
Jakub Lev 0 0 0 0 0
Jaroslav Modrý 1 0 1 1 0
Tomáš Pitule 0 1 1 1 0
Dan Růžička 0 0 0 0 0
Martin Straka 1 1 2 2 0
Jan Stránský 0 0 0 0 0
Petr Sýkora 0 0 0 1 0
Tomáš Vlasák 0 1 1 1 0
Pavel Vostřák 0 0 0 -1 0

komentář

Domácí vstoupili do utkání aktivněji, hosté k tomu dopomohli i brzkým vyloučením za nešikovné vyhození. První přesilovková formace vyšla na prázdno, ta druhá ale udeřila. Jakub Jeřábek po sérii šancí vypálil od modré a Málkovi se touš překulil přes rameno - 1:0! Extraligový premiant si černý nesmysl nezapomněl uschovat. Vzápětí mohlo udeřit i na druhé straně. Tomas se řítil z levě strany sám na Mazance a trefil vzdálenější tyč. Nedáš - dostaneš. Vítkovice opět šly do čtyř a po závaru před jejich svatyní se kotouč odrazil k Jaroslavu Modrému, který dělovkou trefil odkrytý pravý roh - 2:0! Obě branky padly těsně po ukončení trestu. Indiáni však předchozí varování svého bývalého spoluhráče nevzali vážně a prakticky ze stejného místa, odkud před chvilkou pálil, se z otočky z první prosadil střelou nad beton Viktor Ujčík – 2:1! A mohlo být i vyrovnáno. Sýkora se na brankovišti dostal k odraženému puku, Mazanec se ale bleskurychle stihl přemístit. A protože se další šance, tentokráte plzeňského Sýkory, skončila na tyčce, skóre se již v úvodní dvacetiminutovce neměnilo.

Prostřední část začala zhurta. Velkou příležitost si vypracoval Stránský, jenž vypálil přes obránce a následně si i vlastní střelu dorazil, Málek byl na místě. Za Vítkovice odpověděl Káňa, jenž si vybruslil zpoza branky až před domácí klec, její strážce se však oklamat nenechal. Hostům se následně naskytla výhoda jednoho muže v poli, ale jak Ovčačík od modré, tak Pohl na hraně brankoviště na mladého gólmana z Plzně nevyzráli. Prvně jmenovaný to při další shodné situaci zkoušel stejným pokusem, ráně se však postavila vyrážečka. Když hra pokračovala v pěti, propadl STEEL v obranné činnosti. Heřmanův pokus ještě Málek vyrazil, touš se pak ale od klubka těl odrazil na druhou tyč, kde číhal Martin Straka, který měl dostatek času si neposedný puk zkrotil a následně do poloodkryté branky zavěsit - 3:1! A protože Modrého nešťastná teč střely hostí skončila mimo tři tyče, odnášeli si Západočeši do kabin nadějné vedení.

Do posledního dějství vstoupili indiáni přesilovkou po faulu Ujčíka na Straku. V největší příležitosti Dvořák na odraženou střelu na brankovišti nedosáhl. Pak velkou šancí pohrdl Lammers. Střílel do odkryté klece hostí, když Málek po předchozím zákroku odklouzal z branky, ale jeho střelu zastavil obětavě Očačík. Po chvilce se sám před hostujícím gólmanem zjevil Johnson, obránci však pro jeho kličky neměli pochopení. Do čtyř se pak dostali i domácí a Vítkovice trestaly. K odraženému touši se dostal opět Viktor Ujčík a znovu nekompromisně, tentokráte z druhého kruhu, zavěsil - 3:2! Západočeši komplikace nepřipustili. Na modré sešteloval kanón Jiří Hanzlík, Málek si sice na puk sáhl, nakonec mu ale za brankovou čáru propadl - 4:2! O pár vteřin později byl po faulu na Martina Straku nařízeno trestné střílení, sám postižený však pátý zářez nepřidal. Drama z duelu mohl ještě udělat Ujčík, který pláchl plzeňské obraně, blafákem do bekhendu ale zle přestřelil.

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (HC Plzeň 1929): "Ta situace kolem nás je velmi unavující, skoro ani nespím. V kabině se ale snažím klukům dodat energii a usměrňovat ty emoce tak, aby byly pozitivní, aby z toho nebyly fauly, ale bojovnost. Dnes bych chtěl pochválit zámořské hráče, útok Martina Straky hrál dnes dobře. Samozřejmě taky chci pochválit diváky. Loni jsem je trošku káral za vulgarity, ale dnes byli opravdovým šestým hráčem. Dokázali, že jsou hokejové a sportovní publikum. Velká pochvala!"

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): "Dnes byla v Plzni skvělá atmosféra. Plzeň byla lepší a vyhrála zaslouženě. Nesmíme se zde nechat tolik vylučovat. Druhá třetina z naší strany byla lepší než první, zápas se vyrovnal, ale přesto jsme inkasovali, v oslabení se tu prostě vyhrát nedá. I ve třetí třetině jsme se dostali zpět do hry, ale zase přišlo oslabení a další gól."